„Pro založení nové včelnice je nutné nemít ji v létě rozpálenou od slunce. Důležitý je zdroj vody, kterou včely potřebují pro ochlazení svého životního prostředí v úlu,“ uvedl k chovu Jiří Šturma, předseda Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí, který se bude o včelky starat.

Včely disponují relativně velkým doletem, až 5 kilometrů. V terénu se orientují podle čichu. „Čichové smysly mají v tykadlech, proto snadno najdou zdroje své obživy,“ poznamenal Šturma.

Někdy ale včelám cestu zpět do úlu dokáže komplikovat chemie, například postřiky, které se ve velkém aplikují do přírody. „Včely jsou pak dezorientované a nedokážou se vrátit. Společně se zástupci Bondy Centra jsme však vybrali pro založení úlů to nejvhodnější místo. A mohu potvrdit, že funguje dobře. Medu bychom se tak mohli dočkat už v příští sezóně,“ doplnil Šturma.

V každém úlu je aktuálně 40 tisíc včel s tím, že se včelstva budou v příštích letech rozšiřovat.

Jedno včelstvo dokáže nasbírat za sezónu i 100 kg medu. Na produkci 1 kg medu musí včela navštívit asi 7 mil. květů.
· Z jednoho včelstva se průměrně vytěží v podmínkách Mladé Boleslavi 15-25 kg medu. Včelaři však nesmí odebrat většinu medu z celého úlu, nechávají včelám na zimu dostatek zásob pro přežití, což je asi 25 kg medu.
· V České republice je registrováno asi 650 000 včelstev.
· Nadměrná konzumace medu nemůže mít žádné zdravotní dopady, jen u malých dětí do 1 roku a u diabetiků musíme být trochu opatrní. Někteří jedinci však mohou být na pyl z medu alergičtí. Doporučení odborníků je požívat med z oblasti, kde žijeme, vyvarovat se jeho nákupu z dalekých zemí, a to právě kvůli jiným alergenům, na které nejsme zvyklí.
· Včely a včelstva mají v ekosystému Země nezastupitelnou roli. Jejich počty však celosvětově vinou onemocnění a používání pesticidů klesají, což je hrozbou pro celé životní prostředí i život dalších organismů, včetně člověka.