K ideálu je stále daleko. Již třetím týdnem totiž nemocnost na Mladoboleslavsku stále roste. „Za uplynulý týden se počet nemocných na okrese zvýšil na 2724 osob. Jedná se o nárůst o 24,3 procenta oproti minulému týdnu,“ konstatovala Eva Kavalírová z protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice pro okres Mladá Boleslav. 

Limitní hranice 1700 nemocných na 100 tisíc obyvatel je tak výrazně překonána. Dokonce natolik, že nejvyšší nemocnost v kraji je hlášena právě z okresu Mladá Boleslav. Naopak nejnižší nemocnost hlásí Praha-východ. Z celkového počtu 33 onemocnění se závažným průběhem je Mladoboleslavsko zatím dotčeno dvěma případy, které se vyžádaly nemocniční hospitalizaci. 

Ilustrační foto.
Pod školákem se prolomil led, pod vodou byl téměř hodinu!

„Největší nárůst nemocných jsme zaznamenali ve věkové kategorii 0 až 5 let, a to plus 64 procent,“ řekla hygienička z Mladé Boleslavi a doplnila, že v dalších věkových skupinách došlo k nepatrným poklesům, k tomu největšímu minus 8 procent mezi nemocnými 60 a více let. Mezi nejmenšími dětmi nárůst ovlivňuje také to, že mateřské školy a jesle v době epidemie nepřerušují svůj provoz. „Může to tak být. Zatím totiž na okrese nemáme nahlášenou žádnou zavřenou školku. Buď to vedení školek zapomnělo nahlásit, nebo žádná dosud zavřená není,“ dodala Eva Kavalírová. 

Její slova potvrdila Irena Homolková, ředitelka mateřské školky Pampeliška v Mladé Boleslavi. „Nemocnost dětí je opravdu vysoká, minulý týden jsme se pohybovali na 50 procentech dětí ve třídách,“ řekla a dodala, že uzavřít školku zatím neplánuje, byť začíná mít problémy i s nemocností v řadách personálu. 

Masarykovo náměstí v Mnichově Hradišti.
Revitalizace náměstí v Mnichově Hradišti se blíží

Čekárny jsou přeplněné. Především ty s nejmenšími pacienty. Dětská lékařka Hana Rolečková z Mladé Boleslavi má plnou čekárnu pacientů nepřetržitě tři týdny. „Nejvíc nemocných je mezi nejmenšími dětmi a předškoláky. Průběh onemocnění je většinou velmi podobný – horečky, kašel a rýma,“ řekla lékařka a doplnila, že největší nápor nemoci je v prvních třech, čtyřech dnech. Jisté zlepšení vidí v jarních prázdninách. „Situace by se mohla zlepšit, protože se rozpustí dětské kolektivy,“ dodala. 

Situace ve Středočeském kraji se lepší jen pozvolna. V minulém kalendářním týdnu byl v kraji zaznamenán pokles celkové nemocnosti akutních respiračních infekcí o 9,5 procenta. Celková nemocnost činila 1819 onemocnění na 100 000 obyvatel. 

I nadále tak trvají zákazy návštěv v nemocnicích. Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi vyhlásila zákaz návštěv už 10. ledna a tento zákaz na všech lůžkových odděleních trvá stále až do odvolání. „Omezení návštěv je pro pacienty, jejich příbuzné a přátele nepříjemné, přesto ale nutné. Žádáme proto o toleranci a pochopení,“ vysvětlila Hana Kopalová, tisková mluvčí nemocnice. Mladoboleslavské Pírkovo sanatorium uzavřelo preventivně svá lůžková oddělení ještě dříve, a to 6. února. I tam omezení návštěv až do odvolání trvá. 

Škoda Auto. Ilustrační foto.
Odbory označily nabídku Škody za „velkou bachratou nulu“