Masarykovo náměstí už několik let volá po modernizaci. Na druhou stranu se do změny možná minulému vedení nechtělo. Srdce Mnichova Hradiště totiž tvoří komplikovaný prostor. V historii vzniklo na křižovatce dvou dopravních tepen – jedna vede na Český Dub, druhá do Turnova. Kromě toho sem zajíždí řada autobusových linek a nachází se tu i základní škola. Po letošní diskusi s obyvateli vyplynulo, že by na náměstí chtěli mít i vodní prvek, zeleň a více laviček. Co s tím? Jak vytvořit prostor pro relaxaci a setkávání?

Současná radnice má sice ze zásahu do centra také jistý respekt, nicméně už vypsala architektonickou soutěž. Výsledky prací odborníků si až do 30. června můžete prohlédnout v kině.

Jak na besedě, kterou si nenechalo ujít zhruba devadesát lidí, sdělil architekt města Jakub Chuchlík, v prvním kole bylo přijato devatenáct návrhů a porota vyzvala autory sedmi z nich k předložení návrhů do druhého kola. Z něj vzešly tři návrhy, které získaly ocenění. A právě tři úspěšné ateliéry je zde představily.

ZMIZÍ PRUH?

Veskrze se jejich nápady podobaly. Náměstí chtějí zcelit a přestěhovat autobusové nádraží. Autobusy by zastavovaly jen před náměstím, nikoliv uvnitř, jak je tomu dnes. Vjezd by byl povolený pouze zásobování. Celé náměstí navrhují vydláždit s tím, že jiná dlažba by měla být použitá pro chodce, cyklisty i auta. Dále navrhují zúžit obě komunikace, čímž by došlo ke zrušení odbočovacího pruhu ke kostelu, snížit rychlost a místo asfaltu položit kostky.

To ale příliš nepotěšilo zastupitele Aleše Jiráska (ANO 2011): „Ve městě nám jezdí kamiony a jak známo, ty se s kostkami zrovna moc rádi nemají. Navíc solení v zimě způsobuje erozi. Co s tím?," upozornil na možná rizika Aleš Jirásek.

K jeho názoru se záhy připojil i jeden z místních, který se v noci obává zvýšené hladiny hluku.

„Všechny návrhy hodnotím jako povedené, střízlivé a jednoduché. Oceňuji, že architekti pracovali jak s cyklisty, tak s bezpečností chodců," konstatoval Tomáš Cach, dopravní urbanista.

Starosta Ondřej Lochman všechny uklidňuje, že ještě nejde o definitivní návrhy. K rekonstrukci se bude muset vyjádřit řada orgánů, například dopravní inspektorát. „Ideální by bylo o letních prázdninách podepsat smlouvu s konkrétní kanceláří, poté začít pracovat na finální podobě náměstí a na projektové dokumentaci," nastínil starosta. Už teď je ale jasné, že revitalizace se uskuteční v několika etapách. S prvním změnami by se mohlo začít už příští rok.