Výsledky sympozií jsou pak k vidění po celém městě, stačí připomenout žirafu před zookoutkem Zahrada, instalace u boleslavského letiště, v zahradě kliniky doktora Pírka a i na dalších místech. Jejich řady nyní rozšíří kovová fontána na travnatém plácku na náměstí Míru – kolemjdoucí si stavebního ruchu před tamním infocentrem jistě povšimli. A je to právě vedoucí mladoboleslavského infocentra Gérard Keijsper, který je organizátorem Metalového sympozia, jemuž město vděčí za řadu unikátních instalací. Gérard Keijsper vysvětluje, kde se zde nová fontána vzala.

"V roce 2014 jsme při přípravě druhého Metalového sympozia oslovili belgického uměleckého kováře Rika Beuselincka, zdali by se nechtěl tehdy ještě méně známé akce zúčastnit. Souhlasil a zároveň přišel s návrhem kovové fontány," vypráví vedoucí infocentra. "K jejímu umístění bylo ovšem třeba souhlasu města, který jsme nakonec získali – vždyť zbudování takové fontány je jinak velmi nákladná záležitost, a zde se nabízí vlastně samo od sebe mnohem snadněji, takže vzniku fontány nakonec nic nebránilo," říká Gérard Keijsper.

Ilustrační foto
Volkswagen a Ford plánují spolupráci. Dotkne se i Škody Auto?

Fontána má být vybudována z takzvané corten oceli, tedy povětrnostně odolné oceli, která si časem vytvoří korodující ochrannou patinu. "Díla z tohoto materiálu jsou ve světě poměrně běžná, v Mladé Boleslavi se s nimi lidé mohli rovněž setkat například u vrb na Staroměstském náměstí," vysvětluje Gérard Keijsper.

Podle něj bude mít krom specifického vzhledu výsledná podoba fontány rovněž i svou symboliku. "Nejde jen o náhodné dílo, Rik Beuselinck uvažoval nad symbolikou, která by reprezentovala Boleslavsko i Česko obecně. Fontánu tak nakonec tvoří dva hlavní pilíře, připomínající skály Českého ráje, ale i Česko a Slovensko, které se rozdělilo na dvě části, jež ale i tak zůstávají v těsném vztahu. Koule na vrcholu představuje poctu Antonínu Dvořákovi – znamená jednak Měsíc, pod nímž svou lásku vyznává Rusalka, a obrys Ameriky, který se na jeho povrchu rýsuje, pak odkazuje na Novosvětskou symfonii. Vyřezaný vír, z nějž poteče voda, má pak také připomenout Smetanovu Vltavu," ozřejmuje vedoucí infocentra.

Na pláži v Podlázkách si někteří zvykli rozdělávat oheň
Na pláž chodí nyní strážníci často. Ne však za rekreací

Fontána je tedy již bezmála hotovou věcí, ale o využití dalších děl, která v rámci boleslavského Metalového sympozia v minulých letech vznikla, není ještě rozhodnuto. Vznikají totiž častěji, než se stíhají umisťovat, a řada z nich tak zatím čeká ve skladu. "O jejich budoucím umístění jednak jednáme s městem, jednak je pro nás dobrá zpráva, že několik menších vybraných sošek se uvolila ve svých prostorách vystavit boleslavská nemocnice," říká vedoucí infocentra.

To potvrzuje i mluvčí nemocnice Hana Kopalová. "Nemocnice skutečně o několik děl projevila zájem, prvořadým kritériem výběru samozřejmě byla bezpečnost a to, aby nepřekážely v pohybu jejími prostory. Nakonec bylo takto vybráno asi pět uměleckých děl. Samozřejmě v nemocnici vítáme vše, co pomůže nějakým způsobem ozvláštnit a zpříjemnit nemocniční prostředí, které bývá v obecném povědomí chápáno spíše jako studené a nevlídné," říká Hana Kopalová.

Část děl tedy své využití našlo takto, ale i další se snad podaří dostat ze skladu na veřejnost. Umělecká lampička autora Ondřeje Gély poputuje do městské knihovny, u domu důchodců bylo instalováno další dílo z roku 2015 a dvě lavičky z letošního roku se podařilo hned zužitkovat a instalovat na boleslavském letišti, a do konce srpna se snad prý najde místo pro lavičky z minulých sympozií. "Na skladě tak k instalaci zbývá, pokud počítám správně, šestnáct děl," říká vedoucí infocentra. Nabízí se rovněž otázka, zda by nestálo za to ozvláštnit vybranými díly i okolní města a vesnice Mladoboleslavska. "Tento návrh zazněl již vícekrát, v tuto chvíli se ale stále snažíme soustředit především na Mladou Boleslav. Do budoucna ale samozřejmě nic vyloučeno není," uzavírá Gérard Keijsper.

Ilustrační snímek.
Sinice na koupalištích: teplo situaci nezlepší