Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nic pro klaustrofobiky: stoku navštívilo sto odvážlivců

Mnichovo Hradiště - Definitivně bude páteřní stoka dokončena v červnu, už nyní si ji ale mohli prohlédnout zájemci

12.3.2014
SDÍLEJ:

Během jednoho odpoledne se mohli zájemci projít novou kanalizační stokou pod ulicemi Mnichova Hradiště.Foto: Deník/Martin Weiss

Podepsat prezenční listinu, obléct reflexní vestu a na hlavu nasadit ochrannou helmu. Před sestupem pod povrch města musel tyto procedury podstoupit každý ze stovky zájemců o prohlídku nové kanalizační stoky budované v rámci projektu Mladoboleslavsko – čištění a odkanalizování odpadních vod II.

Společnost Vodovody a kanalizace opět nechala veřejnost nahlédnout pod pokličku své práce a uspořádala během úterního odpoledne několik exkurzí do nově vybudované a velkoryse pojaté stoky.

„Jak se tam jen vejdeme," říkali si někteří členové početné skupiny, kteří si vyslechli na parkovišti u Penny marketu v ulici Víta Nejedlého úvodní bezpečnostní školení. Průvodci jim však záhy odpověděli tím, že rozdělili skupinu na dvě menší a každou odvedli k jiné šachtě. Za pár chvil jsme se měli potkat v hlubině.

Po žebříku sestupujeme do šachty o hloubce zhruba osm metrů, odkud se dostáváme přímo do nové betonové páteřní štoly odvádějící vodu ze tří čtvrtin města. Ve stěnách jsou jasně vidět přípojky jednotlivých domů i napojení kmenových stok.

Za svitu reflektorů, které zde jsou nataženy jen kvůli nám, kráčíme v hloubce pět až devět metrů pod povrchem směrem ke kinu. Těm menším se jde po betonové podestě, kterou lemuje vydlážděný žlábek, pohodlně, dlouháni si však musí dávat pozor na hlavu. Několikrát se ozve rána a zdroj světla se povážlivě rozkymácí. Ještěže máme helmy.

„Stará kanalizace zůstane z velké části zachovaná. V každé šachtě z ní bude odpadní voda svedena spadištěm do páteřní stoky, čímž se objem kanalizace navýší až desetkrát. Aby došlo k vytopení sklepů, musel by se zaplnit celý systém," informuje Miloš Kafluk z oddělení vodohospodářského rozvoje, investic a oprav Vodovodů a kanalizací, když stojíme v další šachtě, kde je o dva metry výše nad našimi hlavami stará stoka.

„Mnichovo Hradiště se nyní pohodlně vypořádá s dvouletým až pětiletým deštěm. Retence celého systému je zhruba 7000 kubíků," dodává správce stavby Jiří Bouma, který je také součástí naší výpravy.

Dozvídáme se, že podzemní systém byl z velké části vyražen Novou rakouskou tunelovací metodou, pro kterou je typické, že využívá okolní horninu jako nosný prvek. Po razících pracích se k výrubu přiloží výztuž, jež se zastříká betonem. Teprve později je vybudováno sekundární a mohutnější ostění.

Cesta, po které kráčíme, už zanedlouho nebude tak čistou, jako je tomu nyní. V červnu by měl být celý projekt zkolaudován a uveden do provozu. Některé staré části systému už budou tou dobou odpojeny.

„Uzavřena bude například také odlehčovací komora, ze které dříve v případě potřeby vytékala odpadní voda do potoku Veselka. Nyní zamíří všechna voda do čističky, což bude mnohem šetrnější k životnímu prostředí, vysvětluje Miloš Kafluk.

Chladné podzemí opouštíme o několik set metrů dál, než jsme do něj sestoupili. Vracíme vesty, helmy a užíváme si krásné počasí. I kdyby však slunce zašlo a spustil se vytrvalý déšť, víme, že v Hradišti potopa jen tak nehrozí.

Autor: Martin Weiss

12.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ilustrační foto.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení