V minulých dnech byla do provozu uvedena takzvaná „Jaselská shybka“ v Mladé Boleslavi. Je to v podstatě spojnice mezi Ptáckou a Jaselskou ulicí, která byla vybudována mezi domy v prudkém srázu. Celá investice vyjde na 15,5 milion korun. Informoval o tom vedoucí magistrátního odboru rozvoje města Bohuslav Devátý.

Nová silnice má za úkol především ulevit dopravě na velmi vytížené křižovatce mezi ulicemi Jaselská, Laurinova a Ptácká, kam ústí hned čtyři trasy spojené do složitého tvaru a které ještě navíc protínají dva železniční přejezdy. Nová spojka má umožnit vozidlům, která projíždějí z Ptácké ulice a míří do Jaselské, odbočení ještě před vjezdem na složitou a frekventovanou křižovatku. To samé platí i v opačném směru. Tím se má zamezit zbytečnému vjíždění vozidel do křižovatky. Té se nevyhnou pouze auta, která míří ve směru na Podlázky a opačně, nebo do Laurinovy ulice a opačně. Počet aut v křižovatce by tak mohl klesnout až o polovinu.

Řidiči si tuto možnost velmi pochvalují. Vždyť se také na tuto investici čekalo řadu let. Připomínky má ale několik místních obyvatel. Například žena, která bydlí v domě naproti nové silniční spojnici, tvrdí, že je nebezpečná. „Jsem řidička už řadu let a protože mám okna přímo proti té silnici, tak vidím, že především velká auta a autobusy zde mají problém,“ uvedl obyvatelka.

Podle ní mají problémy kamiony a autobusy při vjíždění do shybky z křižovatky v horní části. Vjíždí do protisměru, kde hrozí kolize s jiným autem či chodcem. „Neumím si představit, jak tady budou řidiči najíždět na Ptáckou ulici, která je velmi frekventovaná a především odpoledne se zde tvoří kolony. Podle mě se Jaselská ulice zacpe,“ uvedl řidič Petr Dvořák z Mladé Boleslavi.

Ptácká ulice je zatím v místě železničního přejezdu uzavřena, protože se město dohodlo se správci inženýrských sítí, aby před položením nové asfaltové úpravy vozovky v tomto úseku ulice zrekonstruovali své sítě. Také České dráhy by v této době měly zrekonstruovat železniční přejezd. Město tak hodlá zabránit tomu, aby se nová vozovka nemusela brzy opět rozkopávat.

„Vše je naprosto v pořádku. Silnice bude fungovat dobře, podle plánu. Musí se počítat také s tím, že do Jaselské ulice přestanou na podzim vjíždět kamiony. Už jsme dostali podnět od pana primátora, abychom připravili podklady pro zákaz vjezdu kamionů. Situace v místě se proto uklidní,“ uvedl vedoucí magistrátního odboru dopravy Josef Macoun.

K zákazu vjezdu kamionů ale bude moci město přistoupit jen v případě, že již bude dokončen obchvat města v Kosmonosích a získá do svého majetku trasu I/38 – tedy Jaselskou ulici. Nepochybně to však nezabrání vjezdu kamionů do Ptácké ulice, kde musí zásobovat řadu firem v čele s technologickým centrem Škody Auto. Celý projekt Jaselské shybky a rekonstrukce části Ptácké ulice má být hotový v říjnu.