Jejich úsilí bylo korunováno úspěchem v sobotu před polednem, kdy byla stezka slavnostně otevřena a poprvé si ji mohli projít první návštěvníci.

Na tom, aby původní myšlenka mohla být zrealizována, se podílela celá řada lidí, ale všichni zúčastnění se shodují na tom, že lví podíl zásluh náleží Miladě Vrbové, předsedkyni ČSOP Klenice.

„Našim cílem je představit lidem místní přírodu, která je chráněna i jako evropsky významná lokalita, a zároveň je jedním z archeologicky nejzajímavějších území na Mladoboleslavsku. Díky stezce se úplně poprvé podaří představit nejnovější archeologické nálezy v čele se zlatými a stříbrnými poklady," uvedla Milada Vrbová.

Zdůraznila také, že vybudování naučné stezky by se neobešlo bez sponzorů, vznikla v rámci programu NET4GAS Blíže přírodě a přispěla na ni i města Mladá Boleslav a Dobrovice, peníze přidal také Středočeský kraj.

Pro návštěvníky je nyní na Chlumu připraven sedmikilometrový okruh s deseti zastaveními, na kterých se nachází kromě informací i interaktivní prvky a QR kódy pro chytré telefony.

Úvodní panel je umístěn v Nepřevázce u bývalé školy, a návštěvníky upozorní nejen na přírodní zajímavosti, ale umožňuje i nahlédnutí do historie regionu.

Koncipována je tak, aby si tu na své přišli všichni bez rozdílu věku, pro školy jsou pak připraveny i pracovní listy, které by měly prožitek malých návštěvníků ještě umocnit. Část trasy je sjízdná na kole a vede po cyklostezce, dostupná je i městkou hromadnou dopravou.

„Jsem moc ráda, že se nám podařilo dotáhnout projekt do konce a lidé nejen z Boleslavska si budou moci prohlédnout skvosty, které máme doslova za rohem," uzavřela Milada Vrbová.