VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nešťastný manželský pár! Přišli o domov a o své děti, co s nimi bude?

Vrátno/ Přišli o dům a děti. Manželé Rajzlovi prožívají zřejmě to nejtěžší období života.

20.8.2008 4
SDÍLEJ:

Rajzlovi stanují před obecním úřademFoto: Deník/Tomáš Ježek

Bydleli v domě, museli se vystěhovat, vrátili se pro své věci, odebrali jim děti. Co teď? Postavili si stan před obecním úřadem. Už jsou ale zpátky v ubytovně a věří v lepší budoucnost. Manželé Rajzlovi prožívají nelehké životní období. Pod nohama mají spoustu „klacků“. Naházeli si je tam sami, nebo jim k tomu pomohly úřady? Kde je pravda? Tady je příběh rodiny.

Poklidná obec dopoledne. Ticho občas přeruší jen hluk projíždějícího automobilu. Další ničím nerušený den?

Že je něco v nepořádku, prozradí pohled na budovu obecního úřadu. Na nevelkém travnatém plácku před budovou je postavený stan. Vedle něho postává muž se ženou – manželé Rajzlovi.

Zdeněk a Štěpánka Rajzlovi svým „kempováním“ před vrátenským obecním úřadem dávají najevo protest nad okolnostmi, které se seběhly v několika málo dnech.

Oba se však shodují na jedné zásadní věci: „Vraťte nám naše děti!“

Jak to všechno začalo? Manželé Rajzlovi se před lety nastěhovali z Prahy do Vrátna do domu na návsi. Vlastními silami a prostředky se ho snažili zrekonstruovat. Dům však nezadržitelně chátral dál, až musel zasáhnout pověřený Stavební odbor Magistrátu Mladá Boleslav.

„Na konci minulého týdne bylo po dlouhodobém sledování stavu domu vydáno rozhodnutí, že objekt, ve kterém manželé Rajzlovi žili, se musí okamžitě vyklidit v řádu několika hodin. Důvodem bylo to, že vzhledem k předpovídané vichřicí byly vážně ohroženy životy obyvatel domu,“ uvedl Bohuslav Devátý, vedoucí stavebního odboru.

Statikové a architekti rozhodli jasně. Rodina musí okamžitě z domu. Proto byl na obecním úřadě za přítomnosti všech dotčených stran, včetně rodiny, podepsán protokol. Rodina měla být přestěhována do krizového bytu v Mladé Boleslavi. Zde však začíná první problém, který manžele rozhořčil.

„Byli jsme přestěhování do krizového bytu v Mladé Boleslavi. V budově Obecního úřadu ve Vrátně však je rovněž zřízen krizový byt. Jsem přesvědčen, že byl již zkolaudován, a tedy byl připraven pro používání již za minulého vedení. Nyní se však v prostoru bytu konají zasedání,“ uvedl rozechvělým hlasem pan Rajzl. Kdyby prý Rajzlovi dostali možnost obecní krizový byt využít, mohli by mít alespoň situaci pod kontrolou a ohlídat si majetek, který v domě zůstal. Z Mladé Boleslavi tuto možnost nemají.

Podle Josefa Dvořáka, starosty obce Vrátno, je to však poněkud jinak. „Na obecním úřadě je místnost, ve které se konají zasedání nebo volby. Je však určena k dispozici občanům pouze v případě, když například někdo vyhoří. Umožňujeme zde pobyt na jednu noc, na delší dobu to rozhodně není možné,“ vyjádřil se Dvořák.

Rodina tedy nakonec skončila v krizovém bytě v Mladé Boleslavi, který jim město poskytlo na jeden měsíc.

Zde začíná další problém. „Jelikož byly na ubytovně jen holé stěny a v domě zůstal veškerý majetek, který mohl někdo ukrást, vrátili jsme se do Vrátna a chtěli jsme majetek odstěhovat do Boleslavi. Vzali jsme s sebou i naše syny, kterým je čtrnáct a sedmnáct let, aby nám mohli pomoci se stěhováním. Během stěhování se mi však ze všeho udělalo nevolno, a tak jsem se na chvíli natáhl. Kolem desáté večer přijela policie a sociálka, která nám sebrala děti,“ říká dále Rajzl.

