Úklidová firma, kterou město platí, pak tvrdí, že nestíhá být současně na několika místech a vyzývá občany, aby upozornění na místa s nepořádkem adresovali přímo jejím pracovníkům.

Hlavní příčinou nepořádku je podle vedení města fakt, že v Mladé Boleslavi žije kromě trvale hlášených obyvatel také více než deset tisíc osob, které ve městě hlášené nejsou. Právě ony údajně často nedodržují pravidla a pořádek. „A stejně tak je ve městě stále větší počet těch, kteří zneužívají systém likvidace komunálního odpadu. V praxi se tak na ulicích hromadí množství odpadu, které musí město odvážet na své náklady,“ řekla mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Typickým příkladem problémové lokality z hlediska nepořádku jsou vybrané domy v ulici Pražská brána, kde v několika bytech prý žijí desítky osob, za něž vlastníci či pronajímatelé neplatí za odpady. „Není přece možné, aby někdo zneužíval systém tím, že si koupí pro nejméně 15 osob 24 pytlů na odpad za rok a myslí si, že tím je věc vyřízená,“ zdůraznila mluvčí města.

Tak jako každý rok, i letos se po skončení adventu zaměřili zaměstnanci úklidové firmy Compag na likvidaci vánočních stromků, které lidé odkládají vedle popelnic a kontejnerů.
Foto: Z ulic Mladé Boleslavi mizí tuny vánočních stromků denně

Vyhozené odpady pak podle ní musí město likvidovat na své náklady. Řešením by podle magistrátu bylo, aby vlastník objektu uzavřel smlouvu na větší kontejner o objemu 1100 litrů, jehož vývoz jednou za 14 dnů stojí 618 korun. „To je při ziscích z ubytování nepatrný náklad,“ doplnila Charousková.

Podobné případy registruje město i v dalších lokalitách. Na sídlišti jsou údajně byty, v nichž je přihlášen jeden člověk, který platí poplatky za odpad, a přitom v bytě žije deset dalších lidí. Kontejnery na sídlištích jsou dimenzované na počet trvale přihlášených lidí a mělo by stačit je vyvážet jednou až dvakrát týdně. Pokud však na místě žije velké množství lidí, kteří odpad produkují, ale za jeho odvoz neplatí, nastává současný problém.

Úklidová firma Compag musí v takových lokalitách vyvážet odpad i třikrát týdně, a to vše platí město na své náklady. „Vzhledem k této situaci byla ustanovena pracovní skupina, která se bude snažit tyto nešvary řešit. Je nezbytné nalézt najít cestu, jak lidem, kteří neplatí ani korunu za odpad, zabránit v takovém zneužívání celého systému,“ uvedl jednatel firmy Compag Miloslav Neuman.

Nepořádek od bezdomovců

Dalším problémem, který přispívá k nepořádku ve městě, je přebývání velkého množství lidí bez domova. Ti nejenže odpadky vyhazují z popelnic a kontejnerů, v nichž hledají cokoliv potřebného k obživě, ale na některých místech si staví i přechodné příbytky. V úterý ráno jeden takový navštívil strážník na obchůzce u říčky Klenice v prostoru za koupalištěm.

„Strážník mužům předal informaci o rozhodnutí pracovníků Povodí Labe, podle kterého musí toto místo opustit. Provizorní stavby postavené svépomocí v záplavovém území budou zlikvidovány. Muži přislíbili, že místo ve stanovené lhůtě opustí,“ uvedl velitel strážníků Tomáš Kypta.

Snahou je aktivní zachycení nových bezdomovců co nejdříve a pokusit se jim pomoci k návratu do společnosti, než si na život na ulici zvyknou a adaptují se na něj.
Mobilní tým pomáhající bezdomovcům bude v Mladé Boleslavi vyjíždět i letos

Problémy s nepořádkem, který po sobě zanechávají osoby bez domova či narkomani, jsou také například u hlavního železničního nádraží v Čejetičkách, v lesoparku Radouč i na Štěpánce.

„Nemůžeme ale být v jedné chvíli všude. Velmi bychom přivítali, kdyby mnozí kritici místo zveřejňování fotek s nepořádkem na sociálních sítích a pomlouváním města za špatný úklid raději zavolali přímo mně (724 303 630) nebo panu Rymplovi z Compagu (724 084 476) a poslali nám fotografii nebo zaslali fotku nepořádku na náš Facebook. Pokud nám takto nahlásí nepořádek v konkrétní lokalitě, určitě to nápravu nesmírně urychlí a zefektivní," doplnil Miloslav Neuman.