Ještě ani nezačala zima a včelaři po celé zemi už musí smutně konstatovat, že letošní rok patřil k těm nejmizernějším za dlouhou dobu. Po sezóně skoupé na medné výnosy přichází zima a včelstva hynou. Nedaleké Českolipsko hlásí úhyny až padesátiprocentní.

Podle předsedy Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí a dlouholetého praktika v oboru včelařství Leoše Dvorského je na tom boleslavská organizace ještě dobře. Také díky pravidelnému monitoringu v průběhu roku. Úhyny se aktuálně pohybují kolem 17 procent.

„V některých místech ČR už jsou včelaři úplně bez včel. Situace se ale může ještě zhoršovat, zima teprve začíná. Problém je, že někteří funkcionáři úhyny tají a samotní včelaři se pochlubí jen při osobním rozhovoru. A to ještě ti poctivější. Mají obavy, že by byli kriminalizováni," konstatuje Dvorský.

Ti, kteří upozorní na zdravotní problém, bývají kriminalizováni

Právě kriminalizace těch chovatelů, kteří upozorní na zdravotní problémy svých včel, má obrovský vliv na vývoj situace. Máš problémy? Potom se určitě špatně staráš a jsi podezřelý!

Právě takový problém nyní řeší skupina včelařů z Hruboskalska, kteří se k místnímu včelařskému spolku před časem připojili. Protože upozornili na nebezpečí šířící se nákazy, jsou ve svých bydlištích považováni za jakési buřiče. Přitom jde o chovatele, kteří neustále pracují na svých odborných znalostech a sledují moderní trendy, provádějí pravidelný monitoring a na rozdíl od svého okolí jsou schopni zasáhnout proti nemocem již v průběhu roku.

Skrývání nákazy je nebezpečné nejen pro včelaře, který zjistí, že jeho včely trpí zdravotními problémy, ale také pro jeho sousedy. Včely se mezi sebou v sezóně setkávají a mohou se nakazit vzájemně.

Katastrofální situace na Zlínsku, kde bylo letos objeveno dalších 174 ohnisek včelího moru, je důkazem toho, kam popírání nebezpečí vede.

Největším problémem včel je dlouhodobě varroáza, infekční onemocnění, které způsobuje roztoč, jenž se na včelí plod i dospělce přisává podobně jako klíště. Varroáza totiž včely oslabuje a zvyšuje jejich náchylnost k některým dalším onemocněním.

Co může za současný stav

Aby včelaři dokázali předvídat vývoj situace, provádějí v zimě odběr zimní měli, směsného odpadu, který končí na dně úlu a obsahuje vosk, zbytky zásob i části těl mrtvých včel. Tato měl se na konci ledna povinně zasílá do laboratoře a výsledky umožňují chovatelům předvídat vývoj situace i vybrat nejvhodnější způsob zásahu, byť je to metoda někdy nepřesná.

„Letošní úhyny nejsou spojeny jen s přemnožením kleštíka, v tomto ohledu se toho tolik nestalo. Na vině jsou především viry, ale také další onemocnění. Například Nosema ceranae nám dělá velkou neplechu a není proti ní žádný lék. Pokud jde o toto onemocnění, myslím, že to horší máme teprve před sebou. Osobně bych se nedivil, kdyby byly celkové úhyny kolem 80 procent. Nevím, zda tomu tak bude letos, nebo jindy," zamýšlí se Leoš Dvorský.

Jedním dechem ovšem dodává: „Hodně si zavinili včelaři sami, protože zapomínají, že nejúspěšnějším bojem proti nemocem je takový boj, kterému se dá předejít. Letošní rok byl špatný na snůšku. Včelaři vybrali med a nechali včely hladovět, což se projevilo stresem a sníženou imunitou."

Na pravidelné schůzi vedení spolku se hovořilo o pomoci včelařům, kteří přes zimu přijdou o svá včelstva. Spolek mezi svými členy ještě před koncem roku rozšíří výzvu, aby ti, kteří toho budou schopní, připravovali oddělky pro své méně šťastné kolegy.

Podle aktuálních signálů by se tržní cena za oddělek mohla na jaře pohybovat i kolem pěti tisíc korun. Letos to bylo zhruba patnáct set korun.

„Ke konci roku budeme mít čísla, kolik včelstev naši členové zazimovali a kolik jich dosud uhynulo. Provedeme anonymní sčítání," informoval jednatel Jiří Volf.

Pokud se bude situace i nadále vyvíjet neuspokojivě, budou čeští včelaři doufat ve státní podporu. K té došlo například v roce 2003, kdy se počet včelstev během zimy obrovsky snížil po celé Evropě. Od Španělska po Balkán.

Co z toho všeho plyne pro příznivce medu? Další zvyšování cen? To není jisté. Včelaři z Mladoboleslavska očekávají, že medu bude dost. Jen se bojí, aby bylo také dost včel.