Významným oceněním – Nemocnice přátelská dětem – se už několik týdnů honosí mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice. Zdravotní personál v porodnici se totiž snaží zvyšovat podíl plně kojených dětí.

„Výhradně mateřské mléko je totiž nejlepší stravou pro děti do šesti měsíců věku,“ řekla Boleslavskému deníku Michaela Raškotová, vedoucí novorozeneckého oddělení Klaudiánovy nemocnice. Kojení přináší výhody pro matku i dítě. Podle Raškotové posiluje obranyschopnost organismu. „Kojené děti jsou méně často nemocné a trpí méně alergiemi,“ uvedla.

Kojení ale nemusí být vždy tak jednoduché. Některé maminky mohou mít problémy. „V takových případech se jim snažíme poradit a v kojení pomoci,“ upřesnila vedoucí novorozeneckého oddělení.

Na kojení začínají v mladoboleslavské porodnici připravovat už před porodem v rámci předporodních kurzů. Přítomni jsou také tatínkové. Od odborníků se rodiče dozvědí o výhodách a prospěšnosti kojení. „Maminky informujeme o důležitosti časného přiložení k prsu do půl hodiny po porudu. Seznamujeme je i se správnou technikou přikládání,“ informovala Raškotová.

Děťátko zůstává spolu s maminkou a tatínkem dvě hodiny na porodním sále.

„Na našem oddělení šestinedělí praktikujeme už po šesti hodinách po porodu plný „roaming in“,“ uvedla Michaela Raškotová. Znamená to, že dítě je s matkou na pokoji, pokud to ale zdravotní stav dovolí. „Neomezujeme délku a frekvenci kojení, díky časnému a častému přikládání dětí se rychleji rozbíhá tvorba mléka,“ řekla vedoucí novorozeneckého oddělení Klaudiánovy nemocnice. Podle ní tak omezili zbytečné dokrmy a odbourali i používání saviček a dudlíků.

O co nejčasnější kontakt matky s dítětem se v porodnici snaží i v případě porodu císařským řezem. Ještě před tím, než maminky opustí porodnici, provádí zdravotní personál jejich osvětu, aby maminky uměly řešit problémy s prsy, odstříkávat mléko a podobně.

K získání významného ocenění bylo nutné vyškolit personál, změnit přístupy, zlepšit teoretické a praktické znalosti. Lékařky a zdravotní sestry jezdily na novorozenecké oddělení nemocnice v Praze – Krči. „Tím ale školení neskočilo. Probíhá i nadále v rámci různých kurzů a přednášek pořádaných Laktační ligou,“ uvedl Raškotová.

Titul Nemocnice přátelská dětem uděluje Dětský fond OSN – UNICEF. Nemocnice tak úspěšně prošla hodnocením výboru UNICEF. „Splnili jsme všechny podmínky a dodržujeme deset zásad k úspěšnému kojení, které shrnula Světová zdravotnická organizace,“ řekla Raškotová.

Vedení nemocnice proto nyní věří, že udělení titulu zvýší její prestiž a tím i porodnost.