Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejraději mám tu rybu, která plave v revíru, a také candáta

Bělá pod Bezdězem - Hostem online rozhovoru Boleslavského deníku byl tentokrát předseda středočeských rybářů Dušan Hýbner. Podívejte, na co se ho čtenáři ptali.

12.3.2016
SDÍLEJ:

Dušan Hýbner, předseda středočeských rybářů, odpovídal na dotazy čtenářů Boleslavského deníkuFoto: Archiv Dušana Hýbnera

Pane předsedo, po vašem nástupu do funkce se středočeský územní svaz (SÚS) výrazně mění. Myslíte si, že se dá z celého Českého rybářského svazu (ČRS) vytvořit moderní, otevřená organizace?
Upřímně, v tuto chvíli nedá. Vazby, vztahy, styl práce je po desetiletí tak zakonzervovaný, že to nevidím v tuto chvíli jako reálné. Musíme se nejprve proměnit uvnitř hnutí, to znamená změnit naše myšlení na úrovni místních organizací, územního svazu i Rady, abychom se pak stali otevření směrem ven. Nestačí jen nadávat u piva a na internetových diskuzích. Každý má šanci něco dělat a změny musí vyjít z členské základny! Vím, jak složitě se měníme, že jdeme krůček po krůčku. Ale jiná cesta není, ČRS se dříve nebo později musí změnit, pokud chce obstát v konkurenci soukromých revírů, ale i celospolečenské.

Budete se za dva roky ucházet o post předsedy celého Českého rybářského svazu?
V tuto chvíli říkám ne. Není to projev mého srabáctví, ale stále tvrdím, že nejprve si musím udělat pořádek doma. Víte, ono to má spoustu dalších návazností, které si člověk uvědomí, až když v té funkci je. Teď mluvím z krátké zkušenosti předsedy SÚS. Když chcete dělat změny, musíte mít kolem sebe lidi, kteří jsou stejně naladěni a zapáleni proto, čeho a jak chcete dosáhnout. Obávám se, že v současné Radě takovou skupinu nelze vytvořit, už teď jsme tam jen tři kůly v plotě. Nevím, jak se vše vyvine v příštích měsících, takže tuto myšlenku zcela nezavrhuji a může se to klidně stát.

Proč není problém zavést a vydávat krátkodobé povolenky k lovu ryb bez předchozího proškolení a testů k jejímu získání a o prodloužení doby lovu se nechcete ani bavit. Jak jistě víte, na Slovensku a nejenom tam jsou v tomto ohledu daleko dál, tak se ptám, proč to nejde u nás.
Není to krátkodobá povolenka, ale rybářský lístek, což je vlastně jen poplatek státu z rybolovu. Dotyčného to nijak neopravňuje k rybolovu na našich revírech. Za druhé, jsem ochotný se bavit o všem, ale musíme být velmi obezřetní, aby nějaká diskuze ohledně prodloužení doby lovu nepřinesla víc škody než užitku, tím, mám na mysli, že bychom museli otevřít současnou legislativu a tady už bych byl na pozoru. Více můžu vysvětlit soukromě.

Někde jsem četl, že jste mluvil o centrálním nákupu ryb pro místní organizace. Jak by to mělo fungovat a proč by to mělo být? Myslíte si, že jste to schopen prosadit přes současné hospodáře či jednatele místních organizací, kteří v tom mají zavedené svoje letité pořádky?
Těmi pořádky si tak nějak odpovídáte sám… Jinak všeobecně všude platí, čím více, tím je lepší cena, to znamená, že bychom nakupovali rybu levněji i s kompletní službou (doprava), jsme mnohem zajímavější a silnější partner pro produkční rybáře, lépe bychom se dostali k ostatním rybám, které se dávají jako bonus k velkým dodávkám, a na které se samotná místní organizace jen těžko dostane. Jako SÚS bychom navíc měli lepší kontrolu zarybňování revírů, což povede ke spokojenosti všech rybářů, že ryba není „jen" na papíře, ale i v revíru. První kroky jsme učinili a budou projednány na květnové konferenci SÚS.

Jak vám daří náročnou funkci i z hlediska času skloubit dohromady s rodinou?
Nezvládám to skloubit s rodinou. Pracuji sedm dní v týdnu, osmnáct hodin denně. Neznám pojem volný víkend ani to, že bych si třeba v pátek večer vypnul mobil a dva dny „neexistoval". Většinou se snažím mít volnější neděli, ale to se ráno sbalím a jedu na líheň, kde máme pstroužky a tam celý den čistím nádrže od sedimentu. Je to trošku relax, není tam totiž signál. Pak se ale nestačím divit, když mi naběhne… Až tohle bude číst moje žena, bude si klepat na čelo. Ale jen díky její nebetyčné trpělivosti drží rodina pohromadě.

Jak vidíte propagaci rybařiny vůbec a jejích úspěchů, když máme mezi rybáři například různé mistry Evropy a světa a třeba v televizi o tom nikdy nebyla žádná zmínka?
Abychom přežili jako rybáři, musíme svoji práci propagovat a nikdo to za nás neudělá, za tím si musíme jít sami. My jsme svoji práci začali propagovat, kde se dá, jsme maximálně všem otevření, snažíme se problémy hned řešit. To, že naši sportovci nejsou nikde vidět, je chybou nás – Rady, že neumíme prodat naše úspěchy a svoji práci. Aby nás společnost nevnímala jen jako tiché blázny, kteří „vraždí" ryby, ale i jako ty, kteří pro naši přírodu spoustu práce dělají, třeba tím, že se snažíme nasazovat a uchránit populaci ohrožených druhů ryb, pečovat o vodní plochy atd .. Máme v tom mezery i my, Středočeši. Namátkou vezmu třeba Tomáše Spáčila, to je trojnásobný juniorský mistr světa v rybolovné technice, kluk ze Zaječova, kterému leží svět u nohou, protože je v této věkové kategorii několik let v Česku, ale i v cizině, neporazitelný držitel světového rekordu. Chcete-li příměr, je to něco jako Tomáš Rosický ve svých 18 letech ve fotbale, co se týče píle a talentu. A kde se o našem Tomášovi všude dočtete?

