Zatímco ještě minulý rok v říjnu děsila celý svět vysoce nakažlivá a nevyléčitelná epidemie krvácivé horečky ebola, která se zrodila v západní Africe, letos v únoru je to další virus, tentokrát dostal jméno zika. Pochází z Brazílie a nejvíce ohrožuje těhotné ženy, potažmo nenarozené děti.

Přestože Českou republiku od hranic tohoto největšího a nejlidnatějšího jihoamerické státu dělí na mapě tisíce kilometrů, v dnešní době, kdy je možné cestovat téměř kamkoliv, se vzdálenost počítá spíše na hodiny. O to rychleji se může onemocnění, které způsobují komáří rodu Aedes aegypti a účinný lék proti němu zatím neexistuje, rozšířit nejen do Evropy.

Jak moc je pravděpodobné, že se virus zika dostane i do Mladé Boleslavi? A pokud by se tak stalo, jak by lékaři postupovali? To je jen několik znepokojivých otázek, které si pravděpodobně v poslední době položila řada čtenářů Boleslavského deníku.

Abychom situaci ozřejmili, obrátila se redakce na povolanější osobu, na Kamilu Hamáčkovou, mluvčí Klaudiánovy nemocnice.

Seznámeni s pokyny

„Náš personál byl seznámen s pokyny, které vydalo ministerstvo zdravotnictví. Při podezření, že by pacient mohl být nakažen virem zika, je naší povinností toto zjištění nahlásit Krajské hygienické stanici," vysvětlila první krok Kamila Hamáčkové.

Tím však vše teprve začíná. Lékaři musí pacientovi odebrat krev a nechat ji vyšetřit v Národní referenční laboratoři. Pokud by pacient neměl větší obtíže, jeho léčba by probíhala ambulantně, tedy v domácím prostředí.

V opačném případě by se člověk hospitalizaci ve zdravotnickém zařízení nevyhnul. „Odeslali bychom ho na příslušné pracoviště v Praze na Bulovce," konstatovala mluvčí Klaudiánovy nemocnice.

Pravděpodobnost, že by se virus objevil v Mladé Boleslavi, je stejná, jako že se objeví kdekoliv jinde v České republice. „Lidé cestují i do exotických zemí a je jen na nich, aby zvážili, zda z takové cesty plyne nějaké riziko," poznamenala Kamila Hamáčková.

Do rizikových zemí raději nejezděte

Podle ní by však těhotné ženy ani jejich partneři do rizikových zemí určitě jezdit neměli. Pokud se i přesto do rizikových zemí vydají, určitě je na místě, aby v první řadě dostatečně dbali na základní bezpečnostní pravidla.

Mluvčí nemocnice mezi nejdůležitější řadí vyhýbání se místům, kde je zvýšený výskyt komárů, používat moskytiéry, místní repelenty a vhodně se oblékat. Turisté by například neměli podceňovat dlouhé rukávy ani dlouhé kalhoty. „Po návratu zpět je na místě věnovat pozornost aktuálnímu zdravotnímu stavu a v okamžiku, kdy se objeví jakýkoliv příznak, rychle vyhledat lékaře," dodala Kamila Hamáčková.

Onemocnění zikou má podobné příznaky jako obyčejná chřipka, například bolest kloubů a svalů, zvýšenou teplotu, zánět spojivek či vyrážku. V současné době jsou v České republice známy tři případy onemocnění. Osmapadesátiletý muž se nakazil poté, co strávil dva týdny v Martiniku, devětačtyřicetiletá žena si zase virus přivezla z Dominikánské republiky. Poslední případ je ze čtvrtka, kdy se onemocnění projevilo 
u osmatřicetileté ženy, která se se vrátila ze stejné země.

Vláda již dříve rozhodla, že v souvislosti s případným výskytem ziky v Česku nebude přijímat žádná speciální opatření. Vzhledem k tomu, že se onemocnění nepřenáší vzduchem jako chřipka, nebude se v Česku aktivovat systém pro zvládání vysoce nakažlivých nemocí.