„V celorepublikové skupině je poptávka asi 120 tisíc kusů. Než by se dostalo na Mladou Boleslav, mohlo by to trvat dva tři týdny nebo i měsíc. Z toho důvodu se zakládala i lokální skupina,“ vysvětluje.

On-line ke koronaviru najdete ZDE

On sám na své domácí tiskárně nejprve tiskl plastové roušky, do nichž se dává přeložená bavlněná látka, ale vejde se do nich i filtr od vysavače. „Modely jsou většinou stažené z internetu. Já jsem jen nechával u kamaráda upravit části modelů, aby vypadaly veseleji,“ říká Sedláček. V současné době se ale tisknou spíše ochranné štíty. Je po nich totiž větší poptávka. „Vyrábíme je primárně pro zdravotníky podle poptávky jednotlivých zařízení. Dodávali jsme štíty třeba do Klaudiánovy nemocnice, Kliniky Dr. Pírka nebo do pečovatelských domů,“ popisuje. Denně je možné takto vyrobit okolo 15 štítů.

Pokud nepočítáme energie, náklady za jeden kus vycházejí přibližně na 55 korun. V ceně je započítaný pouze materiál, gumička, fólie a obal. „Každý přispívá ze svých materiálů a peněz. V uplynulém týdnu jsme nechali založit i transparentní účet, aby lidé mohli přispět,“ říká. V současné době je na Mladoboleslavsku rozdaných již přes 400 štítů. Celkové náklady dobrovolníků se již tedy vyšplhaly přes 20 tisíc korun.

Transparentní účet: 2601791329/2010

Autor: Kristýna Žáková