Loňská Noc divadel vyrazila členům Divadýlka na dlani dech. V divadelním sále Domu kultury se během jediného večera vystřídalo několik set diváků, které přilákal tematický program, jehož leitmotivem byl magický svět Terryho Pratchetta Zeměplocha.

Noc divadel skončila až po třetí hodině ranní a vytrvalci odcházeli domů nejen plní zážitků, ale i s kruhy pod očima. Laťka byla nastavena vysoko. Nyní zvou boleslavští ochotníci na třetí Noc divadel, která se uskuteční již tuto sobotu. Jejím ústředním tématem bude historie a historické skeče.

„Historické hříčky a scénky jsou důležitou součástí naší činnosti. Za ty roky, co Divadýlko existuje, jsme jich sehráli rozhodně desítky. Diváky vezmeme do středověku, nakoukneme do soukromí básníka Karla Hynka Máchy, s nímž se rozloučíme v roce 1836, a před půlnocí skončíme v druhé polovině 19. století. Vlastně až na samém konci století, v roce 1898, kdy se v Rakousku-Uhersku uskutečnila kuriózní pivní stávka," přibližuje principál souboru Petr Matoušek.

Soubor během příprav prohledal vlastní archiv a oprášil skeče, které vznikaly mnohdy na objednávku pro velké boleslavské jarmarky. Jejich děj tak hned v několika případech s Mladou Boleslaví souvisí. Diváci budou například svědky toho, jak Boleslaví táhla v roce 1620 anglická vojska.

„Letos jsme se rozhodli pro více menších představení, takže to bude poměrně kvapík. Hodně přesunů, hodně převlékání kostýmů, hodně textu. Diváky tedy můžeme ujistit, že časy začátků jednotlivých představení budou spíše orientační," tvrdí Matoušek.

Třetí Noc divadel, která je celorepublikovou akcí na podporu divadla, začíná v divadelním sále Domu kultury v 17 hodin společným potleskem a výtvarnými dílnami pro děti a jejich rodiče, v 19 hodin půjde nahoru opona prvního představení. Celý program je jako tradičně zdarma a končit by měl kolem půlnoci.