Moderní vlaky nahradí několik starých dožívajících motoráků na Mladoboleslavsku. Stovky cestujících na Mladoboleslavsku teď díky tomu čeká při cestě do práce, za rodinou, domů či jen tak za volnými chvílemi větší pohodlí a komfort.

Nové soupravy

V regiony začaly jezdit dvě soupravy. Nejde ovšem o zcela nové vlaky, ale o repasované soupravy starších vlaků Regionova. Přesto jejich vzhled i vybavení představují obrovský pokrok v cestování na železnici.

Vlaky mají moderní interiér, dveře jsou s elektrickým posunem, takže s nimi již cestující při otevírání nemusejí doslova bojovat. K dispozici jsou rovněž velké bezbariérové toalety či velké světelné panely s informacemi o aktuální zastávce, času atd.

Lepší interiér

„Souprava má na rozdíl od starých koženkových lavic zcela nové látkou potažené sedačky s vysokými opěradly, podhlavníky a loketními opěrkami. Na šířku vozu jsou jen čtyři místa proti pěti u starých motoráků a také ulička je širší,“ řekl Boleslavskému deníku ředitel Krajského centra osobní dopravy pro Středočeský kraj Alois Kašpar.

Souprava je podle něho také nízkopodlažní a tedy pohodlná. Nabízí tak rovněž i snazší přístup pro hůře mobilní občany a třeba i pro maminky s kočárky. Novinkou jsou i polospouštěcí okna potažená determální fólií. Díky tomu lze v zimě i v létě zajistit ve voze příjemnější teplotu než u starších motoráků.
Tím však modernizace vozového parku na drahách v Mladé Boleslavi nekončí. „Do konce roku jich bude až pět,“ řekl Deníku náměstek hejtmana pro dopravu Robin Povšík.

Nasazení na většině tratí

V rámci zkušebního provozu vyrazí mladoboleslavské Regionovy na trať od Mladé Boleslavi do Staré Paky přes Dolní Bousov, na trati do Nymburka a částečně i na tratích do Turnova a Mělníka. Vždy půjde jen o část vozů, některé spoje budou vzhledem k dosud malému počtu nových souprav dál obsluhovat starší motoráky.

„Uvědomujeme si, že vozový park na Mladoboleslavsku není ideální. I proto jsme rádi, že můžeme pro cestující alespoň částečně zajistit komfort s pomocí těchto vlaků, i když to není nějaký supermoderní záležitost,“ řekl náměstek Povšík.

Opravte hlavní nádraží

Místní cestující ovšem vyzývali novináře, aby si prošli také prostory chátrajícího hlavního nádraží, kde byly soupravy slavnostně pokřtěny sektem. „Měli byste ho poslat, ať se podívá na záchody, je to hrůza,“ kritizoval nahlas jeden z místních cestujících směrem k šéfovi Sociálních demokratů Jiřímu Paroubkovi, který na akci dorazil.

Tomu nezbylo než s tímto názorem souhlasit. „Dráhy musí hledat investora, který by rekonstruoval nádraží, jako se to stalo v sousedním Rakousku. Budu trvat na tom, aby se to během několika let realizovalo,“ řekl Deníku Paroubek.