VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nešťastný manželský pár! Přišli o domov a o své děti, co s nimi bude?

Vrátno/ Přišli o dům a děti. Manželé Rajzlovi prožívají zřejmě to nejtěžší období života.

20.8.2008 4
SDÍLEJ:

Rajzlovi stanují před obecním úřademFoto: Deník/Tomáš Ježek

Bydleli v domě, museli se vystěhovat, vrátili se pro své věci, odebrali jim děti. Co teď? Postavili si stan před obecním úřadem. Už jsou ale zpátky v ubytovně a věří v lepší budoucnost. Manželé Rajzlovi prožívají nelehké životní období. Pod nohama mají spoustu „klacků“. Naházeli si je tam sami, nebo jim k tomu pomohly úřady? Kde je pravda? Tady je příběh rodiny.

Poklidná obec dopoledne. Ticho občas přeruší jen hluk projíždějícího automobilu. Další ničím nerušený den?

Že je něco v nepořádku, prozradí pohled na budovu obecního úřadu. Na nevelkém travnatém plácku před budovou je postavený stan. Vedle něho postává muž se ženou – manželé Rajzlovi.

Zdeněk a Štěpánka Rajzlovi svým „kempováním“ před vrátenským obecním úřadem dávají najevo protest nad okolnostmi, které se seběhly v několika málo dnech.

Oba se však shodují na jedné zásadní věci: „Vraťte nám naše děti!“

Jak to všechno začalo? Manželé Rajzlovi se před lety nastěhovali z Prahy do Vrátna do domu na návsi. Vlastními silami a prostředky se ho snažili zrekonstruovat. Dům však nezadržitelně chátral dál, až musel zasáhnout pověřený Stavební odbor Magistrátu Mladá Boleslav.

„Na konci minulého týdne bylo po dlouhodobém sledování stavu domu vydáno rozhodnutí, že objekt, ve kterém manželé Rajzlovi žili, se musí okamžitě vyklidit v řádu několika hodin. Důvodem bylo to, že vzhledem k předpovídané vichřicí byly vážně ohroženy životy obyvatel domu,“ uvedl Bohuslav Devátý, vedoucí stavebního odboru.

Statikové a architekti rozhodli jasně. Rodina musí okamžitě z domu. Proto byl na obecním úřadě za přítomnosti všech dotčených stran, včetně rodiny, podepsán protokol. Rodina měla být přestěhována do krizového bytu v Mladé Boleslavi. Zde však začíná první problém, který manžele rozhořčil.

„Byli jsme přestěhování do krizového bytu v Mladé Boleslavi. V budově Obecního úřadu ve Vrátně však je rovněž zřízen krizový byt. Jsem přesvědčen, že byl již zkolaudován, a tedy byl připraven pro používání již za minulého vedení. Nyní se však v prostoru bytu konají zasedání,“ uvedl rozechvělým hlasem pan Rajzl. Kdyby prý Rajzlovi dostali možnost obecní krizový byt využít, mohli by mít alespoň situaci pod kontrolou a ohlídat si majetek, který v domě zůstal. Z Mladé Boleslavi tuto možnost nemají.

Podle Josefa Dvořáka, starosty obce Vrátno, je to však poněkud jinak. „Na obecním úřadě je místnost, ve které se konají zasedání nebo volby. Je však určena k dispozici občanům pouze v případě, když například někdo vyhoří. Umožňujeme zde pobyt na jednu noc, na delší dobu to rozhodně není možné,“ vyjádřil se Dvořák.

Rodina tedy nakonec skončila v krizovém bytě v Mladé Boleslavi, který jim město poskytlo na jeden měsíc.

Zde začíná další problém. „Jelikož byly na ubytovně jen holé stěny a v domě zůstal veškerý majetek, který mohl někdo ukrást, vrátili jsme se do Vrátna a chtěli jsme majetek odstěhovat do Boleslavi. Vzali jsme s sebou i naše syny, kterým je čtrnáct a sedmnáct let, aby nám mohli pomoci se stěhováním. Během stěhování se mi však ze všeho udělalo nevolno, a tak jsem se na chvíli natáhl. Kolem desáté večer přijela policie a sociálka, která nám sebrala děti,“ říká dále Rajzl.

