Od září se v sále Radnice pilně zkouší. Zkoušky tentokrát vede Magda Fantová a hra rychle získává obrysy. O čem bude, nám prozradil člen souboru Miloslav Masopust.

Jak daleko jsou bakovští Tyláci se zkoušením nového představení a o co vlastně tentokrát půjde? Můžete nastínit děj?
Naše nová hra se jmenuje Modré z nebe, v originále 37 postcards. První čtenou zkoušku jsme si dali v červnu, přes prázdniny jsme se měli text naučit a od září zkoušíme. Ta naše nová hra je na první pohled příběh bez zvláštní zápletky. Syn se po mnoha letech vrací z cest do rodného domu, přiváží si s sebou snoubenku a doma nachází všechno tak, jak mu na cesty psala matka, že se to má. Ve skutečnosti to tak ale vlastně vůbec není. Z toho se odvíjí milá komika celého představení.

Zmínil jsi se, že kromě smíchu by měla hra být také dojemná. Je to tak? Nepůjde tedy o klasickou řachandu, na jakou jsou vaši diváci zvyklí?
Zrovna tenhle týden jsme aranžovali část, při které jsme řáchali jak blázni. Naši diváci vědí, že nás ty blázniviny baví, a dost často na ně také čekají. Dočkají se jich i v tomto představení, ale tušíme, že budou odcházet i s pocitem, že modré z nebe někdy přeci jenom spadne a naprostá nepravděpodobnost se může stát skutečností.

Co vás právě na Modrém z nebe zaujalo?
Před lety jsme hráli hru Mezi nebem a zemí. Uváděli jsme ji s podtitulem „poklidná komedie", přesně to nás zaujalo na Modrém z nebe. Dvě kolegyně z divadla si při čtení i poplakaly, takže jsme do toho šli.

Narazili jste už během zkoušení na nějaké úskalí?
Na úskalí jsme narazili okamžitě po přečtení! Syn se vrací domů se snoubenkou… A my neměli žádného mladého kluka, který by mohl hrát syna čtyřicátníkům. Jen jsme tušili, že snoubenka by snad byla. A pak se to stalo! Našli jsme ho, přijel hrát k nám do Bakova. Pomáhal svojí mamince, která hraje s Divadlem poezie, takže jsme mu po námluvách poslali text a on to vzal. Jmenuje se Vojta Keller a my jsme moc rádi, že do toho s námi šel! A věříme, že vydrží. Snoubenku jsme mu přidělili, tu divadelní, samozřejmě, tu civilní už má. Tu na divadle hraje Anička Fantová, ano, ano, dcera Magdy Fantové naše děti už s námi hrají dospělé divadlo!

Takže nová nastupující generace bakovských herců… Kdo další si v představení zahraje?
To byl taky oříšek, chceme totiž hrát všichni. Magdu Fantovou jsem přesvědčil, aby režírovala, ale stále nás bylo moc. Takže chystáme překvapení pro diváky a víceméně všichni hrát budeme. Hlavní roli má Dana Janečková, zahraje si maminku těšící se na svého synáčka, Vojta Keller a Anička Fantová se představí jako snoubenci a dál se uvidí. Mohu prozradit, že každé představení bude jiné, protože mohu hrát já nebo Standa Melichar, Zuzana Čičmancová nebo Vlasta Šléglová, Vlasta Bobková neba Magda Melicharová. A abych nezapomněl, a hraje tam ještě Skipy! Víc k tomu ale zatím neprozradím.

Premiéra se má uskutečnit 30. prosince. Pokračujete tedy v tradici vánočních premiér. Ve kterých dnech bude možné vidět reprízu? A dají se na představení už sehnat lístky?
Ano, premiéra bude 30. prosince, a tradice vánočních premiér tedy pokračuje. Tentokrát ovšem bude jedna věc nová chystáme totiž i silvestrovské představení! Právě 31. prosince od 17 hodin bude silvestrovská repríza. Diváci se na silvestra naučili chodit do profesionálních kamenných divadel, tak proč by nepřišli i do toho našeho? Další dvě reprízy proběhnou 6. a 7. ledna a týden na to, 13. ledna, to celé zhodnotíme na 2. plese v divadle!

Takže přelom roku bude nabitý. A co ty vstupenky?
Zase to bude vychytaný konec roku 2016 a ještě vychytanější začátek roku 2017. My už to tak ale prostě máme. Všechny vstupenky budou částečně v prodeji na našich webových stránkách www.divadlobakov.cz a částečně v Cukrárně U pavoučka na bakovském náměstí. S předprodejem začneme koncem listopadu.