Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní domobrana: spása, nebo extremismus?

Mladá Boleslav – Členové Národní domobrany, která má devět skupin i ve středních Čechách, se většinou vymezují vůči cizincům, zejména migrantům.

11.8.2017 2
SDÍLEJ:

Domobrana.Foto: Deník

Podle poslední zprávy ministerstva vnitra o extremismu v Česku burcují veřejnost proti lidem jiného vyznání a mohou se nelegálně ozbrojovat.

Lidé, kteří mezi svými hrdě nosí na rukávech nášivky Národní domobrany, s médii nekomunikují a podrobnosti o své činnosti střeží. Kontaktovat některou ze skupin je téměř nemožné. Telefonní čísla nejsou dostupná a na maily většinou neodpoví.

Jedna ze skupin Národní domobrany působí i v Mnichově Hradišti. Ani tam o ní není skoro slyšet. Na Deník se ale obrátil zakladatel mnichovohradišťské skupiny Tábor Oreb Ivan Hejduk poté, co se o něm na sociálních sítích objevily informace, že nezískal zbrojní průkaz z důvodu chabého psychického stavu. „Mám platný zbrojní průkaz, což znamená i to, že můj psychický stav je v pořádku,“ brání se Hejduk, podle kterého je hlavní úlohou domobrany ochrana vlasti.Bezpečnostní expert a odborník na terorismus Marian Brzybohatý považuje domobrany za variantu národních gard, kterou Česko nepotřebuje. „V rámci demokratického státu, který disponuje standardním právním systémem a má k dispozici policii a další složky, zasahují tyto snahy spíš do oblasti extremismu,“ říká Brzybohatý.

O působení národní domobrany na území Mnichova Hradiště ví i starosta Ondřej Lochman, který se s Hejdukem sešel. O schůzku, na níž byli i strážníci a policisté, požádal sám

Hejduk. „Na radnici se dostavil s několika dalšími lidmi v uniformách. Chtěl se nám představit a seznámit nás s činností Národní domobrany,“ říká Loch-man, který smysl takové buňky ve městě nevidí. „Nemyslím si, že pohyb této skupiny po městě by nějakým způsobem mohl zvýšit pocit bezpečnosti místních. Navíc u nás působí státní i městská policie a máme i dva preventisty. V Hradišti kriminalita dlouhodobě klesá,“ potvrzuje starosta.Domobrana by podle něho byla dobrým nástrojem, který by mohl pomoci, jen v zásadních krizových situacích. Například při napadení státu.

„Lepším řešením by ale bylo, kdyby členové posílili řady policistů nebo se přidali k armádě České republiky, kde by měli větší možnosti, jak náš stát v případě nutnosti chránit,“ zamýšlí se Lochman.

Podobná buňka jako v Hradišti by měla být i v Boleslavi. Na sociálních sítích existuje stránka Blok proti Islámu – Mladá Boleslav. V posledním příspěvku z loňského roku je uvedeno, že ve městě působí domobrana pod názvem Jizera patriot. Pravděpodobně už ale není aktivní. Ani policisté o podobné skupině ve městě neví. Potvrzuje to zástupce vedoucího územního odboru Josef Houžvic.

ANKETA: Cítíte se v poslední době v Česku bezpečně?

Jan Volštát, Milovice

V současné době se v Čechách cítím více než bezpečně. V letošním rocese chystám na silvestrovskou noc do Libanonu a ani tam se nebojím. Myslím si, že není třeba panikařit, Češi se bojí uprchlíků, kteří tu nejsou, vytvářejí si strach uměle a poslouchají skupinu Ortel.

Jan Volštát, Milovice
Miroslav Fiala, Milovice

Miloslav Fiala, Milovice

Cítím se bezpečně všeobecně. I když už jsem se setkal se situacemi a lidmi, kdy bych si to nemyslel. Ale v globálu ano. Nemyslím, že by se v Česku musel někdo bát, že bude přepaden nebo čert ví co cestou do práce. Takže ano myslím, že je v naší zemi v tuto dobu bezpečno.

Anna Skrbková, Mladá Boleslav

V bezpečí se v poslední době rozhodně necítím, protože mám pocit, že to tu začíná být samý cizinec. Navíc mám takový dojem, že většina vládních úředníků je pro přijímání uprchlíků a na bezpečnosti naší země jim téměř nezáleží.

Anna Skrbková, Mladá Boleslav
Tomáš Paták, Praha

Tomáš Paták, Praha

Cítit se nebezpečně v Česku je podle mě značně paranoidní. Zapravdu mi dá každý člověk, který byl dále než v Přelouči. Stačí trocha cestování a člověk zjistí, že pocit bezpečí vychází z nás. Jsou totiž místa, kde se podle toho, jak to tam vypadá, cítit bezpečně můžete, ale opak je pravdou.

Autor: Pavla Franzkiová

11.8.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

AKTUALIZOVÁNO

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Střední Čechy – Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. Na vině byly hromadné nehody na dálnicích spojené s citelným zdržením, v jejichž důsledku se jak na Praze-východ, tak na Praze-západ rychle ucpaly i další silnice, jež se motoristé snažili využívat jako objízdné trasy.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení