Investice za 450 milionů korun do boleslavské nemocnice měla být oslavou dobré práce jejího správce Středočeského kraje. Jenže místo toho se kolem přístavby nového pavilonu, která měla začít už za pár dnů, vyrojily spekulace, pochybnosti a tajnosti, které by mohly přerůst ve zbytečný skandál velkých rozměrů.

Za vším je do jisté míry pochybný výsledek tendru, jenž vyhrála společnost Neocity Ron s ručením omezeným, jejíž vlastnická struktura sahá až na Kypr. To by nebyl až takový problém, kdyby podle zjištění Hospodářských novin firma nesídlila v prázdné kanceláři, kde ani není telefon. Navíc to vůbec není stavební firma.

Pochybnosti a mlčení

Pochybnostem pak nahrává mlčení o podrobnostech celého tendru, nikdo nechce říci, kolik přesně různé firmy nabídly a proč vlastně zrovna firma Neocity Ron vyhrála.

Vedení kraje dává spíše obecné informace a novináře směřuje k mluvčímu krajských nemocnic Patriku Tomšů. „Šlo o ekonomicky nejvýhodnější nabídku,“ vysvětluje mluvčí. Jeho celé vyjádření najdete v článku na této straně dole.

Takové vysvětlení ale veřejnost uklidnit rozhodně nemůže, Deník proto žádal o reakci zástupce za Mladou Boleslav ve vedení kraje. „Pokud je kolem výběru jakákoli pochybnost, jsem jednoznačně pro zveřejnění všech dokumentů. Nechápu, z jakého důvodu se tomu krajská nemocnice brání. Otevřu toto téma na zasedání krajské rady v pondělí,“ řekl Deníku náměstek hejtmana Robin Povšík a více záležitost nekomentoval.

A hejtman David Rath? „Na některé mediální zprávy, které o tom debatují, se dívám trochu s překvapením. Ten investor má vložit své prostředky, přes 200 milionů korun, a postavit pro Mladou Boleslav velký pavilon interny a teprve poté mu to kraj bude 8 let splácet,“ reagoval Rath.

TI: Je to podezřelé

Zakázka je však podle Transparency International podezřelá. „Ta zakázka vypadá podezřele. Navíc v situaci, kdy není jasné, kolik nabízely ostatní firmy,“ sdělil HN Petr Jansa, právník protikorupční organizace Transparency International.

Boleslavskému deníku se podařilo zjistit několik velmi zásadních faktů, které byly dosud utajovány. Kraj totiž odmítl sdělit složení komise, která firmu vybrala. A právě to vyvolalo silné pochybnosti. Podle Patrika Tomšů by došlo k porušení ochrany osobních údajů. Dnes však firmy běžně zveřejňují nejen složení komisí, ale právě i nabízené částky, aby udělaly zakázky co nejvíce průhledné.

Deník zjistil, že výběrová komise byla složena z následujících jmen: ředitel nemocnice Ladislav Horák, jeho náměstek Roman Bílek, dále Kateřina Klocová, Lucia Novanská a Martin Houdek.

Ředitel nemocnice, který podle našeho zjištění seděl ve výběrové komisi, byl ve středu odpoledne pracovně mimo Mladou Boleslav. Podle mluvčí Klaudiánovy nemocnice Kamily Hamáčkové ale nemocnice i ředitel postupovali řádně podle zákona. „Výběrové řízení organizovala firma, která se tím již dlouho odborně zabývá, nepochybně se postupovalo podle zákona,“ sdělila Hamáčková a dodala: „Nemocnice nehledala stavební firmu, ale investora.“

Podle zjištění našeho Deníku bylo výběrové řízení dvoukolové, přičemž ze 14 uchazečů jich postoupilo jen pět, kteří podle vedení nemocnice splňovali všechny podmínky, jako je schopnost realizovat tak náročnou stavbu, certifikáty, způsobilost, reference atd.

„Z takto ověřených uchazečů pak rozhodovala cena, přičemž vybraná firma byla skutečně nejlevnější až o 50 milionů korun proti nabídce druhé firmy VCES,“ prozradil Deníku dobře informovaný zdroj v nemocnici. Nabízí se tedy otázka, zda mohla komise vůbec vybrat jinak, když podmínkou druhého kola byla cena.

Problém je však v tom, že ačkoli se má začít stavět za pár týdnů, vedení firmy prakticky nelze nikde zastihnout. Navíc firma Neocity Ron je jednou ze sesterských firem pod společnosti Neocity Group, která se neúspěšně pokusila o několik developerských projektů v Praze. Podaří se jí stavět v Mladé Boleslavi? Zvlášť, má-li nejprve stavět za své peníz a až následně jí kraj uhradí připravených 100 milionů korun a zbytek ceny bude osm let splácet.

„Je to firma se zahraniční účastí a proto se objevují spekulace, že ta firma sama nic nestavěla. To mi přijde velmi úsměvné, je to stejné jako bychom chtěli po bance, která půjčuje peníze, aby doložila, zda její úředníci sami něco stavěli. Je jasné, že investor si zvolí svoji stavební firmu, která pavilon postaví. My jsme hledali jen investora, který nám dá nejlaciněji peníze na stavbu,“ řekl hejtman David Rath.

Tomšů: Tendr v nemocnici byl podle zákona

„Je samozřejmé, že celá veřejná soutěž na vybrání investora (nikoliv stavební firmy!) proběhla přesně dle zákona o zadávání veřejných zakázek,“ reagoval na skandál, který se vyrojil kolem tendru na výstavbu pavilonu interny v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi, mluvčí krajských nemocnic Středočeského kraje Patrik Tomšů.

Po celou dobu byla podle něho tato veřejná soutěža to se všemi podmínkami a náležitostmi, vyvěšena na centrální adrese Informačního systému o veřejných zakázkách a též na věstníku EU. „Žádný z účastníku této soutěže nepodal jedinou námitku proti této soutěži. Ve veřejné soutěži byl vybrán investor s finančně nejvýhodnější nabídkou,“ sdělil Deníku Tomšů.

Nová budova bude podle něho navazovat na pavilon, kde je dnes umístěno oční oddělení a neurologie a zároveň na nejstarší nemocniční objekt, kde je dnes umístěna lůžková rehabilitace a část interny. Právě ta by se v budoucnu měla do nových prostor přestěhovat. V současné době je interní oddělení rozmístěnou různě po areálu nemocnice.

„Výstavbou pavilonu budou tedy veškeré interní ambulance, kromě dialýzy, umístěny v přízemí nové budovy tak, aby pacient mohl veškerá potřebná vyšetření absolvovat pod jednou střechou,“ uvedl Tomšů. V dalším patře bude gastroenterologie a kardiologie. Ve vyšších patrech budou umístěny veškeré interní lůžkové stanice a společná jednotka intenzivní péče.

V horním patře bude velká zasedací místnost, která v tuto chvíli v nemocnici chybí. Pod pavilonem bude parkovací dům s kapacitou 130 parkovacích míst pro osobní automobily, což vyřeší současnou kritickou situaci s parkováním v areálu nemocnice. Pokud vše půjde podle plánu, pavilon by měl být otevřen již na podzim roku 2012.