„Proti natáčení seriálu nic nemám. Jsme tady na to celkem zvyklí. Jenže zákazníci kvůli nim na náměstí nemůžou zaparkovat," popsala hlavní problém Alena Jenčová, majitelka papírnictví v historickém centru.

Pokud totiž mají filmaři natáčecí den, Husovo náměstí pochopitelně obsadí celé. Lidé se o jejich příjezdu dozvědí včas, minimálně týden dopředu ze značek, které jim v určitý den a v určité hodiny zakazují zastavit na náměstí.

Filmaře negativně vnímá i Miroslav Kakos, jehož manželka vlastní na Husově náměstí cukrárnu. „Kolikrát se za ní ani nedostanu. Už několikrát se mi stalo, že ke mně přistoupila ochranka a důrazně mi vysvětlovala, ať místo okamžitě opustím, že tu nesmím být," připojil se k názoru Aleny Jenčové nyní již bývalý podnikatel.

Točili i v jídelně

Naopak Radek Dostál, ředitel 1. základní školy a zároveň zastupitel za ODS, s natáčením žádný problém nemá. „Parkování na náměstí samozřejmě určitou potíž představuje. Na druhou stranu máme mezi sebou dohodu. Když zde zastaví učitelé, automaticky na sedadle nechají také kontakt na sebe. Pokud přijedou filmaři a potřebují místo uvolnit, zavolají. A funguje to," konstatoval Radek Dostál.

Upozornil, že dvakrát dokonce točili právě na základní škole na Husově náměstí, a to ve zdejší jídelně. „Byli tu dvakrát a za každé natáčení jsme dostali deset tisíc, což zrovna nejsou zanedbatelné peníze. Alespoň máme prostředky, které můžeme smysluplně využít pro naše žáky," dodal Radek Dostál.

V televizním seriálu, který na obrazovkách budeme moci sledovat od ledna příštího roku, hlavní roli ztvárnili herci Jan Dolanský a Jakub Prachař. Boleslavskému deníku se podařilo zjistit, o čem bude. Jeden z členů realizačního týmu prozradil, že jde o příběh dvou kluků, kteří zřejmě z mladické nerozvážnosti začnou podnikat a plnit si své sny například v restauračním businessu. Další podrobnosti ale nechtěl říct, protože scénář neznal úplně dopodrobna.

Rozpis natáčecích dnů má město

Pochopitelně informace o tom, že je někteří lidé ve městě nevítají zrovna s otevřenou náručí, se mu donesla. „Rozumím tomu, že místní obyvatelé mohou mít pocit, že je tady obtěžujeme. Na druhou stranu vedení města ví, kdy přijedeme, má přesný rozpis. Jsme tady třikrát do měsíce," sdělil člen týmu.

Potvrdil také slova Radka Dostála tedy, že krátkodobé zastavení, pokud je ve voze uveden kontakt na řidiče, není problém. „Víme, že jsou v okolí náměstí obchody, restaurace, lékaři a také škola. Nikoho nechceme otravovat, jen prosíme o pochopení a toleranci," doplnil s tím, že natáčení potrvá až do konce příštích letních prázdnin.

Podle něj je neideálnější k točení víkend, avšak natáčecí plán nijak neovlivní. Přesto si na spolupráci s městem nemůže stěžovat, jsou v neustálém kontaktu.

Pavel Štifter, místostarosta Benátek, sdělil, že s filmaři vyjednávají a snaží se domluvit na takových podmínkách, aby to chod města co nejméně narušovalo. „Pro nás je to samozřejmě propagace. Natáčela se tady již řada seriálů, například Rodinná pouta, nedávno díl do Ordinace v růžové zahradě, pochopitelně Svatby v Benátkách či Prima sezona," uzavřel Pavel Štifter.
Pro filmaře jsou Benátky vhodným městem – jsou opravené a nedaleko Prahy.