Podle poslední zprávy ministerstva vnitra o extremismu v Česku burcují veřejnost proti lidem jiného vyznání a mohou se nelegálně ozbrojovat.

Lidé, kteří mezi svými hrdě nosí na rukávech nášivky Národní domobrany, s médii nekomunikují a podrobnosti o své činnosti střeží. Kontaktovat některou ze skupin je téměř nemožné. Telefonní čísla nejsou dostupná a na maily většinou neodpoví.

Jedna ze skupin Národní domobrany působí i v Mnichově Hradišti. Ani tam o ní není skoro slyšet. Na Deník se ale obrátil zakladatel mnichovohradišťské skupiny Tábor Oreb Ivan Hejduk poté, co se o něm na sociálních sítích objevily informace, že nezískal zbrojní průkaz z důvodu chabého psychického stavu. „Mám platný zbrojní průkaz, což znamená i to, že můj psychický stav je v pořádku,“ brání se Hejduk, podle kterého je hlavní úlohou domobrany ochrana vlasti.Bezpečnostní expert a odborník na terorismus Marian Brzybohatý považuje domobrany za variantu národních gard, kterou Česko nepotřebuje. „V rámci demokratického státu, který disponuje standardním právním systémem a má k dispozici policii a další složky, zasahují tyto snahy spíš do oblasti extremismu,“ říká Brzybohatý.

O působení národní domobrany na území Mnichova Hradiště ví i starosta Ondřej Lochman, který se s Hejdukem sešel. O schůzku, na níž byli i strážníci a policisté, požádal sám

Hejduk. „Na radnici se dostavil s několika dalšími lidmi v uniformách. Chtěl se nám představit a seznámit nás s činností Národní domobrany,“ říká Loch-man, který smysl takové buňky ve městě nevidí. „Nemyslím si, že pohyb této skupiny po městě by nějakým způsobem mohl zvýšit pocit bezpečnosti místních. Navíc u nás působí státní i městská policie a máme i dva preventisty. V Hradišti kriminalita dlouhodobě klesá,“ potvrzuje starosta.Domobrana by podle něho byla dobrým nástrojem, který by mohl pomoci, jen v zásadních krizových situacích. Například při napadení státu.

„Lepším řešením by ale bylo, kdyby členové posílili řady policistů nebo se přidali k armádě České republiky, kde by měli větší možnosti, jak náš stát v případě nutnosti chránit,“ zamýšlí se Lochman.

Podobná buňka jako v Hradišti by měla být i v Boleslavi. Na sociálních sítích existuje stránka Blok proti Islámu – Mladá Boleslav. V posledním příspěvku z loňského roku je uvedeno, že ve městě působí domobrana pod názvem Jizera patriot. Pravděpodobně už ale není aktivní. Ani policisté o podobné skupině ve městě neví. Potvrzuje to zástupce vedoucího územního odboru Josef Houžvic.

ANKETA: Cítíte se v poslední době v Česku bezpečně?

Jan Volštát, Milovice

V současné době se v Čechách cítím více než bezpečně. V letošním rocese chystám na silvestrovskou noc do Libanonu a ani tam se nebojím. Myslím si, že není třeba panikařit, Češi se bojí uprchlíků, kteří tu nejsou, vytvářejí si strach uměle a poslouchají skupinu Ortel.

close Jan Volštát, Milovice info Zdroj: Deník / Franzkiová Pavla zoom_in
close Miroslav Fiala, Milovice info Zdroj: Deník / Franzkiová Pavla zoom_in

Miloslav Fiala, Milovice

Cítím se bezpečně všeobecně. I když už jsem se setkal se situacemi a lidmi, kdy bych si to nemyslel. Ale v globálu ano. Nemyslím, že by se v Česku musel někdo bát, že bude přepaden nebo čert ví co cestou do práce. Takže ano myslím, že je v naší zemi v tuto dobu bezpečno.

Anna Skrbková, Mladá Boleslav

V bezpečí se v poslední době rozhodně necítím, protože mám pocit, že to tu začíná být samý cizinec. Navíc mám takový dojem, že většina vládních úředníků je pro přijímání uprchlíků a na bezpečnosti naší země jim téměř nezáleží.

close Anna Skrbková, Mladá Boleslav info Zdroj: Deník / Franzkiová Pavla zoom_in
close Tomáš Paták, Praha info Zdroj: Deník / Franzkiová Pavla zoom_in

Tomáš Paták, Praha

Cítit se nebezpečně v Česku je podle mě značně paranoidní. Zapravdu mi dá každý člověk, který byl dále než v Přelouči. Stačí trocha cestování a člověk zjistí, že pocit bezpečí vychází z nás. Jsou totiž místa, kde se podle toho, jak to tam vypadá, cítit bezpečně můžete, ale opak je pravdou.