Potvrdil to ředitel Luděk Kramář: „Na konci roku počítáme s pětimilionovým přebytkem. Plánujeme, že tyto peníze použijeme mimo jiné také na úhradu ztrát z let minulých," řekl ředitel Klaudiánovy nemocnice.

Poznamenal, že finanční situace je dobrá a zdravotnické zařízení nemá v současné době žádné závazky po lhůtě splatnosti. Na běžných účtech má dokonce i rezervy.

Ani boleslavské nemocnici se nevyhnula výrazná úsporná opatření. Jedním z kroků byla například změna zásobovacího systému. Ten nyní jednotlivým oddělením umožňuje lépe plánovat nákupy zdravotnického materiálu a nehromadit zásoby.

„Různým způsobem se snažíme šetřit náklady. Používáme například moderní přístroje, které nemusíme opravovat jako ty předešlé, máme
i nové sanitní vozy, jejichž provoz na kilometr je dvakrát levnější," upozornil Luděk Kramář na konkrétní položky.

Nemocnice samozřejmě hledá prostředky na důležité a neodkladné investice zejména ve vlastních zdrojích. Po mnoha letech tak do obnovy zdravotnických přístrojů a vybavení mohla vložit 45 milionů, aniž by si musela půjčovat.

Zařízení a prostředky

„Jednalo se o investice, do obnovy zařízení a zdravotnických prostředků. Pořídili jsme tak nové přístroje a vybavení, které pacientům zkrátí dobu ošetření či péči zkvalitní například tím, že vyšetření je šetrnější a přesnější," vysvětlil ředitel nemocnice.

Lékaři na úrazové ambulanci tak mohou používat nový digitální rentgen, gynekologie získala ultrazvuk, kardiokografický přístroj pro těhotné ženy či diagnostický hysteroskop k miniinvazivnímu vyšetření dělohy. Nové vybavení nechybí ani na urologii či na operačních sálech, kde je k dispozici laparoskopická sestava.

Proměnou prošla také kuchyně a kiosek, kde je nyní 
k dostání kvalitnější jídlo.

Klaudiánova nemocnice se zapojovala do získání dotačních programů a v řadě z nich byla úspěšná. Středočeský kraj například deseti miliony přispěl na novou podobu ředírny cytostatik, jejíž provoz začne v lednu.

Dalších jedenáct milionů přiteklo z evropských peněz v rámci integrovaného programu ministerstva zdravotnictví. Tato dotace pomohla pořídit přístrojové vybavení iktového centra. Nemocnice vložila 1,8 milionu.

Peníze z regionálního operačního programu umožní modernizaci pavilonu onkologie, která je právě na svém startu. „Investice si vyžádá přes sto milionů korun. My se budeme podílet částkou 59 milionů z vlastních zdrojů," sdělil Luděk Kramář, ředitel Klaudiánovy nemocnice.

A výčet stále nekončí. Ze Státního fondu životního prostředí zařízení získalo dotaci na zateplení pavilonu staré interny, neurologie a ubytovny pro zaměstnance. Tyto stavební práce si vyžádají přibližně 39 milionů, osmnáct milionů přidá nemocnice z vlastních zdrojů a z investiční dotace Středočeského kraje.

„Bohužel se nám ale letos nevyhnuly ani dílčí neúspěchy. Nepodařilo se například zahájit potřebnou rekonstrukci lékárny. Nedaří se nám zatím najít dodavatele, s nímž bychom se shodli na podmínkách stavby," vysvětlil ředitel nemocnice a doufá, že se na ně více štěstí usměje v roce novém.

Tlak pojišťoven

Ani letos neutichal obrovský tlak ze strany zdravotních pojišťoven. Jak Luděk Kramář uvedl, úhradová vyhláška již několik let není vstřícná ke zdravotnickým zařízením typu Klaudinánovy nemocnice: „Na jednu stranu je na nás vyvíjen tlak, abychom některé pacienty přemisťovali na specializovaná pracoviště, na druhou stranu nikdo nezohledňuje, že tito pacienti se nám po určité době vracejí, nemocnice o ně pečuje a ta péče je mnohdy dlouhodobá a nákladná.

Ovšem nám ji platby od pojišťoven nepokryjí," popsal problém ředitel a předpokládá, že příští rok v tomto směru nebude jiný.

Velkou potíží je připravované znění úhradové vyhlášky. „Podle našich informací současné znění návrhu neobsahuje slibované navýšení prostředků, které by pokrylo ministerstvem zdravotnictví požadované pětiprocentní navýšení platů ve zdravotnictví. Pokud je to pravda a my přesto budeme nuceni platy zvýšit, budeme muset některé zamýšlené investiční akce odsunout," dodal Luděk Kramář.

V příštím roce by nemocnice chtěla ještě více zkvalitnit péči o pacienty. To znamená nejen zlepšit nemocniční prostředí, ale také přístup personálu, pořídit další moderní přístroje a mít přístup k moderní medicíně.