Do volebního klání, od něhož si slibuje první muž Mladé Boleslavi křeslo na radnici i v senátu, plánoval primátor nejprve vstoupit s heslem: Boleslav je Boleslaváků, doplněným podnápisem: Nulová tolerance cizincům. Chceš tu pracovat? Dodržuj pravidla! Jinak tě tu nechceme!

Po některých kritických ohlasech Raduan Nwelati text částečně přeformuloval, ke slovům Nulová tolerance cizincům ještě doplnil: kteří nedodržují naše zákony.

Zároveň primátor ale zdůraznil, že kampaň je zaměřena pouze proti těm, kteří působí ve městě nepořádek. "Nemám nic proti zahraničním pracovníkům jako takovým. Chci ale prosadit přísnější, ne jen peněžité postihy pro ty z nich, kteří opakovaně porušují naše pravidla. Rozdávání pokut, které často ani nezaplatí, je neúčinné. Chci, aby bylo možné tyto lidi jednoduše vyhostit," uvedl. "I Čech, který dělá nepořádek v zahraničí, může být vyhoštěn. Jen naše zákony neumožňují takového pracovníka vyhodit. Proto chci vést iniciativu, která tyto zákony změní," uvedl Raduan Nwelati.

Návrh billboardu k předvolební kampani, jak jej představil na svém facebooku Raduan NwelatiZdroj: z facebooku Raduana Nwelatiho

I tak ale u části politiků primátorův postoj a chystaný billboard "rozvířil vody" a Boleslaví nyní zní debata, týkající se jak vhodnosti či nevhodnosti sloganu, tak i širšího problému nárůstu kriminality v Mladé Boleslavi v souvislosti se zvyšujícím se počtem agenturních pracovníků z ciziny. Ty sem láká jak prosperující automobilka, tak především firmy na ni napojené a i některé další podniky.

"Billboard pana primátora jsem viděl, ale zdržím se vyhraněných soudů. Chtěl bych zmínit pouze to, že rostoucí kriminalita, na níž se část cizích pracovníků podílí, je v Mladé Boleslavi jedním z nejdůležitějších témat a bezpečnost ve městě je prioritou napříč všemi politickými stranami," uvádí primátorův náměstek Daniel Marek.

Josef Dovolil, předseda boleslavského výboru KSČM, se vůči návrhu billboardu staví kriticky. "Myslím, že pan primátor šel v tomto až za pomyslnou čáru," míní. "Problém, jehož se dotýká, je sice vskutku zásadní, ale prohlášení podobného typu jsou až příliš extremistická na to, aby se s nimi šlo ztotožnit," říká Josef Dovolil.

Robin Povšík, předseda středočeské ČSSD a boleslavský zastupitel, si pak servítky nebere. "Pan primátor je za katastrofální bezpečnostní situaci ve městě osobně zodpovědný. Za uplynulé čtyři roky v čele radnice pro její zlepšení neudělal nic. Jeho současné výkřiky jsou tak spíše ve stylu "zloděj křičí, chyťte zloděje," uvedl a dodal, že jeho strana přichází s vlastní koncepcí řešení kriminality ve městě, kterou veřejnosti příští týden představí.

Proti tomu se však primátor ohradil. "Toto tvrzení není pravdivé. Posledních dvanáct let se snažím město měnit a věřím, že většina Boleslaváků vnímá moji práci pozitivně. Právě proto nechci, aby tato práce přišla vniveč. Proto mě postupně zhoršující bezpečnostní situace ve městě silně trápí a snažím se ji neustále řešit," říká Raduan Nwelati a zmiňuje například zapojení města do programu Bezpečných měst, zaměstnání asistentů Bezpečného města, navyšování rozpočtu městské policie a pravidelné schůzky s policií za účelem řešení situace.

"A protože i přesto se mi situace ve městě nelíbí, chci změnit zákon a mít možnost ty cizince, kteří budou páchat ve městě zločin, vyhostit," dodává. "Zmíněné vyjádření politického konkurenta je v rámci toho, že se blíží volby očekávatelné, ale já mám tu výhodu, že občané města mě znají. Věřím proto, že na něj nenaletí," uzavírá.

