Je krátce před osmou hodinou ranní a v kanceláři vrchní sestry ortopedického oddělení Klaudiánovy nemocnice Aleny Klapačové voní káva.

Primář Pavel Šedivý se chystá na poměrně rutinní zákrok – výměnu poškozeného kolenního kloubu za endoprotézu. Pár vtípků, pak projdeme několika místnostmi, kde se řádně sterilizujeme (dolů musí všechno kromě spodního prádla) a hurá na sál.

Tady již leží asi pětašedesátiletá žena. „Operace trvá běžně okolo hodiny, teď to bude asi trochu delší, protože paní je silnější,“ hodnotí zkušeně primář. Po nezbytné dezinfekci nepřichází sice na řadu populární hláška „Skalpel, prosím,“ ale řez začíná.

Správné usazení kloubní náhrady kontroluje jedinečný přístroj OrthoPilot, jeden z mála v republice. Pacientka je při vědomí, s anesteziologem komunikuje; baví se spolu i operatéři (primář, jeho kolega a instrumentářka) a sestry. Ke všemu hraje tlumeně rádio.

Hodiny ukazují desátou a pro laika děsivou operaci připomíná již jen tenká, pečlivě zašitá jizva. Je hotovo. Tedy pro novináře – lékaři se připravují na další zásah, který pomůže zlepšit kvalitu života.