Nově vybudovaná silniční shybka mezi ulicemi Jaselská a Ptácká v Mladé Boleslavi pomůže řešit situaci na dlouhodobě dopravně přetížené a nepřehledné křižovatce ulic Ptácká, Jaselská a Laurinova, kterou v této lokalitě navíc komplikují dva železniční přejezdy.

Po nově řešené lokalitě včetně shybky již jezdí tisíce řidičů. Zatím ale byla otevřena jen ve zkušebním provozu. O oficiální otevření se v pátek 16. listopadu postarali hejtman Středočeského kraje Petr Bendl a primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Souběžně s vybudováním shybky a dokončením úprav komunikací i přeložek sítí se v této oblasti změnil i dopravní režim. Hlavní ulice nyní vede po Ptácké i za křižovatkou s Laurinovou ulicí ve směru k Akumě. Dříve hlavní ulice vedla po Ptácké ve směru od České Lípy a odbočovala dále po Laurinově a Jaselské. Navíc byl zrušen železniční přejezd v Jaselské ulici. Díky tomu by měly odpadnout fronty, které se tvořily ve směru z Ptácké ulice do Jaselské. Investice města ve výši 17 milionů korun by tak měla přinést úlevu pro tisíce řidičů.

Projekt má i své stinné stránky. „Nevýhodou celého řešení je fakt, že shybka vede z prudkého kopce a bojíme se, že především řidiči nákladních vozů nedokážou své stroje ubrzdit na náledí. Špatné je také najíždění ze shybky na frekventovanou Ptáckou ulici,“ shodují se obyvatelé domů v okolí nově zbudované shybky. Faktem ale zůstává, že situace je nyní v této oblasti přehlednější a mělo by ubýt nekonečných kolon vozidel.

„Budu rád, když se nám do budoucna v rozumné době podaří zrekonstruovat celou Ptáckou ulici, která je v dezolátním stavu. Dále do budoucna bude určitě dobré, pokud se nám podaří vybudovat víceúrovňovou křižovatku tady na druhé straně. Toto je první krok k tomu, aby se situace tady výrazně zlepšila,“ řekl při otevření shybky primátor Raduan Nwelati.

Středočeský hejtman Petr Bendl zdůraznil, že každá nová komunikace je důležitá a vyjádřil obdiv, že město dokázalo financovat tak velkou investici z vlastních zdrojů.

Vlastní stavbu zajistila firma H-Intes, a to od listopadu 2006 do října 2007. Práce spojené s touto investicí si vyžádaly i několikaměsíční úplnou uzavírku části Ptácké ulice.