Pro prvního náměstka primátora Mladé Boleslavi Adolfa Beznosku (ODS) to byl hektický rok. Pustil se do přestavby náměstí, bojoval o křeslo poslance a nakonec obhájil i pozici ve vedení města. Jak tento politik prožije Vánoce? Nahlédněte do jeho soukromí díky našemu rozhovoru…

Kdybychom se ohlédli za letošním rokem, tak musíme říci, že byl supervolební. Usiloval jste o post poslance, ale nevyšlo vám to. Nejste ale nakonec radši, že to tak dopadlo?

Jsem samozřejmě rád, že jsem prvním náměstkem primátora. O post poslance jsem ale usiloval, protože mě vysoká politika zajímá. Parlamentní kampaň byla náročnější svým záběrem. ODS z pohledu města Mladá Boleslav v parlamentních volbách uspěla, a můj individuální výsledek byl nejlepší ze všech kandidátů ODS v České republice ve městech, která mají 15 tisíc a více obyvatel. Kampaň hodnotím velmi dobře i když přeskákat z jedenáctého místa se nepodařilo. A samozřejmě také přinesla dobré věci, ale i takové, na které bych rád zapomněl. Komunální kampaň byla jiná, zřetelně se vyostřuje a já nevím, jestli je to dobře, nebo špatně. Náš výsledek byl mimořádný: čtyřicet procent hlasů pro ODS je velká podpora, udělala mi radost. Občané ocenili čtyři roky práce i to jak se naše město změnilo v průběhu volebního období. Lidé přišli a dali nám důvěru na další čtyři roky. Při sestavování koalice se přímo nabízely dva subjekty, a to Volba pro Mladou Boleslav, kterou tvoří podnikatelé nebo lidé, kteří mají blízko k podnikání a TOP09, která se profiluje jako ryze pravicová strana. Asi po třech schůzkách bylo domluveno koaliční uspořádání a doufám, že koalice bude stabilní a budeme moci realizovat a dokončit některé projekty, ve kterých jsem se angažoval.

Zajímavým prvkem kampaně, který si pamatuje asi spousta čtenářů, byla vaše, řekněme taková písnička – Včelka Mája, kterou Vám složil kamarád pan Kopal, pouštěl jste si jí někdy ještě?

Nepouštěl, možná jednou při nějaké legrační příležitosti. Nicméně ten moment, nápad byl dobrý. Bylo to takové odlehčení kampaně, které jsou obvykle agresivní a myslím, že lidé takových už mají dost. Včelka byla nadsázka, odlehčení i sdělení a Michal tím jistě sledoval i možnost ukázat, že kandidují také normální lidé, kteří si umí udělat legraci i sami ze sebe. V tomto spotu byla naznačena, řekněme, moje lidská historie – od sportu přes školu až na radnici. Takže pokud by otázka byla, jestli toho nelituju, tak naopak, já jsem rád.

Když jste zmínil školství, nestýská se vám po profesi učitele a ředitele Obchodní akademie?

Stýská se mi, protože kantorem zůstávám stále. Mám někdy období, kdy si řeknu, bylo to fakt prima, protože povolání učitele jsem si vybral, naplňovalo mě, byl jsem v něm spokojen. S paní ředitelkou jsem v pravidelném kontaktu, pořád chci vědět, co se ve škole děje. Pravidelně tam chodím, takže mám přehled, vím, co chystá a s čím se škola potýká.

Co vlastně říkáte na své nové kolegy, náměstky pana Boušku a pana Marka, už trošku zazlobili, nebo stále poslouchají?

Nezazlobili a ani nebyl důvod. Oba pánové se zapracovávají, to je normální, pro každého je příchod na radnici velká změna. Jsou to mladí lidé a potřebují chviličku času. Vždycky se říkalo, že vláda má mít sto dní hájení a toto bych i u obou kolegů respektoval. Myslím, že mají do práce chuť a jsou si věkově blízko, takže si mohou navzájem pomoci. Věřím, že spolupráce bude fungovat.

Předáváte jim své zkušenosti?

Určitě. Pokud za mnou přijdou, a to už se stalo, řekněme mnohokrát, rád jim řeknu svůj názor. Je ale na nich, jestli ho budou respektovat. Skoro každý den se potkáváme nad nějakým problémem, který řešíme. Zatím to funguje.

Je něco, co se vám v loňském roce opravdu povedlo a na co jste v Mladé Boleslavi pyšný a naopak?

Zmíním hlavně Staroměstské náměstí. Rozhodně se hlavní část jeho rekonstrukce povedla, na druhou stranu mě mrzí, že není dokončené kompletně tak, jak jsme plánovali. Více jej hodnotit zatím nebudu. Jsem však přesvědčen, že budeme mít jedno z nejhezčích náměstí v republice - zajímavé, netuctové, impresivní, výjimečné vodními prvky i kontroverzními kovovými vrbami.
Co určitě funguje a čeho si lidé všimli, je změna čištění města a úprava zeleně. Naopak některé investiční akce se zpozdily, třeba rekonstrukce Nového parku. Přesto si myslím, že to hlavní, co jsme chtěli, jsme alespoň z velké části splnili.

Přišla mi fotka od čtenářů, kteří byli v Brně a vyfotili se právě s takovou vrbou, jaké máme na náměstí. Říkal jsem jim, že se mohli vyfotit klidně v Boleslavi. Vrby jsou tedy kontroverzní, ale pro turisty zjevně atraktivní.

A to byl i náš cíl. Původně tam měly být klasické stromy, ale památkáři byli proti zasazení stromů v daném místě, pan architekt Hlaváček to tedy vyřešil tímto neotřelým způsobem. Vnímání vrb je velmi dáno generačně a také zaměřením lidí, takže někteří vrby odmítají, ale většina pochopila jejich smysl. Vrby korespondují s úryvkem z Gellnerovy básně umístěném na vodním prvku, a pracují i s motivem, že na náměstí by si lidé měli chodit povídat, případně se vypovídat. A tomu přece tyto vrby slouží.

Příští rok nebude plný velkých investic, ale přesto jsou nějaké akce, kromě dokončení náměstí, které chystáte nebo připravujete?

Nachystaných investic je mnoho, ale teď vám je neřeknu, protože ještě nemáme připravený rozpočet, respektive jeho provozní část. Až poté budeme moci naplánovat detailně investice. Určitě se musí dokončit náměstí, určitě chceme stavět most do Čejetic, a na ostatní věci počkáme po dalších jednáních.

Máte teď po volbách víc času na koníčky a na život?

Zatím spíše setrvalý stav, času není mnoho.

A co tedy dělá pan Beznoska, když se zaklapnou dveře radnice?

V pondělí tady na radnici jsem do večera, protože od osmi hodin večer chodím rovnou na squash. Začal jsem s ním asi po dvou nebo třech letech přestávky, kdy mě zlobilo koleno. Ve čtvrtek se snažím chodit večer na hodinku zahrát si florbal, což je pro mě novinka. Ale jinak v týdnu nic.

V létě jste chodil běhat, jestli se nepletu?

V létě jsem chodil běhat, teď se snažím ve středu ráno být chvilku na běžeckém páse, ale je to zatím takové nepravidelné. Pohybu mám málo, byl jsem zvyklý víc se hýbat a na mé kondici je to znát. Ale také mám nové běžky, které chci využít. Loni kolem města byla spousta stop, takže bych to tady zkusil. A také chci jet do hor. Například do Jizerských hor je to slabá hodinka, takže asi po 15 letech vyrazím na nových běžkách do hor a už se na to moc těším.

Takže budete mít nějaký týden dovolené třeba v zimě?

Zatím nic konkrétního neplánuji. Na hory bych jel rád, protože dřív jsem na ně jezdíval pravidelně každý rok. Uvidíme, možná v únoru. Lákají mě také Alpy, kde jsem ještě v životě nelyžoval.

Připadá Vám vůbec, že už tu jsou Vánoce, máte nakoupené dárky, stromeček?

Rozsvícení stromku na náměstí byl moment, kdy jsem si uvědomil, že se Vánoce blíží. Dárky jsem sháněl v posledním týdnu před Vánoci. Manželka dokonce pekla i cukroví. Na letošní Vánoce se těším ještě z jednoho důvodu, moje maminka totiž slíbila, že přijede a bude tu o svátcích s námi.

Co přistane na Štědrovečerním stole u Beznosků doma? Je to něco zdravého, nebo je to klasika? A jaké dodržujete zvyky?

Naprostá klasika: řízek, kapr, salát. Nečekáme na zlaté prasátko, takže v poledne si dáme klobásy. Před večeří se snažím pronést krátkou řeč.
A z jiných zvyků? Máme u nás v ulici už třetí rok setkání sousedů pod stromečkem, kdy chlapi zpívají pro děti koledy. Myslím, že děti to vždycky fakt pobaví.

Takže se dá říct, že máte v Michalovicích dobrou partu sousedů?

Máme tam asi čtyři takové rodiny, které se tam podobně jako my potýkaly se stavbou domku, tak to tam mezi námi funguje docela pěkně. Partu tvoříme s Oldou Pařízkem, který je sportovec, Vojtou, jenž je v ODS a Michalem, který je „škodovák“.

Jak strávíte Silvestr? Budete v Boleslavi, nebo někde jinde?

V Boleslavi jsem vždycky. Letos pojedu k Bondy centru, pobavíme se a počkám na půlnoc. Já moc na silvestrovské oslavy nastavený nejsem. Nikdy nemáme moc bujarého silvestra. Spíš ho slavíme klidně, trošku se díváme na televizi, pak tady na akci u Bondy centra si dáme něco dobrého k pití a po půlnoci se jde spát. Spíš mám rád 1. ledna, takovou tu novoroční pohodu. Pustím si projev pana prezidenta a pak se dívám na skoky na lyžích. Takže pro mě je to takový hezký pohodový den, kdy k obědu nesmí chybět čočková polévka.

Vizitka

Adolf Beznoska se narodil 25. prosince 1961.
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou Praha a navíc absolvoval dvouletá studia trenérské školy University Karlovy a také management na Universitě Karlově. Od roku 1981 do roku 1990 byl profesionálním hokejistou. Následně 5 let působil jako učitel a od roku 1995 byl zástupcem ředitele Obchodní akademie, aby vedení této školy převzal jako ředitel roku 2005. O rok později byl zvolen náměstkem primátora Mladé Boleslavi.
Adolf Beznoska má manželku Ivetu a dospělou dceru Barboru.
Mezi jeho koníčky patří hlavně sport – běh, florbal, squash, lyže, hokej atd.