Po mnoha letech skončí anarchie na silnici R10 z Mladé Boleslavi na Prahu. Poutání cestujících, povolenou rychlost a například i dálniční známky zkontroluje hlídka v rychlém autě Volkswagen Passat.

Praha za 10 minut? Zapomeňte!

Že zvládáte Prahu za deset minut, jak se mnohdy lidé z Mladé Boleslavi chvástají u piva? Proč také ne, vždyť rychlostní silnici R10 dosud nikdo „extra“ nehlídal. Policistů na nich bylo vidět poskrovnu a také byl poněkud problém dopadnout piráta silnic v rychlém sportovním autě, protože starší felicie, nebo octavie by na to neměly dostatečný dech. Poněkud to dokazoval i nedávný případ piráta ze Švýcarska, který v protisměru po dálnici ujel přes 60 kilometrů, způsobil desítku bouraček a ohrozil přitom stovky životů, aniž by se jej podařilo zastavit.

„Teď už bude rychlá jízda po R10 problém, protože dostaneme Volkswagen Passat s výkonným motorem a budeme tam provádět pravidelné kontroly. Už nám nikdo neunikne,“ prozradil Boleslavskému deníku dobře informovaný policejní zdroj. Policisté se na nový vůz vysloveně těší. Policie ani nemá důvod tuto novinu jakkoli tajit, každá prevence je v tomto směru přínosem. „Mohu potvrdit, že pro Mladou Boleslav by letos měl být přidělen rychlý Volkswagen Passat,“ potvrdil Deníku policejní mluvčí Ladislav Mareš.

Není to spása.

Mareš zároveň dodává, že takový vůz je určitě přínosem, ale ne všemocnou spásou. Rychlostní silnice R10 spadající pod Mladou Boleslav je totiž opravdu dlouhá, a to od 18. až po 62. kilometr od Prahy. Uhlídat každého piráta silnic tak jedna hlídka zvládne opravdu těžko. V každém případě ale bude nový rychlý vůz budit v této oblasti respekt a policisté budou mít zbraň, s níž dopadnou i řidiče ujíždějící ve sportovnějších vozech.

Otázkou ovšem zůstává, jak často bude nový vůz využíván, policie má totiž limity na spotřebu benzinu a také má nedostatek lidí. Už exministr vnitra Stanislav Gros sliboval pro Mladou Boleslav více policistů a dokonce i dálniční oddělení, nakonec nic z toho nesplnil a situace není růžová ani dnes.

Podle náměstka krajského policejního ředitele Jana Ptáčka se ovšem počítá s tím, že nové policejní auto bude v „permanentním“ nasazení na kontrolách. Policisté věří, že na benzin přispěje BESIP, loni tak získali milion korun. Určená hlídka v passatu totiž z rozkazu policejního prezidenta musí strávit osmdesát procent pracovní doby za volantem.

Změří vás i z úkrytu.

Nová policejní „stíhačka“ bude podle náměstka Ptáčka také vybavena modernějším radarem, jenž umí měřit rychlost i v klidové poloze, tedy když policejní auto stojí. Dosud přitom museli policisté za kontrolovaným autem jet a přitom ho měřit. „Passat by měl být také napojen on-line na různé databáze,“ dodal Ptáček. Policisté například jednají s pojišťovnami o přístupu do jejich databází, snadno by tak zjistili, zda má kontrolované auto povinné ručení.

Nové passaty pro policii již budou mít nový design vycházející z nové modelové řady a jejich vzhled bude civilnější, takže nebudou tolik nápadné. Ve výbavě nebudou chybět ani zpomalovací pásy, které mohou policisté rozbalit přes celou silnici.

To však nejsou jediné plánované novinky ve vozovém parku mladoboleslavské policie. Podle našich zdrojů nají policisté získat také motorové skútry, díky nimž by se mohli lépe a rychleji pohybovat v ulicích města. Dojezd na místo určení v hustém odpoledním provozu by tak byl ještě rychlejší a dopadení například prchajících zlodějů ještě snadnější. Policisté v Mladé Boleslavi v posledních letech dostali také nové octavie a dodávku pro vyšetřování dopravních nehod.