Podle vyjádření Magistrátu města Mladá Boleslav došlo k odebrání dvou nezletilých dětí této rodině na základě předběžného opatření soudu. Hlavním důvodem pro odebrání bylo to, že rodina žila v nevyhovujících podmínkách, a dětem hrozilo nebezpečí smrtelného úrazu.

Obavu o majetek mohli podle vrátenského starosty rovněž vyřešit jiným způsobem. „V podepsaném dokumentu bylo i to, že když budou Rajzlovi chtít pro věci do budovy, stačí mi jen zavolat, což však neučinili. Poté by to bylo bez problémů,“ řekl starosta Vrátna.

Nešťastní manželé se nakonec rozhodli pro protest. Před obecním úřadem si postavili stan a chtěli upozornit na zoufalou situaci. „Hlavně chceme zpět naše děti. Řekli nám, že pokud se vrátíme zpět do bytu v Boleslavi, děti nám vrátí. Nemám však od nikoho zaručené, že slovo skutečně dodrží. Až u sebe budu mít syny, tak se vrátíme zpět,“ bojovala nešťastná matka, Štěpánka Rajzlová.

Podle dosavadních informací se několik hodin po odjezdu redaktorů Boleslavského deníku Štěpánka a Zdeněk Rajzlovi se starostou obce dohodli a navrátili se zpět na ubytovnu, kde vyčkají na navrácení svých dvou nezletilých synů.

„Podle mých informací dům, který je nyní neobyvatelný, údajně od rodiny odkoupí jeden ze sousedů, jenž provede demoliční práce,“ dodal starosta Vrátna Josef Dvořák.

Sociální odbor: Rodina si nyní musí najít vhodné bydlení

Rodině Rajzlových byly odebrány děti. Z jakého vlastně důvodu a vrátí se zpět k rodičům? Vysvětlení podal Sociální odbor Magistrátu Mladá Boleslav.

Proč byly rodině Rajzlových z Vrátna odebrány děti?

Odebrání dvou nezletilých dětí této rodině bylo na základě předběžného opatření soudu. Hlavním důvodem k odebrání dětí byl fakt, že rodina žila ve velmi nevyhovujících bytových podmínkách. Statik ve svém posudku konstatoval, že jimi obývaný objekt je v tak špatném stavu, že zde akutně hrozí nebezpečí i smrtelného úrazu.

Jak se postupovalo?
Stavební úřad proto vydal Protokol o ústně vyhlášeném rozhodnutí o neprodleném vyklizení stavby. Rodina byla vyzvána k vyklizení stavby a ve spolupráci s pracovnicí sociálního odboru a starostou obce jim byla nabídnuta možnost náhradního ubytování v ubytovně Čejetičky. K přesunu rodiny do ubytovny došlo za jejího souhlasu, a to v pátek 15. srpna v nočních hodinách. V sobotu ovšem starosta obce sdělil sociálnímu odboru, že rodina ubytovnu opustila a vrátila se zpět do svého domu ve Vrátně. Vzhledem k tomu, že v domě hrozilo podle statika vážné nebezpečí úrazu nezletilým dětem, sociální pracovnice požádala soud o předběžné opatření, na jehož základě budou děti přemístěny do dětského domova. Soud příslušné usnesení ještě v sobotu vydal a děti byly přemístěny do dětského domova. Sociální odbor tedy postupoval v intencích zákona a s jasným ohledem na zabezpečení zdraví a života nezletilých dětí.

Byla tato rodina sledována už dříve?
Sociální odbor s touto rodinou žádné problémy dříve neřešil a ani děti nebyly problémové. Zhruba před měsícem se sociální odbor dozvěděl o nevyhovujících bytových podmínkách, ve kterých žijí, ale rodina odmítla se sociální pracovnicí komunikovat. Nebyl důvod k razantnímu zásahu do chvíle, kdy posudek statika jasně konstatoval nebezpečí smrtelného úrazu.

