Živnostníky v Mladé Boleslavi rozdělila nabídka města na prodej nebytových prostor. Jedni vítají, že si mohou provozovnu koupit, druzí říkají, že město za to chce nehorázné peníze. Právě s těmi druhými se v redakci doslova dveře netrhnou.
„Vyzývám zastupitele, aby dnes domluvili vedení města, které nechce slyšet naše připomínky,“ řekl jeden z podnikatelů. Prakticky všichni nás požádali o anonymitu vzhledem k probíhajícím prodejům. Deník ale jména nespokojených živnostníků zná. Ti kritizují především to, že město požaduje za jejich provozovny vysoké sumy i v místech poblíž sídliště, kde jsou nižší tržby.
„Například my jsme vybudovali kadeřnictví v Severním sídlišti v panelovém domě. Dřív tam byl sklep, takže jsme museli vše zrekonstruovat. Stálo nás to velké množství peněz a teď za to máme vpodstatě platit znovu. Radní by si měli uvědomit, kolik by asi město dostalo za zničený sklep, kdybych do toho neinvestoval,“ řekl živnostník.
„Je to past. Pokud nedám za svůj obchod ty nehorázné peníze, tak mi zvýší nájem. Byl jsem s tím u primátora i jeho náměstka a vpodstatě se mi vysmáli,“ řekl další živnostník.
Náměstek primátora a autor projektu Adolf Beznoska ale uvedl, že zájem podnikatelů o odkup za nabídnutou cenu je značný.
"Pro případ, že se někomu zdá cena vysoká, byla ustanovena pětičlenná komise, která dotyčné nebytové prostory navštívila, zhodnotila a ve výjimečných, oprávněných případech navrhne radě města úpravu ceny,“ řekl Beznoska. Ten však naznačil, že slevu by mohl majitel získat jen v případě, že je zdravotně postižený a má do prodejny špatný přístup, což si vyžádá investice.
„Vycházíme prostě z toho, že cena je příznivá a pohybuje se na úrovni cenové mapy nebytových prostor,“ řekl Beznoska. Podle něho dá zájemcům odprodej prostor jistotu. Provedené investice by podle něho stejně živnostníci museli udělat. „Jak říkám, zájem je veliký a máme pozitivní ohlas,“ uzavřel Beznoska.