Budou to oslavy, které obec Niměřice ještě nezažila. Právě dnes se tam totiž konají velkolepé oslavy spojené se srazem rodáků a přátel obce. Už teď je podle starosty Niměřic Petra Svárovského jasné, že do obce přijedou stovky lidí. Obec nechala vyrobit i speciální pozvánky, které se snažila v co největší míře adresovat rodákům. Ne vždy se to ale podařilo. Někteří se totiž už z obce odstěhovali a dopátrat jejich současnou adresu nebylo zrovna jednoduché. „S každým dnem se nám hlásili lidé, kteří sem dneska zavítají. Často do Niměřic míří s celými rodinami,“ říká starosta Svárovský. Z rukou starosty pak všichni rodáci získají unikátní pamětní list.

Oslavy srazu rodáků vypuknout už krátce po sobotním poledni a budou opravdu velkolepé. Obec nenechala nic náhodě. Všichni návštěvníci si přijdou během několikahodinových oslav na své. Niměřičtí nezapomněli ani na ty nejmenší. Celé oslavy situuje obec do Horního Cesta k prostorům poblíž velké vodárenské věže, která tvoří jakousi dominantu obce. „Máme ji nově překrásně nasvícenou. V noci je vidět ze širokého okolí,“ říká místostarosta Niměřic David Valkoun.

Pod Niměřice spadají také dvě sousední obce – Horní a Dolní Cetno. Návštěvníci, kteří dnes na oslavy dorazí, si budou moci všechny tři obce prohlédnout. Pokud k tomu nevyužijí vlastní dopravy, čeká na ně příjemné svezení. „Zajistili jsme dvě koňská spřežení s kočárem, ve kterém budou moci rodáci mezi těmito obcemi projíždět,“ říká starosta Svárovský.

V kočáru se tak lidé dostanou například až do areálu niměřického zámku. Interiér zámku sice zůstane veřejnosti zavřený, návštěvníci ale budou moci obdivovat krásu zámeckého parku. Počítá se také se zastávkou v nedaleké kapli. Celý okruh zabere několik desítek minut. Tím ale oslavy rozhodně nekončí! Veřejnosti se otevřou prostory Domova důchodců v Dolním Cetně. Lidé budou moci nahlédnout do pokojů a prohlédnout si celé prostory domova.

Připraveno je ale mnohem více atrakcí. Akce oficiálně odstartuje úderem třinácté hodiny. O hodinu dříve se v místní restauraci u vodárenské věže sejdou všichni pozvaní rodáci. „Pro návštěvníky máme připravený opravdu bohatý program. Během celého dne budou lidem zpříjemňovat návštěvu obce hned tři hudební skupiny – Max Band, Tetky a Cawiky,“ říká starosta Svárovský. Celý sraz zakončí velká taneční zábava.

I během odpoledne si ale lidé přijdou na své. Z Dobrovice například dorazí Kopretinky, tedy soubor malých mažoretek, které při každém vystoupení sklízejí velký obdiv. Bude se ale i tancovat. A to hned několikrát!

Při oslavách v Horním Cetně vystoupí břišní tanečnice Ariana pod vedením paní Michajlecové a také žáci ze Základní školy v Katusicích pod vedením Vlaďky Pavlusové. Ti předvedou návštěvníkům lidové tance. V 17 hodin je plánován přelet historických letadel z Nadačního fondu letadla Metoděje Vlacha.

Kromě toho bude k vidění také aerobik. Nebudou chybět ani stánky s občerstvením. Lidé si budou moci koupit i výborné perníčky. Pro děti bude připraven velký skákací hrad.

Niměřice mají za sebou bohatou historii. První zmínka o obci pochází ze 14. století. Hlavní dominantou je zámek a jeho přilehlá barokní kaple. Do historie obce se velkým písmem také zapsal hrabě Thurn – Taxis. Ten v obci nechal například postavit cukrovar, ve kterém zaměstnával lidi ze širokého okolí.

Výroba cukru tam definitivně skončila před mnoha lety. V roce 1900 se začalo s výstavbou obecní školy. O rok později došlo k jejímu otevření. V roce 1975 fungování školy skončilo. Od roku 1983 v těchto prostorách sídlila mateřská škola, která ovšem po sedmi letech také zanikla. Dnes zde sídlí domov důchodců. Všechen tento mnohaletý vývoj budou návštěvníci moci vidět také na zajímavé fotovýstavě, kterou obec pro tuto příležitost připravila.

Jednou z největších akcí, která se v obci uskutečňuje, je výstavba nových domů na 24 stavebních parcelách. Některé z domů se už začínají stavět. Na zbylých parcelách za vodojemem v Horním Cetně se také dnes uskuteční setkání rodáků.