V historických pramenech Kněžmosta můžeme číst, že už v roce 1408 byl označen jako městečko. O povýšení na město se však zasloužil až majitel Vaněk Valečovský poté, co byl uveden do úřadu nejvyššího královského podkomořího.

A právě v této době se s největší pravděpodobností zrodila podoba znaku. „Štít svisle rozpoltěný, vpravo modrý, vlevo stříbrný. Uprostřed štítu zlaté slunce ze znaku pánů z Valečova, které však má jenom po pravé polovině k okrajům štítu dosahujících devět paprsků, střídavě přímých a vlnitých," uvádí se v historii dostupné na webové stránce současné obce a potvrzuje to i starosta Adam Pospíšil.

„Nový upravený znak a na něj navazující vlajku pro nás navrhl heraldik a vexilolog Jan Tejkal. Připravil pro nás čtyři varianty, z nichž jsme my vybrali tu finální," vysvětlil starosta Kněžmosta. Varianty se podle něj lišily pouze rozložením barev podkladu, tedy modré a stříbrné (tedy ve skutečnosti spíše bílé).

S nápadem na zpracování vlajky přišel místostarosta Karel Hlávka. Podle starosty Kněžmosta obec, soudě z historických pramenů, nikdy neměla oficiální vlajku, pouze znak. „Proto jsme se díky impulsu místostarosty rozhodli, že si návrh vlajky necháme zpracovat," připomněl osudový okamžik, který se do historie Kněžmosta zapíše hned dvakrát.

Jelikož si obec v září připomněla 700. výročí od první písemné zmínky, byl to ideální okamžik, kdy obyvatelům nový znak i vlajku nejen ukázali, ale také představili. Jen pro zajímavost, první zmínka o Kněžmostu není příliš pozitivní. Jak tvrdí historici, je o krádeži peněz.

Originál vlajky visí na budově úřadu, její kopii vyzdvihli při slavnosti zdejší skauti na dvoustožár na náměstí, kde je ve společnosti vlajky České republiky.

„Tento dvoustožár je propojen vitráží s prosvětleným znakem Kněžmosta," dodal Adam Pospíšil.