Podle vyjádření Magistrátu města Mladá Boleslav došlo k odebrání dvou nezletilých dětí této rodině na základě předběžného opatření soudu. Hlavním důvodem pro odebrání bylo to, že rodina žila v nevyhovujících podmínkách, a dětem hrozilo nebezpečí smrtelného úrazu.

Obavu o majetek mohli podle vrátenského starosty rovněž vyřešit jiným způsobem. „V podepsaném dokumentu bylo i to, že když budou Rajzlovi chtít pro věci do budovy, stačí mi jen zavolat, což však neučinili. Poté by to bylo bez problémů,“ řekl starosta Vrátna.

Nešťastní manželé se nakonec rozhodli pro protest. Před obecním úřadem si postavili stan a chtěli upozornit na zoufalou situaci. „Hlavně chceme zpět naše děti. Řekli nám, že pokud se vrátíme zpět do bytu v Boleslavi, děti nám vrátí. Nemám však od nikoho zaručené, že slovo skutečně dodrží. Až u sebe budu mít syny, tak se vrátíme zpět,“ bojovala nešťastná matka, Štěpánka Rajzlová.

Podle dosavadních informací se několik hodin po odjezdu redaktorů Boleslavského deníku Štěpánka a Zdeněk Rajzlovi se starostou obce dohodli a navrátili se zpět na ubytovnu, kde vyčkají na navrácení svých dvou nezletilých synů.

„Podle mých informací dům, který je nyní neobyvatelný, údajně od rodiny odkoupí jeden ze sousedů, jenž provede demoliční práce,“ dodal starosta Vrátna Josef Dvořák.

Sociální odbor: Rodina si nyní musí najít vhodné bydlení

Rodině Rajzlových byly odebrány děti. Z jakého vlastně důvodu a vrátí se zpět k rodičům? Vysvětlení podal Sociální odbor Magistrátu Mladá Boleslav.

Proč byly rodině Rajzlových z Vrátna odebrány děti?

Odebrání dvou nezletilých dětí této rodině bylo na základě předběžného opatření soudu. Hlavním důvodem k odebrání dětí byl fakt, že rodina žila ve velmi nevyhovujících bytových podmínkách. Statik ve svém posudku konstatoval, že jimi obývaný objekt je v tak špatném stavu, že zde akutně hrozí nebezpečí i smrtelného úrazu.

Jak se postupovalo?
Stavební úřad proto vydal Protokol o ústně vyhlášeném rozhodnutí o neprodleném vyklizení stavby. Rodina byla vyzvána k vyklizení stavby a ve spolupráci s pracovnicí sociálního odboru a starostou obce jim byla nabídnuta možnost náhradního ubytování v ubytovně Čejetičky. K přesunu rodiny do ubytovny došlo za jejího souhlasu, a to v pátek 15. srpna v nočních hodinách. V sobotu ovšem starosta obce sdělil sociálnímu odboru, že rodina ubytovnu opustila a vrátila se zpět do svého domu ve Vrátně. Vzhledem k tomu, že v domě hrozilo podle statika vážné nebezpečí úrazu nezletilým dětem, sociální pracovnice požádala soud o předběžné opatření, na jehož základě budou děti přemístěny do dětského domova. Soud příslušné usnesení ještě v sobotu vydal a děti byly přemístěny do dětského domova. Sociální odbor tedy postupoval v intencích zákona a s jasným ohledem na zabezpečení zdraví a života nezletilých dětí.

Byla tato rodina sledována už dříve?
Sociální odbor s touto rodinou žádné problémy dříve neřešil a ani děti nebyly problémové. Zhruba před měsícem se sociální odbor dozvěděl o nevyhovujících bytových podmínkách, ve kterých žijí, ale rodina odmítla se sociální pracovnicí komunikovat. Nebyl důvod k razantnímu zásahu do chvíle, kdy posudek statika jasně konstatoval nebezpečí smrtelného úrazu.

Kde jsou děti umístěny?
V dětském domově, který nebudeme upřesňovat.

