„Návštěvnost je zatím vlažnější,“ potvrdila Monika Kolářová z Mladoboleslavského hradu. V muzeu se ovšem nezahálí, zaměstnanci pokračují v přípravách bohatého programu na letní měsíce.

Zkrátka nepřijdou ani děti, na které tam hned od začátku července čeká HRAdní HRA. Jejím prostřednictvím se přenesou daleko do minulosti, do časů, kdy v Mladé Boleslavi ještě žádný hrad nestál. Malé návštěvníky čeká putování staletími podle objevených indicií s pomocí mapy, kterou obdrží v pokladně muzea. „Prohlédnou si hrad zvenku i zevnitř a na závěr obdrží klíč, který jim otevře cestu k zasloužené odměně,“ připomněla Kolářová.

Další zajímavou akcí budou Muzejní hrátky, při nichž děti zjistí, jak zábavná může být práce s nalezeným pokladem nebo dokonce s hrobem Boleslava II. Shodnou aktivitu nabízejí také v Muzeu Podbezdězí a v Muzeu Benátecka, která pod boleslavské muzeum spadají.

Návštěvnost stále není valná ani v Muzeu Benátecka. „Lidé nechodí, v týdnu tu jsou za den tak dva tři, za oba víkendové dny jich dorazí tak tři desítky,“ povzdechla vedoucí Muzea Benátecka Marie Chupíková.

Fotbal v muzeu

Situace by se mohla zlepšit v srpnu, kdy proběhne výstava věnovaná stému výročí benáteckého fotbalu. Aktuálně tam pokračuje výstava fotografií a nově muzeum věnovalo jednu vitrínu místnímu rodákovi, keramiku Václavovi Černému.

„Těšíme se, že se od září vrátí věci do normálu, na tu dobu také přesouváme různé akce,“ dodala Chupíková. Jde například o výstavu věnovanou Zdeňku Kalistovi, historikovi českých hradů a zámků.

Také v Muzeu v Mnichově Hradišti zaznamenávají velmi nízký počet návštěvníků a chybí jim školní exkurze. Nyní tam lze zajít například na výstavu s názvem Kde bydlely panenky.

Zato Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi zažívá návrat hostů v hojném počtu. „Návštěvnost se nám začíná vzpamatovávat, o víkendu jsme měli za jeden den 160 návštěvníků. Proběhl u nás také koncert,“ uvedl vedoucí muzea Vladimír Handlík.

Už následující pondělí se v muzeu odehraje další koncert, odložený kvůli koronaviru. Představí se tam Jazzman a Barbora Vágnerová.

„Jakmile povolí více lidí než tisíc, budeme zase dělat letecká odpoledne pro návštěvníky,“ slíbil Handlík.