2067 lidí bez práce, z toho 1260 žen, 127 mladistvých a absolventů škol a 393 zdravotně postižených. Taková je nyní situace na Mladoboleslavsku. A jak to vypadalo před měsícem? Lidí bez práce bylo tehdy sice méně, volných pracovních míst však také. Výsledek je ten, že nyní je poměr mezi počtem volných míst a nezaměstnaných osob o něco příznivější k těm, kteří práci hledají. Prakticky se tak vyplnil předpoklad Lubomíra Kiše z mladoboleslavského úřadu práce z minulého měsíce, že míra nezaměstnanosti bude stagnovat.

„Na konci července činila míra nezaměstnanosti 2,55 procenta, na konci srpna 2,58 procenta,“ spočetl Kiš. V přepočtu na počet nezaměstnaných tato procenta znamenají, že zatímco před měsícem bylo nezaměstnaných 2045, nyní je jich 2067.

Reakce nezaměstnaných na takový vývoj jsou různé. „Je mi padesát, udělal jsem si rekvalifikační kurz, ale stejně nemůžu sehnat práci. Co na tom, že je pracovních míst více,“ je pesimistou Martin z Mladé Boleslavi. Třicetiletá servírka Michaela však kontruje. „Práce je. Uvažuji o změně zaměstnání a mám několik nabídek. Jen si vybrat.“

Právě ženy a lidé přes padesát let shánějí práci nejobtížněji. Například žen je v evidenci úřadu práce 1260, což je bezmála 61 procent ze všech uchazečů o zaměstnání.

„Do evidence jsme v srpnu zařadili 327 nových uchazečů, evidenci naopak ukončilo 305 uchazečů,“ uvedl dále Kiš. Z těch uchazečů, kteří evidenci v srpnu ukončili, nastoupilo 71 do zaměstnání prostřednictvím úřadu práce, 112 si našlo práci jiným způsobem a 122 jich bylo vyřazeno včetně 44 osob, které s pracovníky úřadu práce odmítaly spolupracovat. Přišly tak o nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Úřad práce Mladá Boleslav registroval na konci srpna i více lidí, kteří jsou zdravotně postižení. Bylo jich 393, o měsíc dříve 384. Zdravotně postižení lidé tak tvoří více než 19 procent ze všech osob v evidenci mladoboleslavského úřadu práce.

Přibylo i mladistvých a absolventů všech stupnů škol. Nyní jich je 127, před měsícem jich však pracovníci úřadu práce měli v evidenci 114.

 

 

NEZAMĚSTNANOST V MIKROREGIONECH

tabulka