Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maminky rodí v nemocnici s významným oceněním!

MLADÁ BOLESLAV - Mladoboleslavská porodnice se honosí titulem Nemocnice přátelská dětem. Dodržují deset zásad úspěšného kojení.

12.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Významným oceněním – Nemocnice přátelská dětem – se už několik týdnů honosí mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice. Zdravotní personál v porodnici se totiž snaží zvyšovat podíl plně kojených dětí.

„Výhradně mateřské mléko je totiž nejlepší stravou pro děti do šesti měsíců věku,“ řekla Boleslavskému deníku Michaela Raškotová, vedoucí novorozeneckého oddělení Klaudiánovy nemocnice. Kojení přináší výhody pro matku i dítě. Podle Raškotové posiluje obranyschopnost organismu. „Kojené děti jsou méně často nemocné a trpí méně alergiemi,“ uvedla.

Kojení ale nemusí být vždy tak jednoduché. Některé maminky mohou mít problémy. „V takových případech se jim snažíme poradit a v kojení pomoci,“ upřesnila vedoucí novorozeneckého oddělení.

Na kojení začínají v mladoboleslavské porodnici připravovat už před porodem v rámci předporodních kurzů. Přítomni jsou také tatínkové. Od odborníků se rodiče dozvědí o výhodách a prospěšnosti kojení. „Maminky informujeme o důležitosti časného přiložení k prsu do půl hodiny po porudu. Seznamujeme je i se správnou technikou přikládání,“ informovala Raškotová.

Děťátko zůstává spolu s maminkou a tatínkem dvě hodiny na porodním sále.

„Na našem oddělení šestinedělí praktikujeme už po šesti hodinách po porodu plný „roaming in“,“ uvedla Michaela Raškotová. Znamená to, že dítě je s matkou na pokoji, pokud to ale zdravotní stav dovolí. „Neomezujeme délku a frekvenci kojení, díky časnému a častému přikládání dětí se rychleji rozbíhá tvorba mléka,“ řekla vedoucí novorozeneckého oddělení Klaudiánovy nemocnice. Podle ní tak omezili zbytečné dokrmy a odbourali i používání saviček a dudlíků.

O co nejčasnější kontakt matky s dítětem se v porodnici snaží i v případě porodu císařským řezem. Ještě před tím, než maminky opustí porodnici, provádí zdravotní personál jejich osvětu, aby maminky uměly řešit problémy s prsy, odstříkávat mléko a podobně.

K získání významného ocenění bylo nutné vyškolit personál, změnit přístupy, zlepšit teoretické a praktické znalosti. Lékařky a zdravotní sestry jezdily na novorozenecké oddělení nemocnice v Praze – Krči. „Tím ale školení neskočilo. Probíhá i nadále v rámci různých kurzů a přednášek pořádaných Laktační ligou,“ uvedl Raškotová.

Titul Nemocnice přátelská dětem uděluje Dětský fond OSN – UNICEF. Nemocnice tak úspěšně prošla hodnocením výboru UNICEF. „Splnili jsme všechny podmínky a dodržujeme deset zásad k úspěšnému kojení, které shrnula Světová zdravotnická organizace,“ řekla Raškotová.

Vedení nemocnice proto nyní věří, že udělení titulu zvýší její prestiž a tím i porodnost.

12.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.třídy Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce, třídní učitelka Zuzana Fenclová

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení