Je dva roky ve vedení města Mladá Boleslav. Odpovídá za důležité rezorty školství, kultury a sportu.

Náměstek primátora Daniel Marek.

Co říká na vládní reformy své strany TOP09? Kdy město vybere nové ředitele dvou základních škol a jak zajistí bezpečnost na velkých kulturních akcích? Nejen to prozrazuje v rozhovoru pro Boleslavský deník.

Blíží se polovina vašeho volebního období, to je na čase začít pomalu sbírat volební hlasy. Snad se teď politika radnice nezmění v populismus?

Rozhodně to neberu tak, že bych sháněl nějaké volební hlasy. Myslím, že za uplynulé dva roky je za námi vidět kus odvedené práce a věřím, že jsme na radnici přinesli spoustu nových nápadů a myšlenek, které se postupně realizují, aby Mladá Boleslav rostla a aby se v ní lidem líbilo. Má práce mě baví, je zajímavá a přináší mi spoustu nových zkušeností. Je důležité chodit mezi lidi, naslouchat jim, jen tak lze zjistit, co se jim líbí, co potřebují a co je naopak potřeba změnit.

Lidé už vás určitě na ulici poznávají, stane se někdy, že by si někdo odplivnul: „Fuj, to je ten náměstek!"?

Většinou lidé reagují pozitivně a spíš si šeptají, jestli je to on, není to on a podobně. Najdou se ale tací, kteří projeví negativní názor na konkrétní situaci třeba na bezpečnostní stav kolem Kauflandu v sídlišti. To se mi stalo při jednom z nákupů v obchodním centru. Oslovil mě pán, který si mě nejdříve přísně změřil pohledem, a pak se osmělil a za všechny ve vedení města mi vynadal za to, co se děje u Kauflandu, že je to tam neudržitelné. Kdybych to měl ale porovnat, spíše se setkávám s neutrálními reakcemi. Dnešní společnost je obecně taková, že za povedené věci nikdo moc neděkuje, a mnohem více se kritizuje.

Víte, já toho občana docela chápu. Vy byste snad chtěl u Kauflandu bydlet?

Narodil jsem se na Rozvoji, což je opačná část Boleslavi a bydlím tam doteď, protože tam máme s manželkou byt. Jsem proto zvyklý žít v jiné části města, kde je výborná občanská vybavenost, poblíž je park Štěpánka a je tam větší klid, než kolem Kauflandu. Ale k meritu věci: situaci kolem Kauflandu aktivně řešíme a rozhodně nám není lhostejná, myslím, že se v posledních letech o dost zlepšila díky častému dohledu městské policie.

Co jste za uplynulé dva roky podnikl ke zlepšení kultury v Mladé Boleslavi?

Doufám, že se rozhodně nic nezhoršilo. Od počátku se snažím otevřít magistrát a navázat komunikaci s občanským sektorem. Snažíme se kulturní akce také více propagovat. Nyní například zavádíme přehlednější kalendář kulturních akcí, a to jednak v měsíčníku Boleslavan a jednak na webu, který by byl propojený s jednotlivými institucemi. Tam by byly k náhledu jednotlivé akce i měsíce dopředu tak, aby se nestalo, že se nám třeba sejdou dva festivaly v jeden den. Myslím, že Mladá Boleslav už vůbec není mrtvým kulturním městem, různých akcí výrazně přibylo, je tu velký výběr. Potřebujeme je ale více zpropagovat.

To z ní jako rajská hudba pro uši, protože ještě před pár lety, jsme tady byli rádi za pár koncertů ročně.

Určitě ano. Například začátkem června chystáme poměrně velkou třídenní akci Ozvěny Zlínského filmového festivalu, jež se uskuteční 5. až 7. června. Promítat se bude jak v Domě kultury, tak i v Kulturním středisku Svět a doprovodné akce se objeví i ve Vzdělávacím centru Na Karmeli a v parku Na Výstavišti. Připraveno máme 11 filmových projekcí pro děti a mládež. Vstupné bude zdarma. V sobotu 16. června nás potom čeká tradiční jarmark na Staroměstském náměstí, který bude navíc spojen v odpoledních hodinách s leteckým dnem.

S vámi do Mladé Boleslavi přišel i pivní Septemberfest. Dá se to ale ještě vůbec nazvat kulturou?

Myslím, že dá. Máme na něj pozitivní ohlasy a zájem lidí dokládá i vysoká návštěvnost. Letos z důvodu revitalizace parku Na Výstavišti přesouváme tuto akci na Krásnou louku, přičemž program začne již v odpoledních hodinách a bude více zaměřený na rodiny s dětmi. Nejde o to, aby se tam lidé přišli opít. Jde o to přijít se pobavit a ochutnat různá piva, kterých bude v nabídce až 18 druhů! Měla by to být spíše společenská akce s příjemnou muzikou a odpoledne s atrakcemi, jež si užijí i děti. Večer by to bylo samozřejmě spíše pro dospělé. Budeme se snažit o časové omezení, aby nebyl rušen noční klid, takže muzika v deset hodin večer utichne a zavírat se budou i stánky.

Nabízí se tady i paralela skutečnosti, že na Krásné louce se po pálení čarodějnic stalo neštěstí, když tam jednoho mladíka porazil vlak. Jak podobným neštěstím na akcích tohoto typu zabráníte?

Tomu se nedá nikdy úplně předejít. Ostraha tam samozřejmě bude, v pohotovosti bude i městská policie. To máme vždy zařízené. Pokud se ale stane takové neštěstí, že člověk spadne pod vlak, nebo při chůzi přes město pod auto, tak je to samozřejmě velké neštěstí, ale tomu už předejít nemůžeme. Oficiální program končil před desátou hodinou a neštěstí se stalo kolem půlnoci. Každý také musí nést odpovědnost sám za sebe. My můžeme slíbit, že ostraha i městská policie budou na Septemberfestu fungovat naplno.

Dá se tedy říci, že bezpečnost na podobných akcích ještě proti současné praxi posílíte?

Ano, již jsme toto neštěstí podrobně vyhodnocovali ve vedení města a zjistili jsme, že některé stánky na Krásné louce po pálení čarodějnic zůstaly otevřené i po desáté hodině. Tomu rozhodně chceme do budoucna zamezit, aby prodej alkoholu skončil do deseti hodin a nebyla tak překročena únosná mez.

Vy jste na radnici za stranu TOP 09, která působí ve vládě. Co říkáte na kroky ministra financí Kalouska a sílící kritiku vlády ze strany veřejnosti?

Jsem rád, že jsem komunálním politikem, rozhodně nemám ambice se dostat někam výš. Musím dát za pravdu veřejnosti, že to, co se děje ve velké politice, je někdy nechutné, směšné a možná i k pláči. Moc se k tomu vyjadřovat nechci. Reformy, které vláda dělá, byly a jsou určitě potřeba i s ohledem na ekonomickou situaci. Bohužel tyto kroky jsou někdy špatně komunikovány a vysvětleny navenek. Vládu také pošpinily skandály nejmenší koaliční strany, která se rozpadá.

Váš ministr Kalousek teď škrtá v rozpočtech, musíte škrtat i šetřit tady na radnici?

Šetřit se musí a šetříme i tady na radnici. Snažíme se otočit každou korunu dvakrát. Jsme nyní také ve velkém očekávání, kolik peněz nám pošle ministerstvo financí z výtěžku z hazardu. Letos platí nový zákon o zdanění hazardu, kdy se peníze přeposílají obcím, které by je dle své libovůle měly dělit dále. Obrací se na mě již spousta různých klubů s žádostmi o tyto peníze, ale je potřeba si uvědomit, že to jsou nenárokové prostředky, a je na vedení města, kam je přerozdělí zda do sportu, kultury a sociální oblasti, nebo jestli je vloží do zhodnocení městského majetku. Potřebujeme totiž investovat například do škol, tělocvičen, sportovní haly a dalších hojně navštěvovaných zařízení.

Město ale dává sportovním klubům slušné peníze, nebo ne?

Do zastupitelstva půjde nyní schválení dotací na sportující mládež v částce zhruba 4 miliony korun. Ne všech městech to takto dobře funguje. Těžko proto budeme ještě rozdělovat nějaké velké částky z peněz z hazardu. Ve městě fungovala již od roku 2001 koncepce podpory sportující mládeže, a protože jsem byl od roku 2006 předsedou sportovní komise, tak jsem viděl, že tuto koncepci je nutné s příchodem nových sportů zlepšit a zdokonalit. Po mém příchodu do vedení města jsem proto zadal vylepšit tuto koncepci, a to i podle svých vlastních návrhů. Nebylo to snadné, protože komise má 30 členů, kteří prosazují různé zájmy, ale myslím, že nakonec byl nalezen výborný kompromis. Vznikla tak nová pravidla pro podporu sportující mládeže. Letos jde na tyto účely kolem 5 milionů korun. Zohledňuje se členská základna, náročnost sportu, jaké jsou náklady atd. Pokud byly splněny všechny podmínky, většinou sportovní kluby podporu získaly. První část peněz do částek 50 tisíc korun již byla schválena radou města a vyšší částky pro větší sporty musí ještě do zastupitelstva 24. května, následovat může podpis smluv a na konci června by mohly mít kluby peníze na účtech.

Máte v dikci také základní školství v Mladé Boleslavi, jak to nyní vypadá s výběrem tří nových ředitelů?

Vybíráme ředitele pro 3. základní školu, 8. základní školu a školní jídelnu v Žižkově ulici. Proběhlo již první kolo, kdy jsme otevřeli obálky s nabídkami uchazečů. Zkontrolovali jsme, zda splňují formální podmínky a samotné konkurzy proběhnou 21. a 22. května. Rada města by je měla schválit na čtvrtečním zasedání, tedy 24. května. Noví ředitelé pak začnou pracovat od 1. srpna.

Jak takový výběr vypadá?

Konkurzy obnášejí jasně daná pravidla, každý musí předložit koncepci rozvoje konkrétní školy. Výběrová komise je vícečlenná a vydá doporučení pro radu města. Jména kandidátů zatím nesmíme zveřejnit, mohu ale prozradit, že máme z čeho vybírat, zájemců je dostatek. Jsou to poměrně známá boleslavská jména pohybující se ve školství.

Zasahujete nějak do koncepce výuky na boleslavských školách?

Do výuky nezasahujeme, máme čtyřikrát do roka porady s řediteli a jako zřizovatel škol se staráme hlavně o provoz školních budov, jejich údržbu a placení služeb, což jde i z městských peněz. Kvalitu vzdělávání a výchovy sledujeme, spolupracujeme i s Českou školní inspekcí.

A podíváme-li se na mateřské školky, ví se, že stavíte novou školku. Budou se letos objevovat opět kritické hlasy, že jejich kapacita je nedostatečná, nebo se to tím vyřeší?

Takové hlasy se bohužel určitě opět objeví. Zápisy do našich školek jsou již oficiálně ukončeny a rodiče vědí, zda jejich dítě bylo přijato. Aktuálně existuje přetlak dětí, což částečně vyřeší otevření nové školky u 9. základní školy, která se právě staví. Bude disponovat kapacitou 112 míst, a zápis do ní se uskuteční 7. června. Stále platí, že prioritou je dostat do školky boleslavské děti, které nejpozději v srpnu dosáhnou věku tří let a nemají mladšího sourozence. Uvidíme, jaký bude zájem, a podle toho otevřeme potřebný počet tříd. Je na zvážení, zda nenechat jednu třídu v rezervě pro silné ročníky z let 2009, 2010.

Co tato školka nabídne?

Nabídne dobré standardní vybavení a díky své poloze bude výborně dostupná pro rodiče z blízkého sídliště. Díky blízkosti 9. základní školy může využít jak její jídelnu, tak i velký oplocený areál s hřištěm a sportovištěm.