Billboard ale rezonuje i mezi nepolitickou veřejností. Ve městě se v posledních letech stal téměř normou zvýšený počet přestupků, drobné kriminality, opilství na veřejnosti a nepořádku v ulicích. To vše je z velké části druhotným jevem přílivu agenturních pracovníků z ciziny, převážně z východu Evropy. Primátorův billboard velmi zřetelně cílí tímto směrem a u řady lidí tak nachází podporu, někteří další mají ale problém se zahrocením primátorova sloganu proti cizincům.

"České občany, kteří nedodržují zákony, tolerovat v MB budeme? Je to hnusný," rozohňuje se na facebooku uživatel pod jménem Lenka Snajdrova.

"Slova jako xenofobie a populismus jsou sice nadužívaná, ale tady bych je klidně použil. Je pan Nwelati stále v ODS, nebo přestoupil k SPD? Můj hlas mít nebude," říká Marek N.

"Nemyslím, že bychom se v tomto mělo rozlišovat. Přísnější postihy pro všechny zločiny jistě, ale toto je zase zbytečné rozdmýchávání vášní proti cizincům, které je nyní, zdá se, v módě," myslí si Bronislav T.

Z druhé strany zní ale zato i řada ohlasů kladných, byť občas s některými výhradami. "Prosím, ten problém tu je, a souhlasím s tím, že cizinci, kteří jsou zde vlastně hosty, využívající služeb a pohostinnosti města, by se měli chovat o to slušněji a jejich kriminalita by se měla razantně potírat. Vyhoštění by mělo být v takových případech minimem," říká Stanislav Vodrážka. "Ale pan primátor, zdá se, prolomil v tomto směru mlčení až po dlouhé době, čirou náhodou před volbami. To je trochu laciné," dodává.

"Panu Raduanovi samozřejmě fandím! Příjemný záblesk alespoň trochu konzervativní politiky v moři narudlého bahna," komentuje na facebooku uživatel pod jménem Skara Williams.

"Projděte se po večerech ulicemi – tohle není Boleslav, jaká bývala. Samý Rumun, Polák, Litevec, plno opilců, bezdomovců, žebráků. A jednoznačně na tom má podíl Škodovka, případně na ni napojené podniky, které sem ty lidi tahají – prý to pomůže průmyslu, čímž se myslí asi kapsy zahraničních vlastníků. A pak se nestarají, co bude po pracovní době, až je vypustí do ulic. Pan primátor má pravdu, uvítám všechna opatření, která věc zlepší," míní šestašedesátiletá Svatava K.

I sám Nwelati při facebookové diskusi největšího zaměstnavatele ve městě neopomněl zmínit. "Jediné, co chci je, aby nikdo neničil, co jsem tady posledních 12 let budoval. Aby nikdo neničil naše krásné město. A je mi jedno, jestli Škodovka potřebuje vyrobit víc aut nebo ne. Zisky má velké a není nutné je násobit, pokud to bude znamenat zničení města," píše primátor.

Mluvčí Škody Auto Kamila Biddle ale podotýká, že z necelých 24.000 kmenových zaměstnanců je podíl cizinců na úrovni cca 10 procent. "Jedná se téměř jen o občany EU. Podle našich informací se protiprávní jednání našich zaměstnanců prakticky netýká," uvádí.

Řada cizích dělníků, kolem nichž se problém točí, ale pro Škodovku v podstatě pracuje nepřímo prostřednictvím firem či agentur s automobilkou tak či onak spřízněných. Podle Kamily Biddle Škodovka problematiku bezpečnosti vnímá.

"V rámci spolupráce s městem jsme v minulosti investovali přes 8 milionů do kamerového systému, v loňském roce jsme darovali Městské policii vůz Škoda Octavia. V rámci rozvojového fondu jsme v letošním roce odsouhlasili další investice do kamerového systému, nových vozů pro Městskou policii i materiálního vybavení jejích příslušníků za více než 14 milionů," říká mluvčí Škody Auto.

I primátor uznává, že se Škodovka snaží částečně mírnit dopad, který pobyt velkého počtu cizích dělníků, z nichž část dělá nepořádek, má. "Škoda Auto se skutečně pokouší ve spolupráci s námi problémy řešit a já jí za to děkuji. Podporuje Městskou policii a snaží se spolupracovat i tak, že stanovuje některá pravidla pro agentury dovážející zahraniční dělníky," říká primátor. Problém je ale podle něj v tom, že zákonné možnosti jak trestat ty, co opakovaně porušují pravidla a páchají nepravosti, jsou nedostačující.