Městská policie i hasiči v pohotovosti, celou noc situaci sledovala i povodňová komise města a firma Compag preventivně rozvážela pytle naplněné pískem.

Taková byla noc na neděli – plná obav a strachu, zda na Mladoboleslavsku neudeří opět velká voda v podobě rozlité řeky Jizery.

Velké obavy

„Obavy byly opravdu velké, protože se na nás po Jizeře valila dvoumetrová vlna,“ vysvětlují vodohospodáři. Díky včasné regulaci pomocí moderního jezu u Česany, který dokáže regulovat svoji výšku, se však podařilo efektivně snižovat hladinu Jizery. Ta se tak v Mladé Boleslavi nevylila vůbec, ačkoliv to hrozilo u Podlázek či u Akumy.

O něco horší to bylo v Bakově nad Jizerou, kde již stačila Jizera zaplavit některé louky a potoky vody se tak valily přes silnici od Malé Bělé do Bakova. Lidé tu měli velký strach, protože jejich domy na okraji městečka voda vyplavuje dost často. Pravidelně během dne i noci se proto chodili dívat na most u jezu a sledovali hladinu.

Silnice od Malé Bělé za mostem směrem do Bakova nad Jizerou je i v neděli odpoledne nadále pod vodou a policie proto tento úsek uzavřela a označila značkami se zákazem vjezdu. Podle našeho redaktora tudy však téměř všechna auta projíždějí. Řidičitím aleriskují, že ztratí nad vozem kontrolu kvůli takzvanému aquapliningu a také poškození vozu zatékající vodou.

Lidé v noci kontrolovali Jizeru

„Je to v pr…,“ strachoval se jeden z majitelů domů, když si v sobotu kolem 22. hodiny svítil baterkou na vodoměr pod mostem. Jeho obavy se naštěstí nevyplnili.

Velkou část noci se hladiny řeky držela na děsivém 2. povodňovém stupni, od rána však začala klesat. To potvrzuje i mluvčí Magistrátu města Mladá Boleslav Hana Koišová, která byla stejně jako další členové povodňové komise na nohou. „Hladina řeky Jizery se v Mladé Boleslavi od 2. hodiny ranní držela na II. stupni povodňové aktivity, nyní byl zaznamenán pokles hladiny. Podle vývoje meteorologické situace a předpovědi Povodí Labe lze předpokládat, že zvýšení hladiny řeky Jizery již nehrozí,“ uvedla Koišová.

Strážníci celou noc na nohou

Povodňová komise svoji činnost dnes v 6 hodin ukončila. Situaci bude nadále monitorovat městská policie, která tak činila i celou noc, když strážníci pravidelně kontrolovali hladinu řeky.

"Strážníci informovaliobčany v zátopovém území o povodňovém nebezpečí. Dále pak pravidelně monitorovali tok řeky Jizery a Klenice na území města. Ve spolupráci s Městskou policiBakov nad Jizerou a Železný Brod byly předávány informace povodňovému štábu o stavu hladiny řeky Jizery v měřených místech pro vypracování prognózy možného ohrožení Mladé Boleslavi přívalovou vlnou. Operační středisko poskytovalo občanům nezbytné informace k ochraně jejich majetku před povodní a koordinovalo rozmístění pytlů s pískem dle požadavku občanů," řekl Deníku ředitel Městské policie Mladá Boleslav Tomáš Kypta.

Vážněji zazlobila jen říčka Klenice v oblasti za areálem Městského koupaliště v Mladé Boleslavi na Štěpánce, kde se voda poměrně výrazně vylila na louku. Mosty přes Klenici i přilehlé komunikace však zůstaly nepoškozené.