„Ve čtvrtek ráno jsme měli covid pacientů 69, z toho 13 na umělé plicní ventilace, 20 na ARO a JIP. U dalších 10 pacientů se čekalo na výsledek PCR testu,“ popsala situaci v nemocnici mluvčí Hana Kopalová.
Nemocnice tak ve čtvrtek řešila otázku míst. Přestěhovala proto své oddělení následné péče (ONP) na ONP Mnichovo Hradiště. „Je tam volno, proto jsme využili efektivity sloučení. Navíc nám náš personál z ONP výrazně pomůže na covid odděleních přímo v nemocnici – díky tomu můžeme otevřít všechny plánované rezervy v nemocnici,“ podotkla Kopalová. Ve čtvrtek jich takto odjelo 12, celkem půjde o 26 klientů.
Nadále také platí, že Klaudiánova nemocnice přeměňuje ortopedii na covidové oddělení. Traumatologie se zase pomalu mění na internu, protože přibývá i pacientů se srdečními onemocněními. K tomu zde přistoupili po středečním vyhlášení stavu hromadného postižení osob v důsledku akutního nedostatku sester. Nemocnici tedy nikterak nepomůže rozhodnutí vlády, podle kterého by ke službě do nemocnic měli nastoupit ambulantní lékaři. Lékařů je totiž prozatím dostatek.
Nemocnici s místy pomáhá také Klinika dr. Pírka, ta od ní přijala část pacientů s covidem. „Z části lůžkového oddělení máme covidové oddělení. Museli jsme udělat rychlé stavební úpravy a máme tam pacienty, kteří potřebují kyslíkovou terapii. Přebíráme část pacientů k hospitalizaci,“ potvrdil ředitel Stanislav Najman.
Rychlými stavebními úpravami se rozumí například přepážky nebo různé vstupní filtry. Ve čtvrtek zde měli 5 pacientů s covidem s tím, že bylo v záloze dalších 6 lůžek pro nemocné. Operativně mohou přidat další.
Rozhodnutí o výpomoci přišlo v pondělí. Klinika kvůli tomu musela omezit plánovanou péči a pustit se do nutných úprav. I v minulosti ale pomáhala, když odtud nemocnici vypůjčovali zdravotní sestry. A to především kvůli tomu, že právě nemocnice trpěla nedostatkem sester způsobeným vysokou nemocností.