Kde jsou děti umístěny?
V dětském domově, který nebudeme upřesňovat.

Kdy by se děti měly vrátit zpět k rodičům a za jakých podmínek?
Děti se budou moci vrátit k rodině, jakmile bude bydlet ve vyhovujících podmínkách, tedy například i v ubytovně. Ve chvíli, kdy si rodina zajistí vhodné bydlení, sociální odbor okamžitě provede na místě šetření a vydá podnět ke zrušení předběžného opatření o odebrání dětí. Vlastní rozhodnutí záleží na soudu. Sociální pracovnice také vysvětlily matce dětí, jak mají rodiče postupovat, aby co nejrychleji mohli děti získat zpátky.

Tomáš Ježek, Adéla Štástková

20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - MLADÁ BOLESLAV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě MLADÁ BOLESLAV. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na akrajcova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště mladá boleslav, Jičínská, č.p. 1368, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Andrea Krajčová, +420 416 856 370. Výroba - Výroba Montážní dělník 20 900 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení Operátoři výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20900 kč. Volných pracovních míst: 180. Poznámka: Místo výkonu práce:, Bezděčín č.p. 125, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: osobně: každý všední den od 8:00 - 15:00hod., emailem: veronika.sudikova@faurecia.com nebo telefonicky: 326 215 749, 601 059 629, , Zaměstnanecké výhody: dotované stravování, příspěvek na dopravu, 13. plat.. Pracoviště: Faurecia emissions control technologies, mladá boleslav, s.r.o. - sídlo, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Radka Pilvousková, +420 326 215 749,601 059 629. Obchod - Obchod Nákupčí 20 000 Kč Nákupčí Referenti nákupu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Papírenská č.p. 843, 294 21 Bělá pod Bezdězem, , Prvotní kontakt: tel.: 737 240 314, 326 700 362, e-mail: ivana.lisicka@kavalier.cz, , Náplň: zajišťuje nákup materiálu, přijímá na sklad, vede evidenci zboží, vyřizuje reklamační řízení, komunikuje s dodavateli, spolupracuje s výrobou. , Požadavky: komunikativnost, spolehlivost, zodpovědný přístup, znalost PC, ŘP skupiny B, angličtina/němčina výhodou, vhodné i pro absolventy ., , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování,příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené.. Pracoviště: Kavalierglass, a.s.- provoz v bělé pod bezdězem, Papírenská, č.p. 843, 294 21 Bělá pod Bezdězem. Informace: Ivana Lisická, +420 737 240 314,326 700 362. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Dělník/ dělnice ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: . Pracoviště: Proseat mladá boleslav s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Tereza Machačová, +420 601 087 487,326 377 320.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME

Bouře v kraji zastavila vlaky

Dušan Plodr.
60

Ze světových her v Koreji přivezl berounský hasič medaile

K PID se od října připojí všechny vlaky v kraji

Střední Čechy - Zásadní změna týkající se možnosti placení za jízdné čeká od počátku října cestující jezdící po středních Čechách vlakem. Bude plně dokončena integrace železnice na území kraje do systému Pražské integrované dopravy (PID). Včetně nového zavedení tarifních pásem 8 a 9.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Bruslaři vyhořeli v závěru

Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ - Boleslavské trápení v úvodu sezony pokračuje. Hokejisté Bruslařského klubu nedokázali bodovat ani ve třetím utkání letošní sezony a po porážce s Vítkovicemi 1:3 a výhře Liberce v Chomutově se propadli dokonce na poslední příčku nejvyšší české soutěže.

Deník hledá webeditora/ku na externí spolupráci

Mladoboleslavsko - Láká vás zajímavá práce v internetovém zpravodajství? Pracujete rádi na počítači a chcete si o víkendech nebo ve všedních dnech přivydělat? Právě teď máte šanci! Deník hledá šikovného webeditora či webeditorku na externí spolupráci. Není ani problém zaučit se.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT