„Policie ČR zaznamenala tento případ přes sociální sítě a okamžitě ho začala prověřovat. Momentálně ale více informací nemáme,“ řekla policejní mluvčí Eva Hašlová.

K povolování kol má docházet v oblasti Kauflandu a polikliniky Modrá hvězda. Osobní zkušenost s tímto podivným druhem zábavy má Zdena Prášková, která na případ jako první upozornila.

„Nejdříve jsem myslela, že mi chtěl kolo někdo ukrást, ale když jsem zjistila, že nás je více, došlo mi, o co jde,“ zlobí se žena a dodává, že pachatel šrouby neukradne, pouze je povolí. „Pevně doufám, že ho brzo někde zachytí kamery a nikomu se kvůli němu nic nestane,“ upozorňuje. Její slova potvrzuje i Andrea Žáková. „Také tuto zkušenost bohužel máme. Měli jsme zcela povolený šrouby u pravého předního kola. Jediné štěstí bylo, že nám neulítlo za jízdy,“ napsala řidička. 

Ostatní pak jen nad nepochopitelným jednáním kroutí hlavou. „Já ho u toho chytit, zlámal bych mu obě ruce. Nemá to v hlavě v pořádku. Pořádně bych ho profackoval,“ jsou jen některé reakce znepokojených řidičů, kteří se ale bojí, že i v případě, že bude pachatel dopaden, většímu trestu se vyhne.

Že jde o obyčejný hazard, který může v nejhorším případě skončit i tragédií, potvrzuje i Jaroslav Jelínek, majitel autosalonu Laureta, který rovněž přiznává, že povolit šrouby u kol automobilů není nic složitého a stačí k tomu obyčejný klíč.

„Jedinou účinnou ochranou jsou v tomto případě bezpečnostní šrouby, ke kterým je potřeba speciální klíč, jenž vlastní pouze majitel daného auta. Pomoci by také mohly krytky na šrouby nebo kryt kola, ale ten už novější auta nemají. V případě, že by si řidič všiml, že mu něco na kole chybí, měl by to pro něj být signál, že něco není v pořádku,“ vysvětluje Jelínek, podle kterého řidič uvolněné kolo během jízdy pozná. „Pocítíte to na volantu, který jakoby vibruje, kmitá. Pokud toto během jízdy zaregistrujete, je nejlepší co nejdříve zastavit a dotažení kol zkontrolovat,“ upozorňuje zkušený motorista a varuje, že pokud by došlo k tomu, že by kolo za jízdy odletělo, mohlo by to mít tragické následky nejen pro řidiče daného vozu. „Když by někdo šrouby jen povolil, nestalo by se to asi hned při první jízdě, ale až po několikáté. Kolo se pohybuje mnohem větší rychlostí, než jede auto samotné, a pokud za jízdy odlétne, je to neřízená střela, která může napáchat neskutečné škody. Pokud se v Boleslavi na parkovištích někdo baví povolováním šroubů u kol aut, nebál bych se ho označit za teroristu,“ rozčiluje se nad nepochopitelným jednáním Jaroslav Jelínek.