Školní rok utekl jako voda, a tak se žáci Základní školy v Bělé pod Bezdězem znovu konečně dočkali. V září loňského roku strávili několik krásných dnů ve švýcarském městečku Mosnang, které leží v německy mluvícím kantonu Sankt Gallen. Od té doby udržovali se svými novými přáteli písemný kontakt a těšili se na červen 2011, kdy měla být tato návštěva oplacena.

„Partnerské vztahy mezi bělskou základní školou a švýcarskou Oberstufenschule Mosnang jsou rozvíjeny již od roku 1999. Výměnný pobyt, je v tomto školním roce již 5. ročník. Organizován tak, že na podzim jedou Češi do Švýcarska a na jaře následujícího roku přijedou Švýcaři do Čech,“ prozradil Boleslavskému deníku ředitel Základní školy v Bělé pod Bezdězem Jiří Šíma.

Letos dorazili švýcarští hosté do Bělé ve středu 1. června kolem půl šesté večer. Po dlouhé cestě si potřebovali odpočinout, a proto si je hned po přivítání rozebraly hostitelské rodiny a odvezly je do svých domovů.

Připravený program začal ve čtvrtek prohlídkou jedné z nejúspěšnějších českých firem Škoda Auto. Žáci měli možnost nahlédnout do výrobních provozů, prohlédnout si montážní linku vozů Octavia a moderní halu pro kompletaci motorů a převodovek.

Po skončení prohlídky se všichni zúčastnění občerstvili v Olympia centru, aby se mohli následně přemístit do Českého ráje. Zde mnohé uchvátila krása Hruboskalského skalního města, jež mohli obdivovat během procházky od romantického zámku Hrubá Skála k Valdštejnu, nejstaršímu hradu tohoto kraje.

Návratem do Bělé program ale ještě zdaleka neskončil. Po večeři v hostitelských rodinách se děti vrátily do školy, kde pro ně bylo zajištěno grilování v atriu a hlavně diskotéka ve školním klubu.

„Na páteční dopoledne byla pro švýcarské hosty připravena exkurze do místní sklárny a brusírny skla Tom Bohemia Crystal. Žáci se nejen se zájmem dívali na práci sklářských mistrů, ale mohli si i vyzkoušet nelehkou práci foukače skla,“ uvedla pedagožka bělské základní školy Libuše Coufalová.

Vzhůru na Bezděz

Po společném obědě ve školní jídelně odjeli všichni autobusem do obce Bezděz, aby tu zdolali náročný výstup na královský hrad Bezděz. Stálo to ale za to! „Klasický středověký hrad, který se bez větších přestaveb zachoval ve své původní gotické podobě, naše švýcarské přátele určitě zaujal. A protože bylo krásné počasí, naskytl se všem z věže, která měří 34 metrů, nádherný výhled do kraje,“ řekla dále Coufalová.

Večer byl ve znamení sportu. V Městské sportovní hale si obě skupiny vyzkoušely Kin-Ball, novou kolektivní hru pocházející z Kanady.

Většina našich švýcarských přátel navštívila Českou republiku při této příležitosti poprvé. Proto byl na poslední den naplánován výlet do hlavního města Prahy. Z Černého Mostu tuto velkou výpravu (celkem 82 osob) odvezla podzemní dráha na stanici Malostranská, kde začalo putování po nejhezčích a nejznámějších památkách tohoto stověžatého města. Všichni žáci, ale i jejich dospělý doprovod tak měli možnost spatřit např. Pražský hrad, Strahovský klášter, Pražské Jezulátko, Karlův most a dvě turisticky nejnavštěvovanější náměstí – Staroměstské a Václavské.

Sobotní program byl ukončen opět diskotékou ve školním klubu. Občerstvení pro mladé tanečníky připravily maminky českých účastníků.

Nedělní loučení přineslo velké emoce, nechyběly slzičky, padlo mnoho slibů. „Bylo až dojemné sledovat, jak si některé děti vyměňují dárečky na stvrzení svého přátelství,“ řekl Šíma.

„Doufám, že se některým žákům podaří udržet si svá přátelství i v budoucnu, že si budou i nadále dopisovat a že se povede i další, tentokráte již soukromé setkání se svými kamarády,“ podotkla své přání pedagožka Coufalová.

„Za úspěch a podporu uvedené akce patří velký dík manželům Jarmile a Felixu Germannovým, městu Bělá i firmám, které jsme navštívili. V neposlední řadě ale také rodičům, kteří byli ochotni přijmout téměř k týdennímu pobytu do rodiny nového člena,“ uzavřel Šíma.