Svědčí o tom mnohé. Povídali jsme si s Radanem Žemličkou, vedoucím kontaktním a terénním pracovníkem Činžáku, který je také koordinátorem nízkoprahových programů pro děti a mládež v Mladé Boleslavi.

Co je u vás od našeho posledního setkání před rokem nového?
Organizace Proxima Sociale, jejíž jsme součástí, změnila právní subjektivitu, a nově jsme se stali obecně prospěšnou společností. Pracujeme s cílovou skupinou 12 – 22 let, tedy k nám děti přicházejí na konci dětství, procházejí pubertou jako nejtěžším životním obdobím a od služby se odpoutávají na prahu rané dospělosti.

Kolik dětí letos klub navštívilo?
V letošním roce to zatím bylo zhruba 130 dětí, průměrně za rok to bývá okolo 200 klientů.

Pořádáte pro děti také akce, které se konají venku?
Ano, a docela nedávno. Na začátku letošních prázdnin jsme uspořádali už podruhé akci s názvem Netradiční odpoledne na Krásné louce vol. 2.

Jak se povedlo, byli malí návštěvníci spokojení?
Sportovně zábavné odpoledne se těšilo velkému zájmu veřejnosti, dorazilo asi 70 dětí a 30 dospělých, tedy zhruba o polovinu více než vloni. Kromě občanů Mladé Boleslavi a klientů Klubu Činžák se akce zúčastnili také klienti organizace Centrum 83 a Azylového domu pro matky s dětmi.  Akce byla finančně podpořena městem Mladá Boleslav.

Jak se děti bavily?
Pro děti byly připraveny nejrůznější zábavné aktivity pod vedením lektorů a pracovníků, namátkou třeba  chůze po provaze, malování na obličej, výtvarná a tvořivá dílna, shazování plechovek míčky a žonglování.

Jak jste si poradili s jídlem?
Po celou dobu akce byly pro děti připraveny nealkoholické nápoje a na závěr si mohly opéci buřty, vše bylo zdarma. Akce proběhla v souladu s pravidly Klubu Činžák, tedy bez drog, alkoholu a agrese. Pro velký zájem dětí chceme akci opakovat i v příštích letech. Tedy bych řekl, že se z toho již stává tradice.

Vyrážíte s dětmi letos i na dovolenou, kam to bude?
Na konci července pořádáme akci Vyrážíme na Branžež vol. 3. Jedeme s dětmi k jezeru pod stany, a to již potřetí, takže bych se nebál prohlásit, že se už jedná o tradiční akci. Zájem dětí je veliký, jedeme s deseti dětmi a jedno místo máme ještě volné, takže jsme zatím nikoho odmítnout nemuseli.

Jak na tento výlet pohlížejí rodiče dětí?
Že někoho rodiče nechtějí pustit, to se také stává, ale většinou jsou rádi, že jejich dítě někam jede a je o něj postaráno. Mnoho z našich klientů nikam na prázdniny nejezdí a zůstávají v Boleslavi. Najdou se i tací, kteří ještě nikdy nebyli mimo naše město. Proto se snažíme přes prázdniny pořádat takovéto akce, aby děti měly nějaké zážitky a poznaly i další místa. Akce jsou pro ně zdarma.

Jaký je vlastně pohled rodičů na vaše aktivity? Máte od nich nějakou zpětnou vazbu?

Domnívám se, že většina rodičů ví, že jejich dítě chodí do „nějakého" klubu. Ze svojí terénní práce na „ulici" pak vím, že rodiče jsou spokojeni. Naše sociální služba ale s rodiči pracuje jen velmi okrajově. Děti a mládež k nám chodí dobrovolně, služby jsou pro ně zdarma a zaručujeme jim anonymitu, my pracovníci pak s nimi pracujeme pod mlčenlivostí. To jsou základní principy této sociální služby a vycházejí ze zákona o sociálních službách. Existují totiž věci, které děti procházející pubertou trápí a oni nechtějí nebo nemohou se s nimi svěřit doma, ve škole atp. A v Klubu Činžák mají právě možnost se s těmito věcmi svěřit v rámci individuálního sezení s pracovníkem a pracovat na změně v rámci tzv. Individuálního plánování. Samozřejmě že musíme mít s klienty navázán vztah a důvěru, což se nám daří.

Jak dlouho s dětmi na dovolené budete a co pro ně máte připraveno?

U jezera na Branžeži jsme na 2 dny s přespáním ve stanech. Tady se rekreujeme, tedy děláme všechno to, co děti nejvíce baví: koupání a vodní sporty, dále hrajeme volejbal, pétanque, večer opékáme buřty a pro děti máme připravenu noční bojovku. Děti se učí stavět stany a táborničit, učíme je také třídit odpad jako dnes již běžnou, ale užitečnou věc. Dále máme pozvání na kozí eko farmu do Milkovic, kam chceme vyrazit letos v srpnu a to na 3 dny a 2 noci, opět pod stany.

Co tam máte přesně v plánu?

Naši klienti se tam budou moci seznámit s chodem farmy, jak se správně starat o zvířata a budou si moci vyzkoušet i samotnou práci na farmě pod vedením pana chovatele. A aby toho nebylo málo, tak chceme ještě stihnout výlet do Prahy, o který je mezi našimi klienty dlouhodobý zájem. Vyrazili bychom ráno a po prohlídce historických památek se přesuneme na Klub Jižní Pól, který je stejně jako Klub Činžák součástí Proxima Sociale o.p.s. Zde nás budou již očekávat naši kolegové se svými klienty, společně zde přespíme ve spacácích na karimatkách a druhý den se vrátíme zpět domů. Takže naši klienti budou mít možnost se seznámit s dalšími dětmi z Prahy, které navštěvují stejnou sociální službu. Pravidla na našich akcích jsou vždy stejná jako na klubu: tedy bez drog, bez alkoholu a bez agrese.

Jak je to s kapacitou? Stále vám vaše zázemí dostačuje?

Klub Činžák v Havlíčkově ulici opravdu není nafukovací, ale jsme moc rádi, že jej máme. Nevejdeme se tam s veškerou potřebnou agendou, takže ještě pronajímáme kancelář v Palackého ulici, což je kousek od Klubu. Klub má necelých 40 metrů čtverečních a jeho kapacita je max. 20 dětí v jeden okamžik. Zvláště si pak ceníme jeho polohy na okraji sídliště Severního města (lidově Habeš). Bydlí zde většina našich klientů a do Klubu to mají blízko.

Jak klub děti vnímají?

O Klub Činžák je dlouhodobě zájem z řad mladších dětí, které ovšem v rámci stanovení naší cílové skupiny přijmout již nemůžeme. Dost často se jedná o mladší sourozence našich klientů. Proto by byla potřebná v Mladé Boleslavi ještě jedna stejná sociální služba, ovšem pro cílovou skupinu dětí ve věku 6 – 12 let. Město o tom ví, dokonce to vychází jako jedna z priorit Komunitního plánování sociálních služeb města Mladá Boleslav.

Dodejme, že nízkoprahové zařízení pro děti a mládež (NZDM) je službou sociální prevence (to vychází ze zák. č. 108/2006 sb., ze zákona o sociálních službách). Projekt Nízkoprahového Klubu Činžák je financován z Individuálního projektu a také z rozpočtu města.