Kdy by se děti měly vrátit zpět k rodičům a za jakých podmínek?
Děti se budou moci vrátit k rodině, jakmile bude bydlet ve vyhovujících podmínkách, tedy například i v ubytovně. Ve chvíli, kdy si rodina zajistí vhodné bydlení, sociální odbor okamžitě provede na místě šetření a vydá podnět ke zrušení předběžného opatření o odebrání dětí. Vlastní rozhodnutí záleží na soudu. Sociální pracovnice také vysvětlily matce dětí, jak mají rodiče postupovat, aby co nejrychleji mohli děti získat zpátky.

Tomáš Ježek, Adéla Štástková

20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Průmysloví a produktoví designéři 65 535 Kč

Průmysloví a produktoví designéři Designér interiér. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 100000 kč, mzda max. 120000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - Vývoj a navrhování nových designérských řešení dle cílů projektů, - Příprava prezentací designérských návrhů interiéru pro PSK, - Sledování vývojových trendů designu automobilů, - Vypracovávání odborných zpráv o výsledcích v oblasti designu interiéru, - Realizace průběhu odladění CAD dat do konečné podoby, - Vypracovávání návrhů designerských modelů, nových verzí a variant, Požadujeme VŠ vzdělání (umělecké), speciální počítačové znalosti: Photoshop, Corel, Multime, AJ nebo NJ - hovorová znalost. Pracoviště: Škoda auto a.s. - technický vývoj, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jiří Nečesaný, +420 326 816 804.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Ostatní pomocníci a uklízeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 74. Poznámka: Místo výkonu práce:, Plazy č.p. 115, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: osobně: přijímací kancelář Plazy 115, každý pátek 10-13 hod., , Náplň práce: čištění, doplňování zásob, provádění základní údržby a pomocných prací v dílně., Požadujeme výpis z RT.. Pracoviště: Ospro production spol. s r.o.- pracoviště plazy 115, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Natalija Futovová, +420 602 562 918.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže, plastu a papíru. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, Bezděčín č.p. 130, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 777 962 233 (středa 8-12 hod., pátek 8-12 hod.), e-mail: proglo@seznam.cz nebo osobně: na adrese místa výkonu práce (pátek 8-10 hod.), , Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu (operátor, verifikátorka). Pracoviště: Proglo s.r.o.- pracoviště ve firmě pino automotive cz, s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Ivan Popovics, +420 777 962 233.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 20 000 Kč

Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci Skladníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mnichovo Hradiště, , Prvotní kontakt: tel.: 777162700, 608 532518, , Dobrý zdravotní stav, platné doklady na VZV výhodou / možno dodělat při práci /, směnný provoz. Část pracovní doby v nočních hodinách., , Zaměstnanecké výhody: Vyplácení diet.. Pracoviště: A-doprava s.r.o. - pracoviště mnichovo hradiště, Víta Nejedlého, č.p. 101, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Ondřej Koprda, Bc. Radim Mráz, +420 777 162 700,608 532 518.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 23.–24. června 2018
1

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Střelba a výbuchy zněly v sobotu odpoledne 23. června z Krásné louky v Mladé Boleslavi.
136

Bitva zuřila na Krásné louce

Auto skončilo po nehodě na střeše, řidič zemřel

Mladoboleslavsko – Záchranáři vyjížděli v neděli k nehodě osobního vozu u obce Skyšice na Mladoboleslavsku.

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Adepti na vítězství? Kopecký, Veiby a Nordgreen

Mladá Boleslav – Start 45. ročníku Rally Bohemia se kvapem blíží. Odstartuje už příští víkend. Ve středu 20. června vypršel termín přihlášek, a tak pořadatelé mohli začít se sčítáním.

Na dobu největší slávy vzpomínali v Kutné Hoře opět Královským stříbřením

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - O tisíce lidí se o víkendu 23. a 24. června skokově rozrostla Kutná Hora. Nedolehla na ni populační exploze, ale do města dorazili ti, kteří chtěli na vlastní smysly poznat, jaké to bylo, když bylo tohle město hned po Praze druhým nejdůležitějším sídlem Českého království.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT