Většina lidí, kteří v Benátkách žijí, sledují kauzu ostřížím zrakem, rozhodnutí mělo padnout do 13. října.

Zdejší stavební úřad ale opět nerozhodl o stavbě kontroverzního zařízení na výrobu brusných kotoučů za použití naftalenu, které zde chce využívat firma Carborundum Electrite.

Proti je přitom většina obyvatel města, třetina z nich dokonce proti tomuto způsobu výroby podepsala petici.

Strach mají především z možného úniku naftalenu do ovzduší, ale bojí se rovněž toho, že nebudou moci normálně větrat, protože naftalen značně zapáchá už při nízké koncentraci.

Zdejší stavební úřad se podle vedoucího Karla Dvořáka snaží o dosažení dohody mezi účastníky i přesto, že správní řízení je vedeno delší dobu a musí se přerušovat.

Starostka Benátek Jaroslav Král k tomu uvedl, že rozhodnutí v tuto chvíli už nenív dikci města. „S firmou Carborundum máme výborné vztahy, je to důležitý zaměstnavatel v našem městě, proto doufám, že tento případ skončí pro všechny strany příznivě," uvedl Jaroslav Král.

Verdikt zatím nebyl vynesen nejspíš kvůli potřebě dalších detailů, domnívá se i Pavel Dostál z firmy Carborundum Electrite.

Po prostudování dokumentů, které firma dodala, požádal stavební úřad o druhou schůzku s firmou k projednání dalších připomínek k projektu. „Zdá se, že od účastníků řízení existují nějaké další dodatečné otázky a požadavky," uvedl podle České tiskové kanceláře Pavel Dostál.

Lidem se nelíbí i to, že firma začala zařízení stavět bez stavebního povolení. Provoz s naftalenem ale podle zástupců vedení Carborunda zůstane nefunkční, dokud povolení nedostanou.

Pokud výrobu kotoučů s naftalenem úřady neschválí, použijí zařízení na standardní výrobu bez použití naftalenu, tvrdí ve firmě.