Zmatek, chaos a stres, tak by se dala ve třech slovech popsat atmosféra na úřadu práce.

Nový systém sociálních dávek, který platí od začátku roku a je součástí sociální reformy, díky němuž se veškeré sociální dávky nyní vyplácejí přes úřady práce, má značné trhliny.

Přestože jeho původním účelem bylo celý proces zjednodušit, momentálně se zdá, že opak je pravdou.

Největší slabinou je nový program, do kterého musí úředníci všechny žadatele zanést, data se tam totiž ze starého programu nepřeklopila automaticky. „Ten systém není dokonalý, takže s ním bojujeme a zápasíme, jak se dá, ale myslím, že si naši zaměstnanci vedou dobře a dělají maximum, co je v jejich silách,“ sdělil Deníku ředitel Úřadu práce v Mladé Boleslavi, Lubomír Kiš.

Vyostřená situace

Podle jedné z úřednic je momentálně situace dost vyostřená, program, do kterého by měli žadatelé zadávat klienty, co chvíli padá. „Máme tam zhruba tisíc žádostí, a zatím se nám jich podařilo do systému vložit asi sto,“ vysvětluje.

Nervózní ale nejsou jen úřednice, hodně rozzlobení jsou především žadatelé, a první, na kom si mohou zchladit žáhu, jsou právě zaměstnanci úřadu práce. „Samozřejmě, že nervozita ze strany klientů je velká, a rovněž naši lidé jsou ve stresu, ale žádný závažnější incident jsme nezaznamenali, jsou to jen drobné třenice a výbuchy vzteku,“ komentuje situaci ředitel Kiš.

Na úředníky je tak vyvíjen tlak z obou stran, jak z ministerstva, tak i ze strany žadatelů. To je pochopitelné, pro mnohé lidi jsou sociální dávky hodně významná složka příjmů, na které jsou doslova životně závislí. Zpoždění dávek pro ně může mít vážně důsledky, které se v tom nejčernějším scénáři mohou vyhrotit třeba až v exekuce.

Problémy navíc vznikají rovněž tím, že se úředníci práci s novým systémem učí za běhu, systém se mění a vylepšuje doslova z hodiny na hodinu. V práci proto tráví hodně času navíc, často pracují i do noci a o víkendech.

Ředitel úřadu práce ale přesto věří, že se podaří veškeré dávky do konce ledna zaplatit, maximálně se to protáhne o pár dní.

Řada plateb už odešla složenkou nebo na účet, dávky jsou rovněž lidem vypláceny v hotovosti, a bude-li to nutné, přidají na úřadu práce i další výplatní termíny. „Myslím, že ještě v únoru to bude trochu divoké, ale jsem přesvědčen, že nejpozději v březnu se vše uklidní a žádné problémy už nebudou,“ uzavírá Kiš.

Problémy jsou samozřejmě v celé republice, na řadě míst je situace daleko vyhrocenější než v Mladé Boleslavi. To se nelíbí ani odborářům, kteří hrozí, že podají trestní oznámení. Chystají se jednat dokonce přímo s ministrem Drábkem, který podle nich složitou situaci na úřadech neřeší.