Proč se na řekách typu Jizery v okolí Mladé Boleslavi prosazuje obrovské vysazování kaprů na úkor například parem, tloušťů, štik či pstruhů? Prostě ryb, které jsou pro daný typ řeky typické, kdežto kapr vytlačuje původní druhy a často se vysazuje i nad plán zcela zbytečně?
Tady s vámi nesouhlasím. Kéž by všechny revíry byly zarybňovány jako Jizera v Mladé Boleslavi, což mohou potvrdit závodníci v plavané, přívlači, feederu i handicapovaní rybáři, kteří právě na Jizeře pořádají své závody. Ten úsek je vyhlášený svou druhovou pestrostí, ale abych byl ještě konkrétnější. Za loňský rok bylo na tomto úseku místní organizace nasazeno tři tisíce kusů parmy, což je třikrát více než ukládá zarybňovací povinnost, jelce tlouště 2500 kusů (o 500 kusů více), bílá ryba 39 tisíc kusů (6x více). Pstruh, o kterém píšete, v zarybňovací povinnosti není vůbec, přesto Místní organizace Mladá Boleslav ze svých prostředků nasadila 666 kusů. Dále je potřeba vidět nasazené chráněné a ohrožené ryby jako je jelec jesen čtyři tisíce kusů a mník 1600 kusů. Pokud si ta čísla dáte dohromady zjistíte, že mladoboleslavská MO podporuje více zarybnění v rovnováze na všechny druhy ryb.

Jak se váš svaz věnuje dětem na Mladoboleslavsku. Teď je spíš populární sport než nějaké rybaření. Máte pro ně otevřený rybářský kroužek? Kde a jaký je o něj zájem? A co se na něm učí?
Na Mladoboleslavsku máme pět sdružených místních organizací a všechny mají rybářský kroužek otevřený komukoli, kdo má zájem o rybaření. Jako územní svaz jim předáváme všechny podklady i metodická vodítka pro čerpání dotací na činnost, jakoukoli jejich aktivitu vítáme a podporujeme. Když si zažádají, tak dle podmínek poskytujeme i propagační materiály. Zájem dětí je, ale byli bychom rádi, kdyby byl ještě větší. Velká část však leží na místních organizacích a kvalitě jejich vedoucích. My jsme nápomocni všem.

Co musím splňovat, abych získal rybářský lístek a kde v okolí Boleslavi lze legálně lovit ryby?
Musíte podat přihlášku do některé místní organizace, na Mladoboleslavsku jich je pět sdružených – Bakov, Bělá pod Bezdězem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště a Benátky nad Jizerou. Poté absolvujete kurz a složíte zkoušky. S povolenkou k lovu ryb dostanete soupis revírů, kde vám vaše povolenka platí, a kde můžete provádět výkon rybářského práva.

Navštěvují vaše revíry také pytláci? Kde se s nimi setkáváte nejčastěji? A máte spočítané škody třeba za minulý rok?
Pytláci určitě chodí stejně tak, jako u jiných územních svazů. Škody spočítané nemáme, protože u těch, co nechytneme, nevíme, co zcizili. Kde nám nejvíc řádí, to nebudu prozrazovat, tam pošlu rybářskou stráž.

Jaký je váš vztah k rybám? Kterou máte nejraději?
Nejraději mám tu, která plave v revíru. Pokud už musím nějakou jíst, tak candáta a nejlépe na kmínu od mé manželky.

Vím, že ryby chytají i handicapovaní. Jaký z toho máte pocit?
Rozhodně jsme rádi, že je máme. Když je člověk mezi nimi, tak pochopí, oč tam jde a získává úplně jiný náhled na handicapované rybáře, ale i na ty všechny, kteří jim pomáhají. Když vidím kluky, co dokáží na vozíku vyvádět za kouzla při závodech, smekám. Já osobně jsem pyšný, že je u nás máme a osobně jim budu vždy nápomocný. To, že jsou v našem územním svazu vnímám i jako velký závazek a věřím, že to tak vnímají i všichni další. Už teď se těším na domácí mistrovství, které je u nás v Mladé B

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
12.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hudební legenda J.A.R. v Litomyšli

Kam na Boleslavsku za zábavou? Vyberte si!

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Zloději zvyšují aktivitu

KRÁTCE: Karoq jde do prodeje

Boleslavsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

FOTO: Deburau. Je tu další divadelní premiéra

Mladá Boleslav - Už jen pár hodin zbývá, než se zvedne opona na Velké scéně Městského divadla Mladá Boleslav. V pátek začne od 19 hodin očekávaná premiéra hry Deburau, kterou režíruje Pavel Khek, dramaturgii má na starosti Lenka Smrčková.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

Praha / Mnichovo Hradiště - V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny, tentokrát s podporou Symfonického sdružení pod vedením Oty Balage. A jak to vše dopadlo? Lucerna byla vyprodána a dva a půl tisíce svých fanoušků dostal Harlej do patřičného varu. V kapele Harlej jsou letitými členy dva Mnichovohradišťáci - bubeník Libor Fanta a basový kytarista Martin Kolínský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení