Stromy ve Štěpánce musely k zemi v důsledku rozsáhlé kůrovcové kalamity.

„V reakci na tento kalamitní stav se v první etapě sázejí stromy u dětského hřiště a v dalších místech, kde bylo vykáceno nejvíce stromů a kde je potřeba zajistit co nejrychleji stín,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Šubrt.

Zatím šlo o stromy, které jsou staré 20 až 30 let a měří kolem 10 až 12 metrů. Všechny pochází z městských lesů, jedná se tedy o přesazování. S výběrem a dalším postupem radil městu také botanik Václav Větvička.

V první fázi má Mladá Boleslav vysázet na vytipovaná místa asi 40 stromů. Budou u hřiště, smrkového háje, u lanové pyramidy i podél cest. „Poté bude město v následné výsadbě a další péči o park postupovat podle odborné studie, kterou si necháme zpracovat,“ doplnil primátor Raduan Nwelati.

Firma stačí vysázet asi tři stromy denně, což je závislé na mnoha faktorech, jako je zvolená lokalita či podloží. Město chce za 479 pokácených stromů 150 nových. Číslo však nemusí být nutně konečné. „Počet nově vysazených dřevin doporučila Komise pro životní prostředí. My jich ovšem vysadíme daleko více, samozřejmě při zachování optimální hustoty porostu,“ doplnila Raduan Nwelati.