Zákon nepomohl, značky nepomohly, pravidelné měření rychlosti strážníky městské policie rovněž nepřineslo kýžené ovoce. Teď přijde na řadu další bojovník, který by měl řidiče naučit, co je to nejvyšší povolená rychlost.

ANKETA:
Myslíte, že semafor dokáže řidiče zkrotit?
Hlasujte v pravém sloupci.

Řeč je o speciálním semaforu, který se objeví v příměstské části Mladé Boleslavi Jemníkách. Informovala o tom tisková mluvčí města Hana Koišová. Podle jejích slov by tam semafor měl být do několika měsíců.

Červená!

Vše funguje tak, že měřič rychlosti zjistí rychlost vozidla vjíždějícího do obce. Pokud bude pojede rychleji, než je stanoveno, zastaví řidiče na několik vteřin červené světlo na semaforu.

Vysoká rychlost projíždějících vozidel je zde podle vedoucího odboru dopravy a silničního hospodářství Josefa Macouna mnohaletý problém. „V minulosti došlo ke snížení rychlosti v celé obci z 50 na 30 kilometrů za hodinu. Městská policie zde také provádí měření, ale bez valného účinku. Při zjištěném překročení nejvyšší povolené rychlosti v obci je možno přidělit 2 respektive 3 body bodovém hodnocení,“ uvedl Macoun.

Teď však hříšníkům hrozí daleko větší postihy! Za jízdu na červenou totiž dostanou šoféři pět bodů.

Kde přesně bude semafor umístěn je teď otázkou odborníků z dopravní fakulty Českého vysokého učení technického v Praze. Jakmile bude posudek hotový, začne se s instalací.

Obyvatelé se nemusí obávat ani hluku ze stojících vozidel. „Předpokládáme, že vozidel, která budou porušovat předepsanou rychlost, bude minimum, takže by problém vzniknout neměl,“ uvedla mluvčí.

Další do Boleslavi

Jenže problém s drzými řidiči nehodlající dodržovat nejvyšší povolenou rychlost není jen v Jemnikách, ale i na řadě míst v Mladé Boleslavi. Pokud se tedy „brzdící“ semafor osvědčí, nechalo by jej město nainstalovat i do některých lakotit v samotném městě. Deníku to potvrdila mluvčí radnice Hana Koišová.

„Takovou oblastí je například ulice Na Radouči. Město Mladá Boleslav od semaforů očekává zejména zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích,“ dodal mluvčí.