Šestá hodina ranní zůstane v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici i nadále časem pro vstávání. Některé nemocnice v České republice právě od ranního buzení svých pacientů pomalu ustupují a nechávají choré prospat. V Mladé Boleslavi se ale nic měnit nebude. Do jisté míry je ranní vstávání ovlivněno také automobilkou Škoda Auto.

Podle mluvčí nemocnice Kamily Hamáčkové je důvodů pro vstávání kolem šesté hodiny hned několik. „Provádí se měření teploty a začínají některá vyšetření. Na tyto kroky pak navazuje provoz celého oddělení, laboratoří a všech diagnostických složek,“ uvedla Hamáčková s tím, že je třeba, aby výsledek vyšetření měli lékaři v ruce co nejdříve. Díky tomu tak mohou s léčbou začít ještě onen den.

Podobné vstávání platí také v Klinice Dr. Pírka na okraji Mladé Boleslavi. „Naši pacienti vstávají každý den do půl sedmé,“ uvedl pro Boleslavský deník ředitel kliniky Stanislav Najman. I zde je důvod stejný jako v Klaudiánově nemocnici. Všechna vyšetření na sebe navazují. Někteří pacienti navíc musí být ráno převáženi na nejrůznější vyšetření.

Mladá Boleslav je ovšem tak trochu výjimečné město. Může za to místní automobilka. „Život se zde do jisté míry řídí pracovní dobou Škody Auto. Lidé jsou tak na vstávání před šestou hodinou ranní zvyklí. Řadě z nich by naopak nevyhovovalo posunutí na pozdější dobu,“ míní nemocniční mluvčí Hamáčková.

Takovou tezi přiznává řada Boleslaváků. Například Jiřina Kloučková. „Do práce vstávám každý den po páté hodině a takhle se budím i o víkendu, i když mohu spát déle. Hůř na tom ale budou ti, co chodí do práce třeba na odpolední. Ale těch pár dnů se to podle mě dá vydržet,“ řekla žena.

Jak také poznamenala Kamila Hamáčková, stížnosti pacientů na brzké ranní vstávání v nemocnici nezaznamenali. „Tím, že všechna vyšetření provedeme v dopoledních hodinách, mají pacienti možnost se odpoledne věnovat sami sobě a také mají čas na návštěvy, které za nimi přicházejí,“ dodala dále nemocniční mluvčí Kamila Hamáčková.