„V pondělí bylo v naší nemocnici hospitalizováno 57 pacientů s potvrzeným covidem. Ve vážnějším stavu je asi 10 pacientů, kteří jsou umístěni na ARO a JIP,“ uvedla mluvčí nemocnice Hana Kopalová. Tou dobou bylo pak v Klaudiánově nemocnici celkem 307 pacientů – a to včetně oddělení následné péče.

V tuto chvíli má boleslavská nemocnice rezervu asi 20 volných lůžek. Pro případný další nárůst má vyčleněna i další lůžka s potřebným vybavením. V tomto týdnu budou preventivně připraveny ještě další postele určení pro intenzivní péči. „V rezervě je dále celé ortopedické oddělení jako další případné covid oddělení. V nemocnici se několikrát týdně schází krizový štáb tak, aby mohl reagovat na vývoj nejen v republice, ale především v regionu a naší nemocnici,“ popsala Kopalová.

Nechybí ani plicní ventilace. Těch je zde nikoli pouze devět, jak uvádí statistiky ministerstva zdravotnictví, ale v těchto dnech už rovný tucet.

Vedení nemocnice pracuje s aktuálními daty a její provoz může ihned reagovat na další potřeby. Kdyby bylo nejhůře, tak vypomůže také soukromá Klinika dr. Pírka, která mimo jiné přislíbila v případě krize vypůjčit sestřičky.

Pracovní síly ubívají

Nemocnici pracovní síly vskutku ubývají. „Problémem nadále zůstává počet nemocných zdravotníků. Zaznamenali jsme sice mírný pokles nemocnosti v porovnání s minulým týdnem, přesto se počet neustále pohybuje kolem 100 zaměstnanců, kteří se doma léčí s covidem,“ sdělila mluvčí nemocnice.

K tomu je podle ní zapotřebí připočítat další zaměstnance, kteří nemohou do práce kvůli jiným problémům, což může být dalších až 40 lidí. Provoz tím však prozatím netrpí. „Díky omezenému provozu některých ambulancí se nám daří efektivními přesuny zajistit potřebnou péči, a to včetně intenzivních lůžek,“ vysvětlila Hana Kopalová.

Situaci alespoň trochu mohou vypomoci dobrovolníci z řad studentů, kteří sem přichází vypomáhat. Nyní zde mají 19 sestřiček ze zdravotní střední a vyšší odborné školy a 2 mediky. Ti jsou umístěni na ARO a covid oddělení. „Rádi bychom mediky, ale o ty je zájem všude. Ze zkušenosti již víme, že většinou zůstávají v nemocnicích tam, kde studují,“ podotkla mluvčí.

Své síly ale nabízí nemocnici i veřejnost. Tito dobrovolníci mohou pomoci například s rozvozem jídla.