Přespáním ve spacích pytlích vyvrcholil druhý ročník Noci venku, která která zájemcům přibližuje podmínky života bezdomovců.

„Tentokrát odvahu a silnou vůli prokázalo jedenáct lidí," líčila Ivona Horáková, vedoucí pořádajícího střediska Naděje, které se ve městě automobilů celoročně stará o lidi bez přístřeší.

Upozornila, že nešlo jen o návštěvníky Noci venku, ale také o několik bezdomovců. „Pokud dobře počítám, tak jich zde přespalo asi šest. Ač se to zdá nepravděpodobné, jsou nenápadní a neradi vykukují z davu," upřesnila. Šlo nejen o klienty právě střediska Naděje, ale také zdejšího K-centra, jež poskytuje sociální služby zejména uživatelům drog a jejich rodinám.

Nicméně, než se odvážlivci nasoukali do spacáků, leckdo se zúčastnil předcházejícího kulturního programu, jímž provázel Jakub Škarvan, kazatel Církve bratrské v Mladé Boleslavi.

Sociální témata a dobrovolnictví

Celá akce se pochopitelně točila kolem sociálních témat a dobrovolnictví, což bylo patrné hned u vstupu. Tam byla připravená kasička, do níž každý z návštěvníků mohl vhodit libovolnou částku, případně zde mohl přispět trvanlivými potravinami.

Jako odměnu si pak lidé mohli vychutnat nejen řadu koncertů, například Gospel Voices, rockovou kapelu Resuscitace, Isaru či goticko-folkovou skupinu Amnis. Nechybělo ale ani divadlo či diskuse o možnostech zaměstnání a sociálním bydlení a kriminalitě ve městě.

„Překvapilo mě, že lidi bez domova zaujala nejen výstava fotografií o bezdomovcích, ale také příběhy těch, kteří žijí na ulici jako oni. Dokonce nás dnes, tedy den po akci, několik klientů o příběhy žádalo. Rádi si je prý přečtou," dodala Ivona Horáková, která je vděčná všem organizacím, jež se na Noci venku podílely bez nároku na to, že by dostaly honorář.

V současné době žije na ulicích Mladé Boleslavi přes sto bezdomovců a všechny eviduje městská policie.