Rekord se uskutečnil v rámci akce Svatební den aneb Jak se rodí nevěsty, kterou pořádala místní zámecká svatební agentura. „Letos je to už druhý ročník Svatebního dne na Stránově. I vloni padl rekord, podařilo se nám zhotovit nejdelší svatební kytici, která měřila 19 a půl metru,“ prozradila jedna z pořadatelek, Viola Cajthamlová.

Srdce za kytici

Když pánové žádali dívku svého srdce o ruku, připravili pro ně sponzoři darem kytici. Za ní předaly dámy svému snoubenci sladké srdce. „Navíc byl jeden z párů vylosován a získat zdarma kytici, svatební dort a svatební obřad buď zde na Stránově, či na Lobči, nebo Housce,“ prozradila Zuzana Pavlík Šimonková, spolumajitelka zámku Stránov.

Součástí sobotní akce byla i prezentace svatebních šatů a poradenství vizážistů nebo kadeřníků. Pozadu se svou nabídkou nezůstali ani prodejci vín, fotografové nebo zlatníci. „Posledním hitem jsou prsteny, o nichž lze říci, že jsou dva v jednom – ze zásnubního a snubního prstenu lze totiž vytvořit jeden, jsou vyrobené tak, že do sebe zapadají,“ popsali poslední módní hity zlatníci.

Mistryně ve floristice

V průběhu dne nechyběla floristická show, na níž své umění předvedla opravdová hvězda ve svém oboru – dvojnásobná juniorská mistryně republiky ve floristice Kristina Konopíková. „Více svateb připravuji v zahraničí a musím říct, že tam jsou nevěsty mnohem odvážnější než u nás. V kurzu jsou extravagantní věci a dělají se spíše dekorace než klasické vázané květiny, nebojí se toho a využívají širší sortiment než u nás v Česku,“ vysvětlila Konopíková. Ta také prozradila, jak se dokázala stát mistryní dvakrát po sobě.

„Je to hlavně o nápadu, měli jsme splnit celkem čtyři úkoly – výzdobu kostela, dekoraci pro nevěstu, korsáž pro ženicha, košíček pro družičku a podložku pod prstýnky. Já dekorovala moderní kostel v Americe, celý ze skla a kovu. K vazbám a dekoracím jsem zvolila kovové doplňky. Z květin padla volba na peperonii, kalanchoe a orchideje. Stylizovala jsem vše do bílozelena, aby to bylo čisté a svěží. To je tajemství mého úspěchu,“ smála se.

Igelitové šaty ? Ano!

Žačky z floristického kroužku základní školy v Bezně předvedly na Stránově další zajímavý pokus, který bral přítomným dech.

„Požádali jsme je, zda by z balíčku smršťovací fólie a z balení izolepící pásky a pár květů nedokázaly vymyslet a vyrobit nějaké svatební šaty. A ono se jim to skutečně podařilo, nazvali jsme to pokus o svatební šaty třetího tisíciletí,“ dodala Cajthamlová.