Jak Pavel Brom poznamenal, nastěhovat je pod střechu hvězdárny, která se nachází ve výšce pětadvaceti metrů, tedy zhruba v osmém patře panelového domu, nebylo jednoduché. Každou část dalekohledu museli přinést zvlášť. Teprve až nahoře mohli vše zkompletovat.

„Nejtěžší byl pilíř, protože samotný vážil dvě stě kilogramů. Na pomoc jsem musel proto povolat šest silných kolegů. Více by se nás ani na úzké schodiště nevešlo. Naštěstí jsme vše zvládli," řekl vedoucí hvězdárny a bylo znát, že si oddychl. Přestože do poloviny trasy pilíř vyvezli na rudlíku, nakonec mu došel dech pod tíhou pilíře se mu ohnulo kolečko.

A jak dlouho zabrala celá instalace? Téměř šest hodin. Ani teď však ještě není hotovo. „Objevil se oříšek se vzájemným vyvážením všech dalekohledů. Tuto otázku ale dořešíme během prázdnin tak, abychom s dětmi mohli pozorovat vesmír hned od začátku školního roku," vysvětlil Pavel Brom, který odhadl, že nový dalekohled může budoucím generacím sloužit dobrou stovku let.

Tři dalekohledy

Hvězdárna disponuje třemi dalekohledy. Bystrozraký je nejstarší a používají ho na pozorování Slunce. Dlouhý a široký patří mezi nové. První slouží k pozorování těles a planet sluneční soustavy. Jeho základem je velká čočka o průměru dvacet centimetrů a díky tomu dobře zobrazí i detaily na jednotlivých planetách. A pokud chceme dohlédnout co nejdále do vesmíru, přichází na řadu široký, který má největší průměr 35 centimetrů.

„Představujeme tady nejen moderní techniku, ale také šikovnost českých ručiček a hlaviček. Čočkový dalekohled navrhl Zdeněk Řehoř, což je amatérský astronom a působil také na univerzitě obrany. Optický design umožňuje pozorovat vesmír v noci. Dalekohled byl sice navržen českou firmou, ale nakonec byl vyrobený v Americe, kam se společnost z ekonomických důvodů přestěhovala," doplnil Pavel Brom s tím, že do Evropy pak cestoval letadlem přibližně pět dnů.

V minulém roce hvězdárnu navštívily dva tisíce lidí. Nepozorovali jen z kupole, ale také z terénu. Převážnou většinu zájemců však tvoří školáci. A protože počet návštěvníků stoupá, nabízí hvězdárna stále lepší možnosti pozorování.

Speciální filtry

„Pořídili jsme například speciální filtry proti světelnému znečištění, které do očí nepropustí světlo z běžných rtuťových či sodíkových výbojek," uzavřel Pavel Brom. Světlo z pouličních lamp totiž pozorování mnohdy ruší. Potěšilo ho však, že při rekonstrukci ulice U Stadionu magistrát použil plně cloněná svítidla, která svítí výhradně dolů a neoslňují.

Na pořízení nového vybavení věnovalo Ško-Energo a Mladá Boleslav 320 tisíc, zbylých 400 tisíc zajistila nezisková organizace a pomohl i výtěžek sbírky.