Vedení Mladé Boleslavi veřejně deklaruje boj proti provozování heren s výherními automaty na území města. Například nedávno zastupitelé aktualizovali vyhlášku a zredukovali počet míst, kde lze automaty provozovat.

Ve stejném okamžiku ovšem jezdí po ulicích Mladé Boleslavi autobus s reklamou na jednu z heren v sídlišti Severní město, kde lze nalézt všechny druhy výherních automatů.

Reklama na hernu na městském autobusu

„Překvapilo mne, že se tady všeobecně, jak z vedení města, tak od nás všech, brojí proti hernám, a přitom se objevila reklama na hernu na autobusu městské autobusové dopravy,“ kritizoval na zastupitelstvu politik Karel Skála. Podle něho to vypadá, jakoby městu byly bližší peníze než morální dopad na občany, zejména gamblery, kterých je v Mladé Boleslavi již několik set. Vždyť ještě donedávna se mohli vyřádit na více než tisícovce hazardních strojů na území jediného města.

Primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho tato zpráva očividně překvapila. „Pokud to tak je, tak je to špatně,“ odsoudil tento fakt ihned na zastupitelstvu Nwelati. Jenže, jak jsme zjistili, ani týden po zastupitelstvu se nic nezměnilo a autobus s reklamou na hernu si vesele jezdí dál mezi lidmi. Kdo za to může?

Inzerci kupuje městská firma, tu na hernu si však zařídil Dopravní podnik

Reklamu na autobusy městské hromadné dopravy od zadavatelů nezkupuje nikdo jiný než městem vlastněná firma Sara MB. Ta se však od inzerce na hernu distancuje. „My sice zajišťujeme reklamu na autobusy, ale tento inzerát je na jednom ze čtyř nových autobusů Iveco, kde již reklamu zajišťuje přímo Dopravní podnik Mladá Boleslav,“ vysvětlil Miroslav Šulitka, šéf firmy Sara MB.

A Dopravní podnik po chvíli bagatelizování chybu přiznal. „Jde o reklamu na nějakou soutěž, kterou ve spolupráci pořádají právě ta herna a jedno české rádio. Není to reklama přímo na hernu. V každém případě to budeme i přesto řešit,“ uvedl Jan Holub, dopravní expert Dopravního podniku.

Problém je však v tom, že přímo na boku autobusu je vyobrazená silueta zeleného auta a přes něj velký nápis s názvem herny, takže jen málokoho napadne, že nejde o reklamu právě na tuto hernu. „Je to moje chyba a uznávám to. Bohužel jsem byl oklamán, ve smlouvě není napsáno nic o tom, že to bude inzerce na hernu,“ řekl ředitel podniku Marek Džuvarovský.

Šéf Dopravního podniku: Omlouvám se, odstraníme to

Ten také dodal, že se postará, aby polep z boku nového autobusu v Mladé Boleslavi zmizel na začátku května. Do té doby ale budou Boleslaváci dál konzumovat reklamu na hazard. Vedení firmy však slíbilo, že tento vůz nasadí na co nejméně frekventovaný spoj, kde jezdí nejméně lidí. „Příště musíme být opatrnější a důkladnější, to už se nesmí stát. Velmi se za to omlouvám,“ dodal Džuvarovský.

Bohužel to není zrovna první případ. Už v době, kdy se schvalovala vyhláška proti hernám, vyvěsil provozovatel jednoho z kasín obrovskou reklamu přímo na plochu boku paneláku na třídě V. Klementa. Povolení na billboard přitom rovněž vydalo město Mladá Boleslav. Dodnes na domě visí.