„Oceňuji promyšlenost celého projektu a těším se, až přijedu nejen na kontrolní den, ale na slavnostní otevření,“ svěřil se Pavlík na facebooku. Dospávací jednotka za 55 milionů korun (z čehož necelých 43 milionů představují stavební práce) je projekt podpořený evropskými penězi z Integrovaného regionálního operačního programu. Její předností je schopnost přispět k omezení vzniku pooperačních komplikací.

S operovanými pacienty bude na pracovišti vybaveném novou a moderní zdravotnickou technikou neustále v bezprostředním kontaktu zdravotnický personál. Případné pooperační komplikace, například v podobě krvácení, bude možné zjistit a řešit skutečně okamžitě. Omezí se tak riziko zhoršení zdravotního stavu pacienta: ať už jde o ohrožení života, zdravotní komplikace s trvalými následky nebo případné prodloužení doby hospitalizace, informovala nemocnice.

Pavlíkem zmíněná promyšlenost projektu souvisí s tím, že dospávací jednotka bude ve stavebně zcela novém prostoru, který vznikl jako tunel spojující dvě budovy. Ten lze v případě potřeby izolovat od ostatního provozu nemocnice. Bude tak tak možné zřídit třeba samostatnou infekční jednotku intenzivní péče s deseti lůžky. Podobnou izolační jednotku s intenzivními lůžky nyní Klaudiánova nemocnice nemá – a vývoj covidové pandemie v uplynulých letech ukázal, jak potřebná může být.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Pavlík současně navštívil stavbu nového stravovacího provozu, který nemocnice začala budovat mezi budovou interny a parkovacím domem loni v říjnu. Aktuálně se kuchyně nadále staví. Zaměstnanecká jídelna už je hotová; dokonce se tam již konaly první vzdělávací akce pro lékaře a sestry. Svému účelu má začít sloužit od září. Až bude dokončený, vybavený a zprovozněný i nový kuchyňský provoz, což ještě nějakou dobu potrvá, měli by změnu poznat i pacienti. A nejen podle toho, že stravu začnou nově dostávat v boxech zvaných tablety. Měla by se také zkvalitnit nabídka pokrmů; s přípravou jídel podle moderních trendů, k nimž patří například vaření v páře, nízkoteplotní, tlakové nebo noční vaření. Na střeše objektu navíc vznikne odpočinkový parčík.

Klaudiánova nemocnice chystá i další velké změny. Náměstek Pavlík především upozornil, že do dvou let by měla zahájit stavbu nového gynekologicko-porodnického a dětského oddělení; i se zázemím ambulancí v oblasti péče o matku a dítě. Stát by to mělo určitě přes půl miliardy korun jen ve stavební části – bude tedy třeba najít i zdroje financování – nicméně Pavlík zdůrazňuje, jak je stavba potřebná: vybudování nové porodnice se v Mladé Boleslavi slibovalo ještě přes sametovou revolucí. Se zpožděním tří desítek let se nyní začíná projektovat – přičemž nový pavilon má vzniknout v místě nynějšího ředitelství. To by mělo vystřídat nynější mikrobiologickou laboratoř, s jejímž přestěhováním se v rámci rozsáhlejší proměny nemocnice také počítá.