Nemocnice je nyní potřeba rozdělit na dvě kategorie. První kategorií jsou ty nemocnice, které ještě nebyly zprivatizovány, ale k privatizaci jsou připravovány, jako například zdejší nemocnice.“ Tak přesně toto řekl ve středu v Mladé Boleslavi čerstvý kandidát na středočeského hejtmana David Rath. Způsobil tím doslova pozdvižení, protože do této chvíle nikde nepadla zmínka o tom, že by se připravoval prodej Oblastní nemocnice Mladá Boleslav do soukromých rukou.

O případné privatizaci nic neví ani mluvčí nemocnice Václav Řičář. „Mladoboleslavská nemocnice je jednou z pěti páteřních nemocnic Středočeského kraje, které by neměly být privatizovány,“ řekl včera Deníku Řičář.

Ještě jednoznačněji dementoval Rathovo vyjádření mluvčí Krajského úřadu Středočeského kraje Martin Kupka. „Krajský úřad má jednoznačný úmysl nejen zachovat mladoboleslavskou nemocnici ve vlastnictví kraje, ale dokonce připravujeme i její další rozvoj. Mohu tudíž nejen vyloučit jakoukoliv možnost privatizace, ale zároveň garantovat, že se Oblastní nemocnice Mladá Boleslav bude dále ve vlastnictví kraje rozvíjet,“ zdůraznil Kupka.

O privatizaci nemocnic začal ve středu hovořit Rath na tiskové konferenci v Domě kultury proto, že s privatizací středočeských nemocnic nesouhlasí.
„Například mladoboleslavská nebo kolínská nemocnice jsou ještě v majoritním držení kraje, ale jsou už převedeny na akciové společnosti. Pokud se stanu hejtmanem, bude mým prvním krokem zabránění privatizaci nemocnic a jejich převod na veřejné neziskové nemocnice,“ rozvedl dále svou myšlenku Rath.

V rámci svého předvolebního boje Rath ve středu jednoznačně avizoval, že pokud se stane hejtmanem, jeho hlavním cílem bude zabránit privatizaci ještě nezprivatizovaných nemocnic Středočeského kraje. Rovněž by se prý pokusil vyjednávat s novými majiteli již zprivatizovaných nemocnic o tom, za jakých podmínek by je byli ochotni převést zpět na formu veřejných neziskových organizací. Určitou šanci prý vidí také ve stížnosti k Evropské komisi, která by mohla prodeje anulovat.

„U menších nemocnic nevidíme problém v tom, že jsou soukromé. Trnem v oku je nám ale cena, za kterou byly prodané. Například 7,5 milionu korun za nemocnici v Brandýse je nesmysl – reálná cena je úplně někde jinde,“ uzavřel Rath.