A jak přiznávají také strážníci, kteří je sbírají každý den, narkomani je zaměstnávají čím dál víc a čím dál častěji. Například za celý loňský rok z veřejného prostranství odnesli 837 stříkaček.

Není prakticky den, kdy bychom ve zprávách městské policie nečetli informaci, kolik použitých nebezpečných jehel zase našli, sebrali a uložili do žlutého boxu s červeným víkem tak, aby nedošlo k ohrožení kolemjdoucích.

Narkomani si ve chvíli, kdy injekční jehlu bezohledně odhazují, kde se jim to zrovna hodí, neuvědomují, že mohou způsobit zdravotní problémy nejen dospělým, ale hlavně dětem, které ji mnohdy nemusí znát a mohou se o ni jednoduše píchnout.

Strážníci proto situaci nepodceňují a do základních i mateřských škol vyráží s preventivním programem, který, jak se zdá, nese své ovoce. „Naši preventisté zpracovali program, ve kterém děti učí, jak se chovat, pokud na použitou injekční stříkačku nebo podobný materiál narazí. Říkají jim, aby se nálezu nedotýkali a okamžitě volali na linku 156," konstatoval ředitel městské policie Tomáš Kypta.

Jak je vidět, děti strážníky bedlivě poslouchají a na vzniklé nebezpečí jsou dobře připraveni. „Stává se nám, že školáci volají ze svého či vypůjčeného mobilního telefonu kamaráda, nález nám oznámí a často na nás také počkají, aby nás na konkrétní místo navedli," sdělil Tomáš Kypta a potvrdil, že takových případů jsou klidně do jednoho roku i desítky.

Dvě stříkačky v Čechově ulici

Poslední případ, kdy při pochůzkové činnosti strážníci nalezli injekční stříkačky, se odehrál v pondělí. „Stalo se to ve 21.40 hodin, kdy dvě hlídka objevila v ulici Čechova. Opět je umístila do sběrného boxu a následně je předá k likvidaci odborné firmě," popsal ředitel městské policie.

Ani o víkendu neměli strážníci klid. Jen během neděle přijali tři oznámení od všímavých občanů. „V deset hodin dopoledne kolemjdoucí oznámil, že použitá stříkačka leží v místním parku. Další čtyři injekce pak strážník sebral v parku za domem na třídě Václava Klementa, které sám nalezl při kontrolní činnosti svého okrsku. Odpoledne hlídky vyjížděly do ulice Purkyňova a 17. listopadu," vyjmenoval lokality Tomáš Kypta a upozorňuje občany, že by neměli být vůči svým spoluobčanům lhostejní. Pokud se tato zkušenost přihodí i jim, určitě by ji neměli zapomenout oznámit. Jen tak lze bezpečně předejít zbytečným zdravotním komplikacím.

V minulém týdnu nebyly od tohoto materiálu dokonce ušetřeny ani toalety v Domě kultury. Krátce po sedmé hodině ranní tak stopy po narkomanech vystrašili uklízečku. Informaci pak strážníkům nahlásila zaměstnankyně kulturáku. „Nalezli jsme zde celkem tři stříkačky. O dvě hodiny později jsme ke stejnému případu vyjížděli do sklepa panelového domu v Zálužanské ulici," dodal Tomáš Kypta. A tak bychom v tomto výčtu mohli pokračovat donekonečna.

Důležité je také připomenout, že v Mladé Boleslavi mohou pomoc najít také narkomani. Stačí, když vyhledají nízkoprahové zařízení K-centrum na Ptácké. Věnují se zde osobám zasaženým či ohroženým drogovou závislostí. Cílovou skupinou jsou nejen narkomani, kteří užívají drogu nitrožilně, ale také tak zvaní experimentátoři, kteří drogy užívají jednorázově nebo občasně, v poměrně krátkém časovém období či s velkými časovými rozestupy. Pomocnou ruku zde podají i rodinám či blízkým osobám uživatelů drog.